همه چیز در مورد گوش و شنوایی

جرم گوش خوب است یا نه؟

آیا جرم گوش خطرناک است؟

آیا جرم گوش خطرناک است؟

چرا گوش های شما جرم تولید می کنند؟

در گوش ماده ای به نام سرومن وجود دارد که در اصطلاح عام به آن جرم گوش گفته می شود. گوش به طور طبیعی برای محافظت خود در برابر آسیب های خارجی این ماده را تولید می کند

وظیفه اصلی جرم گوش حفاظت از گوش در برابر ورود گرد و غبارو ذرات خارجی است. خارش و خشکی پوست کانال گوش از عوارض فقدان سرومن در گوش است اگرجرم گوش به هر دلیلی تولید نشود خارش در گوش ایجاد می شود که بسیار شدید و آزار دهنده می تواند باشد.

تنها خاصیت جرم گوش جلوگیری از خارش گوش نیست بلکه این جرم دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است که می تواند از رشد و گسترش باکتریها و قارچ ها در فضای گوش جلوگیری کند. جرم گوش در شرایطی می تواند تجمع پیدا کند و کانال گوش را مسدود کند در این صورت ایجاد در گوش و احساس پری و کم شنوایی و یا زنگ زدن گوش از عوارض آن است .

یکی از علایم رایج وجود جرم گوش در افراد احساس سنگینی فیزیکی و کم شنوایی است . مثلا بعضی از افراد در تاریخچه خود بیان می کنند که بعد از حمام کردن احساس کیپی شدیدی در گوش خود کرده اند که با خارش نیز همراه بوده است. البته احساس کیپی گوش از علایم بیماریهای جدی تری نیز می تواند باشد و در صورت رخداد ان باید سریعتر به مراکز کم شنوایی مراجعه شود.

تمام افراد در همه سنین ممکن است به تجمع جرم گوش دچار شوند. اما در سالمندان و افرادی که در محیط های دارای گرد و غبار کار می کنند این اتفاق بیشتر رخ می دهد .

چرا جرم گوش ایجاد می شود

تولید جرم گوش تا حد زیادی به خصوصیات فیزیولوژیک فرد وابسته است مانند اینکه بعضی ها پوست خشک و بعضی ها پوست چرب دارند.چیزی که مهم است اینست که به دلیل ساختارگوش جرم های اضافی تولید شده خود به خود از گوش خارج خواهند شد ولی در شرایطی که فرد دستکاریهای اضافی در گوش انجام دهد مثلا سعی کند با گوش پاک کن جرم گوش را خارج کند یا از روش های کاملا غیر علمی مانند شمع گوش و استفاده از روغن های گیاهی مختلف باعث حبس شدن جرم در اعماق کانال گوش می شود و انسداد رخ می دهد.

از کجا بفهمیم دچار جرم اضافی در گوش شده ایم:
  • علایم زیر می تواند به ما برای وجود جرم اضافی و انسداد گوش با سرومن هشدار دهد:
  • احساس پر بودن فیزیکی گوش
  • ایجاد هرنوع صدا در گوش ( وزوز گوش)
  • احساس کم شنوایی که قبلا وجود نداشته است
  • درد گوش
  • خارش در گوش
  • در مواردی احساس سرگیجه نیز ممکن است رخ دهد.

یکی از علایم رخداد انسداد با جرم گوش ایجاد کم شنوایی به صورت ناگهانی است این اتفاق با رخداد کم شنوایی ناگهانی یا سکته گوشی که عارضه ای بسیار جدی است و غیر قابل برگشت است متفاوت است . در کم شنوایی ناگهانی فرصت درمان تنها 48 ساعت است بنابراین برای اینکه فرصت از دست نرود در صورتی وجود هر نوع احساس کم شنوایی که به صورت ناگهانی و بدون پیش زمینه خاصی رخ می دهد باید بلافاصله به مراکز درمانی مراجعه کنید.

آیا جرم گوش در کودکان نیز رخ می دهد:

پاسخ بله است. به طور طبیعی جرم گوش در همه افراد در همه سنین می تواند رخ دهد. هرگز برای درآرودن جرم گوش کودکان از هیچ ابزاری حتی گوش پاک کن استفاده نکنید. این کار می تواند باعث ایجاد آسیب های جدی به گوش کودک، پارگی پرده گوش و عفونت شود.

از علایم وجود جرم انسداد با جرم گوش در کودکان احساس خارش شدید و دست زدن مداوم کودک به گوش ، کشیدن لاله گوش توسط کودک و احساس ایجاد کم شنوایی در کودک توسط والدین است. در صورت مشاهده هریک از این علایم بلافاصله به مراکز شنوایی مراجعه کنید.

شست و شوی گوش چیست؟

در صورتیکه جرم گوش به تشخیص متخصص نیاز به خارج کردن از گوش داشته باشد نیاز به انجام پروسه ای است که به آن در اصطلاح شستشوی گوش گفته می شد. شستشو با آب یا انجام ساکشن گوش هردو در اصطلاح شستشوی گوش نامیده می شوند که تنها باید توسط متخصص گوش و حلق و بینی انجام شود. این روش بی درد است ولی اگر توسط غیر متخصص انجام شود می تواند خطرات زیادی به همراه داشته باشد

در صورتیکه احساس کم شنوایی ناشی از وجود سرومن فشرده شده در گوش باشد پس از شستشو بلافاصله احساس باز شدن گوش و رفع کم شنوایی باید رخ دهد. در صورتیکه بعد از شستشویی گوش احساس های ناخوشایند بلافاصله برطرف نشد سریعا پزشک خود را در جریان بگذارید تا درمانهای دیگری را برای شما آغاز کند.

شمع گوش

روشی که جدیدا برای برطرف کردن جرم گوش مطرح شده است استفاده از شمع گوش است ما بارها در مقالات مختلف در همین سایت و در جاهای دیگر بر غیر علمی بودن این روش تاکید کرده ایم و آسیب هایی که با این روش برای فرد ایجاد می شود را بیان کرده ایم . برای کسب اطلاعات کامل اینجا کلیک کنید

در صورت ایجاد هر نوع احساس کم شنوایی و مشکلات گوشی می توانید به مرکز شنوایی و سمعک آوای امید مراجعه کنید.

02144005315

09194707047

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *