نماد سایت کلینیک سمعک آوای امید

خرید سمعک – نمایندگی 4 برند سمعک با بهترین قیمت

خرید سمعک

خرید سمعک

خرید سمعک یک فرآیند کمی پیچیده و تخصصی است که در نگاه اول سخت است.اکثر افراد زمانی که متوجه می شوند  مبتلا به کم شنوایی شده اند و می بایست از سمعک استفاده کنند با سوالات متعددی در مورد خرید سمعک، اینکه از کجا سمعک بخرند ؟ آیا سمعک تنها راه حل پیش روی آنها هست یا خیر و دهها سوال دیگر مواجه می شوند که در زیر لیستی از سوالات معمول و پاسخ های آنها آورده شده است؟ در این مقاله ما سعی کرده ایم از جهات مختلف به مسئله خرید سمعک بپردازیم

در این مقاله می خوانیم

از کجا بفهمم که نیاز به خرید سمعک دارم؟

هر فرد با هر میزان کم شنوایی غیر قابل درمان برای بهبود کیفبت زندگی باید به خرید سمعک اقدام کند. کم شنوایی به تدریج وبدون هیچ گونه ناراحتی و یا دردی آغاز می شوند.از این گذشته اعضای خانواده اغلب بدون اینکه حتی متوجه باشند که چنین کاری را انجام می دهند به کم شنوایی عضو دیگر خانواده عادت می کنند.تشخیص وجود کم شنوایی تنها با کمک متخصص شنوایی شناسی انجام پذیر است. متخصص شنوایی با انجام ارزیابی های دقیق به شما خواهد گفت که شما کاندیدای استفاده از سمعک هستید یا خیر؟ اگر شما کاندیدای استفاده از سمعک باشید برای خرید آن اقدام کنید

شما با مطالعه علائم زیر می توانید به وجود کم شنوایی شک کنید:

  1. آیا شما در اغلب موارد از دیگران می خواهید که گفته خود را تکرار کنند؟

  2. آیا هنگامی که در جمع 3-4 نفری مشغول صحبت هستید درک گفتار برایتان دشوار است؟

  3. آیا برای فهم گفتار دیگران باید به چهره آنها نگاه کنید؟

  4. آیا در مکانهای شلوغی مانند رستوران، پاساژ و یا اتاق کنفرانس برخی کلمات را اشتباه می شنوید؟

  5. آیا شنیدن صدای زنان و کودکان برایتان دشوار است؟

  6. آیا صدای رادیو یا تلویزیون را بلند تر از حد معمول می کنید؟

  7. آیا در گوش خود صدای اضافه مانند زنگ یا سوت دارید؟

  8. آیا وقتی دیگران صحبت می کنند احساس می کنید کلمات را زیر لبی بیان می کنند؟

اگر به چند تا از سوالات بالا پاسخ مثبت دادید احتمالا به کم شنوایی مبتلا شده اید.

 

اگر من به کم شنوایی مبتلا شده ام چرا پزشک چیزی به من نگفته است؟

تنها 13 در صد پزشکان  انجام تست های دوره ای شنوایی را به طور معمول توصیه می کنند. از انجا که اغلب افراد مبتلا به کم شنوایی در محیط آرام مشکلی ندارند(مثل مطب دکتر) برای پزشک تشخیص کم شنوایی شما بطور معمول امکانپذیر نیست ، مگر اینکه کم شنوایی به سطح بالای 70 -80 درصد برسد. بنابراین شما و یا اعضای خانواده زودتر از پزشک وجود کم شنوایی را تشخیص خواهید داد و تنها متخصص شنوایی می تواند در تشخیص وجود کم شنوایی به شما کمک کند. در مرکز شنوایی تست های دقیق شنوایی سنجی برای تشخیص نوع و میزان کم شنوایی انجام می شود و مشاوره های لازم برای خرید سمعک به شما داده خواهد شد.

درمان کم شنوایی با سمعک یا  دارو

سوال مهمی که همیشه در ابتدا پیش می آید اینست که آیا کم شنوایی من با دارو درمان می شودو به عبارتی ممکن است نیاز نباشد که برای خرید سمعک اقدام کنم؟ 

کم شنوایی انواع مختلفی دارد بعضی از انواع کم شنوایی با دارو قابل درمان است ولی در صورتی که پس از انجام ارزیابی های شنوایی تشخیص داده شود که کم شنوایی از نوع حسی- عصبی ، و یا  پیرگوشی  است و یا  در اصلاح به شما گفته شود که عصب گوش و یا حلزون گوش  آسیب دیده است در این شرایط راه درمان دارویی وجود ندارد. و می بایست به تشخیص شنوایی شناس از سمعک مناسب استفاده کنید.

در صورت وجود کم شنوایی ناشی از اختلال عملکرد گوش میانی و یا عفونت و یا آسیب استخوانچه ها و راههای درمان دارویی میتواند وجود داشته باشد. بهتر است تشخیص را به شنوایی شناس  خود بسپارید.شنوایی شناس با علم و تخصصی که دارد به راحتی می تواند نوع کم شنوایی را تشخیص و راه درمان مناسب را به شما توصیه کند.

سمعک ps 1

ازکجا سمعک بخرم؟ خرید سمعک از کجا؟

سمعک را تنها ازمراکز شنوایی معتبر تهیه کنید .تنها مرجع علمی و تخصصی و مورد نایید برای خرید سمعک مراکز شنوایی شناسی می باشد.گاهی پیش می آید که فرد تصور می کند برای تهیه سمعک باید به داروخانه و یا فروشگاههای لوازم پزشکی مراجعه کند این تصور کاملا اشتباه است و تهیه سمعک از مراکز فروش کالای پزشکی کاری کاملا اشتباه است. سمعک مانند پروتزی است که برای کارایی صحیح باید تنها توسط متخصص شنوایی انتخاب ، تجویز و تنظیم شود. 

آیا اگر کسی به پروتز زانو نیاز داشته باشد بدون جراح خوب می تواند از آن بهره ببرد؟ خرید سمعک از هر مرکزی غیر از مرکز شنوایی شناسی  مانند خرید پروتز زانو است که بدون جراحی فایده ای نخواهد داشت. افرادی که از سابقه استفاده از سمعک را دارند به خوبی می دانند که برای اینکه بتوان از سمعک بهره برد به چندین جلسه تنظیم نیاز هست و تنظیم سمعک تنها توسط متخصص شنوایی انجام می شود.

پدیده جدیدی که جدیدا با آن مواجه شدیم خرید سمعک دست دوم از سایت های فروش کالاهای دست دوم است. این کار کاملا اشتباه هست و نه تنها توجیه علمی ندارد بلکه توجیه اقتصادی نیز ندارد.

 

مراحل خرید سمعک :

یک سوال مهمی که همیشه برای افرادی که می خواهند از سمعک استفاده کنند وجود دارد اینست که برای خرید سمعک چه مراحلی را باید طی کرد؟ در اینجا ما مراحل تهیه سمعک را توضیح می دهیم:

معاینه گوش و تست شنوایی:

برای خرید سمعک ابتدا فرد باید به مرکز شنوایی مراجعه کند در مرکز شنوایی آوای امید ابتدا ارزیابی های دقیق شنوایی به منظور تعیین آستانه های شنوایی، میزان کم شنوایی در هر گوش و در هر فرکانس انجام می شود . نوع سمعک بر اساس نوع و میزان کم شنوایی در هر فرکانس در هر گوش تعیین می گردد. ارزیابی هایی که انجام می شود به صورت معمول شامل تست PTA ، تمپانومتری و رفلکس اکوستیک ، SDS ،SRT  است. 

سایز آزمون های گفتاری مانند تعین سطح گفتار در نویز بسته به نیاز برای افراد انجام می شود. گاهی انجام تست ABR و ASSR و سایر آزمون های تخصصی برای تعیین دقیق تر سمعک مورد نیاز است.

مشاوره سمعک و انتخاب سمعک

بعد از مشخص شدن میزان دقیق کم شنوایی اکنون زمان تعیین نوع سمعک است . سمعک ها انواع بسیار مختلفی دارند که بر اساس ویژگی های زیادی تعیین و تجویز می شوند. بعد از مشاوره و انتخاب نوع سمعک اکنون بر اساس نوع سمعک انتخابی قالبگیری انجام می شود.

قالبگیری سمعک

بسته به اینکه سمعک داخل گوشی و یا پشت گوشی است باید برای آن قالب گیری انجام شود . در هنگام قالبگیری یک خمیر از طریق سرنگ قالبگیری وارد مجرای گوش شما می شود تا اندازه های دقیق گوش شما تعیین شود. تقریبا 5 دقیقا زمان می برد تا خمیر خشک شود . پس از آن خمیر که به شکل یک قالب از گوش شما است برای ساخت قالب سمعک مورد استفاده قرار می گیرد.

تنظیم ، برنامه ریزی و فیتینگ سمعک

سمعک یک پروتز خام است که بدون برنامه ریزی و تنظیمات قابل استفاده نیست. سمعک باید برنامه ریزی شود وگرنه صدای مناسبی نخواهد داشت و حتی ممکن است آسیب رسان نیز باشد . معمولا برای تنظیم سمعک تا به سطح مطلوبیت نهایی برسد به چندین جلسه تنظیم نیاز است. تنظیم تنها توسط متخصص شنوایی می بایست انجام شود.

 

بهترین پزشک برای خرید سمعک

متخصص شنوایی باید دارای مدرک دانشگاهی معتبر با عنوان شنوایی شناس باشد. متخصصین این رشته در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی شنوایی شناسی فارغ التحصیل شده اند.  تنها متخصصین شنوایی مجاز به تجویز سمعک هستند.متخصصین مرکز شنوایی و سمعک آوای امید دارای مدرک دکترای تخصصی شنوایی می باشند. 

از کجا بفهمم که سمعک مناسب من کدام است؟

انتخاب سمعک مناسب با توجه به افت شنوایی در هر فرکانس ، شکل ادیوگرام و بسیاری از شاخص های تخصصی دیگر انجام می گیرد . متخصصین شنوایی برای این کار چندین سال در دانشگاه های معتبر آموزش دیده اند . باید توجه کنید که انتخاب سمعک تنها محدود به انتخاب مارک آن نیست که خود بیمار و یا همراهان وی بتوانند با مطالعه و سرچ و پرس و جو به آن دست یابند . به جای گشتن دنبال سمعک مناسب و سردرگمی بیشتر به شنوایی شناس خود اعتماد کنید و برای پیدا کردن شنوایی شناس بهتر تحقیق کنید نه سمعک بهتر.

متخصصین مرکز شنوایی آوای امید میتوانند بهترین مشاوره را برای خرید سمعک به شما بدهند.

بهترین مارک سمعک ، بهترین قیمت سمعک

وقتی شما به شنوایی شناس خود مراجعه می کنید ایشان چند گزینه از سمعک ها با مارک ها و قیمت های مختلف به شما معرفی خواهند کرد و شما از میان آنها می بایست با توجه به شرایط مالی و حساسیت روی ظاهر سمعک با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید.

روزانه تعداد زیادی از افراد با مرکز شنوایی سنجی و سمعک آوای امید تماس می گیرند و سوالشان اینست که به نظر شما بهترین سمعـک کدام سمعک است؟ برای راحتتر شدن مخاطبین پاسخ را در چند بخش خلاصه بیان می کنیم . 5 الی شش برند سازنده سمعک به عنوان بهترین برندها در دنیا مطرح هستند:

اسامی این برندها: siemense ، widex  ، phonak ، bernafon ،rexton و oticon  است. اینکه از میان این شش برند کدام در دنیا بهترین است کاملا بستگی به این دارد که کدام پارامترها اساس مقایسه است . اولویت بندی در کشورهای مختلف متفاوت است و بخش عمده آن بستگی به چگونگی وارد کردن ویا تولید سمعک در آن کشور و خدمات پس از فروش آن دارد.

از نظر برند این شش سمعک نامبرده شده بهترین ها هستند. در ایران از نظر بسیاری از شنوایی شناسان سمعک siemense و oticon نسبت به  بقیه برندها برتری هایی از لحاظ کیفیت و خدمات پس از فروش دارند.

 

خرید سمعک سیگنیا (زیمنس)

سیگنیا (Signia) یکی از برندهای معروف و محبوب در صنعت سمعک‌های دیجیتال است. این شرکت در سال ۲۰۱۹ از ادغام شرکت زیمنس شکل گرفته است. محصولات سیگنیا شامل سمعک‌های دیجیتال با فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند کاهش نویز، فناوری Own Voice Processing برای کاهش نویز صدای خود، و سیستم Bluetooth می‌باشد که به کاربران امکان کنترل آسان و بی‌نیاز از دستگاه را فراهم می‌کند.

با توجه به کیفیت بالا و فناوری‌های پیشرفته مورد استفاده در سمعک‌های سیگنیا، این برند به عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان سمعک در دنیا شناخته شده است.

Oticon یک شرکت مطرح در صنعت سمعک‌های دیجیتال است که در دانمارک تاسیس شده است. این شرکت با بیش از ۱۰۰ سال تجربه در زمینه سمعک‌های دیجیتال، به دنبال ارائه‌ی محصولاتی هوشمند و نوآورانه در صنعت سمعک‌هاست. خرید سمعک سیگنیا انتخاب هوشمندانه ای است.

خرید سمعک اتیکن

محصولات این شرکت به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های هوشمند، طراحی زیبا و کیفیت صدای بالا، جزء بهترین سمعک‌های دیجیتال در بازار به شمار می‌روند. همچنین، سمعک‌های Oticon از قابلیت‌های ارتباط بی‌سیم و هماهنگی با تلفن‌های هوشمند و دستگاه‌های دیگر، برای کاربران خود استفاده می‌کنند.خرید سمعک اتیکن خرید طعم زندگیست.

خرید سمعک برنافن

برنافن (Bernafon) یکی از شرکت‌های برتر در زمینه تولید سمعک‌های دیجیتال است که در سوئیس تاسیس شده است. این شرکت با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و طراحی‌های نوآورانه، سعی در تولید محصولاتی با کیفیت بالا و ارزش افزوده برای مشتریان خود دارد.

سمعک‌های برنافن با استفاده از تکنولوژی‌های مانند دایرکت ستریم (Direct Streaming)، ارتباط بی‌سیم و هماهنگی با تلفن‌های هوشمند و دستگاه‌های دیگر را برای کاربران خود فراهم می‌کنند. همچنین، این سمعک‌ها با داشتن ویژگی‌های نظیر محیطی و گوش دادن به چند صدای مختلف به کاربران خود اجازه می‌دهند که با محیط اطراف خود بهتر هماهنگ شوند و از زندگی روزمره‌ی خود لذت ببرند. خرید سمعک برنافن خرید منطقی است.

دوستانم سابقه خوبی از سمعک ندارند و من از استفاده از سمعک می ترسم

این قضیه یکی از نگرانی های عمده افراد هنگام تهیه سمعک است. بعضی از افراد دوستانی دارند که از سمعک های خود رضایت ندارند و دیگران را به استفاده نکردن از سمعک تشویق می کنند. باید تاکید شود که  تنظیم سمعک بسیار در رضایت از سمعک موثر است . تکنولوژی های جدید با قابلیتهای تنظیمی بسیار زیاد رضایت بسیار بالایی را برای کاربران سمعک فراهم آورده است.اکثر افراد ناراضی از سمعک از سمعک هایی با تکنولوژی قدیمی استفاده می کنند که قابلیت تنظیمی ندارد و یا قابیلت تنظیمی آن محدود است . 

باید دقت کنید پروسه تنظیم سمعک پروسه ای چند جلسه ای است و به پیگیری نیاز دارد بسیاری از افراد ناراضی تنها یک یا دو بار جلسات تنظیم سمعک داشته اند.

آیا سمعک سوت می زند؟

دلایل مختلفی برای سوت زدن سمعک وجود دارد. سمعک خوب نباید سوت بزند بنابراین در صورتی که سمعک شما به هر دلیلی سوت می زند با شنوایی شناس خود تماس حاصل کنید.

سمعک داخل گوشی بهتر است یا پشت گوشی؟

نکته دیگری که در هنگام خرید سمعک باید به ان توجه کرد شکل ظاهری سمعک است. سمعک ها ممکن است داخل گوشی و یا پشت گوشی و یا نامرئی باشند. اکثریت افراد تمایل دارند که دیگران از وجود کم شنوایی در انها مطلع نباشند. و بنابراین کوچکترین سایز سمعک را انتخاب می کنند برای آگاهی از اینکه آیا شما کاندیدای استفاده از سمعک داخل گوشی هستید ادامه مقاله را بخوانید

به زبان ساده بخواهم بیان کنم پاسخ این سوال تنها و تنها با ارزیابی دقیق شنوایی در فرکانسهای مختلف با ابزارهای دقیق و توسط شنوایی شناس که متخصص این امر است قابل پاسخ گفتن است. بسیاری از عوامل غیر شنوایی مانند قابلیت بینایی و حرکتی فرد نیز در پاسخ به این سوال موثر است.

 این سوال کاملا تخصصی است که تنها باید شنوایی شناستان به آن پاسخ دهد.ولی اگر شنوایی شناس شما با در نظر گرفتن جمیع موارد به شما این انتخاب را داد که می توانید هر دو نوع سمعـک داخل گوشی و پشت گوشی را انتخاب کنید و محدودیت خاصی ندارید اکنون مهمترین سوالی که مطرح می شود اینست که سمعک داخل گوشی بهتر است یا سمعـک پشت گوشی؟

هرکدام از این سمعـک ها مزایا و معایبی دارند . مهمترین مزیت سمعـک های داخل گوشی قابلیت پنهان شدن آنها در گوش است به نحوی که کمترین دید را دارند. این سمعک ها حتی می توانند آنقدر در عمق کانال گوش پنهان شوند که به آنها “سمعـک  نامرئی” گفته شود. سمعک های داخل گوشی راحتتر در گوش گذاشته و برداشته می شوند( بجز افرادی که مشکلات حرکتی شدیدی دارند) و مکالمه با تلفن با این سمعک ها بهتر است. سمعک های پشت گوشی استحکام بیشتری دارند و برای کم شنوایی های شدید و عمیق بهترین گزینه و گاهی تنها انتخاب هستند.

 

سمعک آنالوگ با دیجیتال و هوشمند چه تفاوتی دارد؟

بین سمعک های مختلف از نظر تکنولوژی تفاوت های زیادی وجود دارد که در هنگام خرید سمعک باید به آن توجه کرد. سمعک های قدیمی تر از نوع آنالوگ هستند این رده از سمعک ها ارزانترین سمعک ها از نظر قیمت هستند . بعد آز تکنولوژی دیجیتال معرفی شد و اکنون سمعک ها دیجیتال هوشمند هستند و پردازش های پیچیده ای دارند.

برای آگاهی از تفاوت این اصطلاحات تکنولوژی سمعک را مطالعه کنید.

خرید سمعک آنالوگ

پیش از خرید سمعک آنالوگ به این موارد دقت کنید

سمعک آنالوگ، نوعی سمعک است که از طریق قطعات الکترونیکی ساده‌تر که در آن به کار می‌رود و با استفاده از فناوری های قدیمی‌تر، مانند مدارهای آنالوگ، صدا را تقویت می‌کند. در این نوع سمعک، صدای ورودی از طریق میکروفون گرفته می‌شود و سپس به یک مدار آمپلی فایر آنالوگ فرستاده می‌شود تا صدای ورودی را تقویت کند. بعد از آن، صدای تقویت شده به یک بلندگو فرستاده می‌شود که به کاربر کمک می‌کند صدای تقویت شده را بشنود.

سمعک های آنالوگ به دلیل استفاده از تکنولوژی های قدیمی تر، از سادگی و هزینه کمتری برخوردار هستند. اما به دلیل نبود تنظیمات پیشرفته و قابلیت های محدود، موفقیت  کاربر با استفاده از سمعک های آنالوگ کمتر و نیازمند تلاش و صبر بیشتری از سمت کاربر می‌باشد.

خرید سمعک دیجیتال

سمعک دیجیتال، نوعی سمعک است که از فناوری های جدیدتر و پیشرفته‌تری استفاده می‌کند. در این نوع سمعک، صدای ورودی با استفاده از میکروفون گرفته می‌شود و به سمت پردازشگر دیجیتال فرستاده می‌شود. در اینجا، صدا به صورت دیجیتالی پردازش و تحلیل می‌شود و برای بهینه سازی شنوایی کاربر، تنظیمات مختلفی روی آن اعمال می‌شود.

یکی از مزایای سمعک های دیجیتال، امکانات پیشرفته‌تری مانند حذف نویز، کنترل صدای پس‌زمینه، تنظیمات پیشرفته گوشهای مختلف، پردازش سیگنال های ورودی به صورت فردی برای هر فرد می‌باشد. همچنین سمعک های دیجیتال، با استفاده از باتری قابل شارژ یا سلول های خشک، عمر بیشتری نسبت به سمعک های آنالوگ دارند.

امروزه اکثر خرید سمعک ها از نوع دیجیتال می باشند.

خرید سمعک هوشمند

اگر میخواهید سمعک خریداری کنید در مورد خرید سمعک هوشمند اینجا بخوانید

سمعک هوشمند یک نوع سمعک پیشرفته است که با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته‌ای مانند یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، به کاربر امکان می‌دهد تا به صورت بهینه و با کیفیت بالا، صدا را تقویت کرده و به بهترین شکل ممکن شنوایی خود را بهبود دهد.

سمعک هوشمند قابلیت تشخیص محیط و شناسایی نوع صداهای مختلف را داراست و با استفاده از الگوریتم های یادگیری ماشین، برای هر نوع صدای مختلف، تنظیماتی را اعمال می‌کند تا بهبود شنوایی کاربر را فراهم کند. همچنین این نوع سمعک با توجه به نیاز کاربر، تنظیماتی مانند تقویت صدا و کاهش نویزهای محیطی را به صورت خودکار اعمال می‌کند.

سمعک هوشمند به کاربر امکان می‌دهد تا با استفاده از اپلیکیشن های مرتبط، تنظیمات سمعک خود را تنظیم کند و به صورت سفارشی تغییراتی را در تنظیمات سمعک اعمال کند. همچنین، برخی از سمعک های هوشمند قابلیت اتصال به دستگاه‌های دیگر مانند گوشی هوشمند و تبلت را نیز دارا هستند.

خرید سمعک بلوتوثی

پیش از خرید سمعک بهتر است بدانید که

سمعک بلوتوثی یا همان سمعک بی‌سیم، یک نوع سمعک است که با استفاده از فناوری بلوتوث به دستگاه‌های مختلف متصل می‌شود. برای استفاده از این نوع سمعک، کاربران باید دستگاه بلوتوثی خود را با سمعک مرتبط کنند.

سمعک بلوتوثی به کاربر امکان می‌دهد تا به صورت بی‌سیم و با کیفیت بالا صدای محیط را دریافت کند و به مکالمات و موسیقی گوش دهد. همچنین با استفاده از دستگاه بلوتوثی می‌توانید تنظیمات مربوط به سمعک خود را تغییر دهید و به صورت سفارشی تنظیماتی مانند تقویت صدا و برداشتن نویزهای محیطی را اعمال کنید.

استفاده از سمعک بلوتوثی به دلیل عدم نیاز به کابل‌های بیشتر، بسیار راحت و کارآمد است و به کاربر امکان می‌دهد تا به راحتی از دستگاه‌های مختلفی مانند تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ و کامپیوتر استفاده کند.

خرید سمعک شارژی

سوالی که در مورد خرید سمعک پیش می آید اینست که سمعک شارژی با غیر شارژی چه تفاوتی با هم داند

سمعک شارژی، نوعی سمعک است که برای کارکرد به باتری نیاز دارد و با اتصال به منبع برق، باتری آن شارژ می شود. این نوع سمعک ها به دلیل داشتن باتری قابل شارژ، به صرفه تر و کاربردی تر از سمعک هایی هستند که از باتری های یکبار مصرف استفاده می کنند.

در این نوع سمعک ها، باتری معمولاً در داخل سمعک جای دارد و برای شارژ کردن آن، می توان از یک شارژر و یا یک کابل USB استفاده کرد. باتری های شارژی به صورت مستمر می توانند شارژ شوند و به صرفه ترین حالت، می توانند تا چند سال هم استفاده شوند.

با این حال، نکته مهمی که باید در نظر داشت، این است که سمعک های شارژی نیاز به مراقبت و نگهداری مناسب دارند. باتری های شارژی در صورت عدم استفاده، باید به صورت دوره ای شارژ شوند تا از پایداری باتری و عمر مفید آنها حفاظت شود. همچنین باید از شارژرهای مناسب و مطابق با مشخصات سمعک استفاده کرد تا از خرابی سمعک در نتیجه استفاده از شارژرهای نامناسب جلوگیری شود

چقدر طول می کشد به سمعک عادت کنم؟

همه افراد بلافاصله بعد از استفاده از سمعک تقویت صدا را احساس می کنند و مزایایی را احساس می کنند اما اغلب افراد یک دوره عادت پذیری تا حدود 4 ماه را برای عادت کردن به سمعک نیاز دارند . این مدت باید سپری شود تا فرد سودمندی کامل را از سمعک کسب کند. اگرچه در طول این دوره این مزایای قابل توجهی در رابطه با استفاده از سمعک می بایست احساس کنید. به یاد داشته باشید که شنوایی شناس شما برای سپری کردن این مدت در کنار شما است.برای بهتر سپری شدن این مدت این نکات را به یاد داشته باشید

واقع بین باشید:

بعد از خرید سمعک به یاد داشته باشید که کم شنوایی شما به صورت تدریجی در عرض چندین سال رخ داده است. در طول سالها شما به تدریج توانایی شنیدن صداهای محیطی و برخی از اصوات گفتاری را از دست داده اید.برای اینکه هرکدام از این صداهای از دست رفته به تدریج بازیابی شوند به زمان نیاز است.

تمرین:

وقتی شما شروع به استفاده از سمعـک می کنید صداهایی که تا کنون نشنیده اید برایتان قابل شنیدن می شود اما مغز به تمرین و اموزش مجدد برای فهم این اصوات نیاز دارد. بعضی از صداها ممکن است در ابتدا شما را دچار حس بد کنند ولی بدانید که مغز به تدریج به این صداها عادت می کند.

صبور باشید:

دوران عادت پذیری به سمعـک زمانبر است. تا جایی که میتوانید در این دوران از سمعـک استفاده کنید و در محیط های مختلف با سمعـک تمرین کنید. صبور باشید بعد از یک مدت به سمعـک عادت خواخید کرد.

استراحت کنید:

دوره عادت کردن به سمعک ممکن است سه ماه باشد.استفاده از سمعک شبیه به شروع ورزش کردن به منظور تقویت عضله ایست که مدتها بی حرکت بوده است. کم کم اوضاع بهتر می شود . در طول روز کمی به خود استراحت دهید. 

 

چه زمانی باید سمعک جدید تهیه کرد؟

طول عمر سمعـک بستگی به فاکتورهای زیادی دارد ولی به طور کلی سمعـک طول عمری بین 4 تا 6 سال دارد. نحوه نگهداری از سمعک فاکتور بسیار مهمی است . اگر سمعـک را به صورت روزانه تمیز کنید و رطوبت و جرم گوش وارد اجزای آن نشود ممکن است بیشتر از این زمان نیز عمر کند. برخی از استفاده کنندگان از سمعک حتی تا 10 سال نیز سمعک خود را سالم نگه می دارند .

ااما سالم بودن سمعک تنها دلیل عوض نکردن سمعک نیست زیرا تکنولوژی با سرعت زیادی در حال تغییر است و واقعا حیف است که تکنولوژی های جدید را تجربه نکنیم. برای اینکه بدانید آیا تکنولوژی های جدیدتر از سمعک کنونی شما وجود دارد یا نه  و این تکنولوژی ها چقدر در زندگی شما تاثیر دارد و از جزییات آن با خبر شوید به مراکز شنوایی شناسی مراجعه کنید.

قیمت سمعک چقدر است؟

قیمت سمعک سوال مهمی است که افرادی که تصمیم برای خرید سمعک دارند می پرسند. قیمت سمعک براساس پارامترهای مختلفی تعیین می شود که مهمترین آن تکنولوژی  سمعک است . به طور کلی تکنولوژی هرچقدر ساده تر و قدیمی تر باشد آن سمعک ارزانتر است.  سمعک های آنالوگ ارزانترین سمعک ها هستند که بر اساس اینکه شرکت سازنده آن کدام شرکت است و چه امکاناتی دارد قیمت آن متفاوت است  از حدود 400 تا  یک میلیون و پانصدهزار تومان. بعد از سمعک آنالوگ سمعک های دیجیتال تریمر دار تولید شد که اینها هم قیمت حدود 800 هزار تومان تا 2 الی 3میلیون  تومان دارند . 

سمعک های دیجیتال ،نسل بعدی سمعک ها هستند که می توانند هوشمند و یا غیر هوشمند باشند . سمعک های دیجیتال غیر هوشمند محدوده قیمتی حدود 2 ملیون تومان تا 5 ملیون و پانصد هزار تومان دارند. بعد ازآن وارد دنیای سمعـک های هوشمند می شویم که امکانات متعددی دارند و براساس همین امکانات و شرکت سازنده و شکل ظاهری که نامرئی و یا پشت گوشی باشند قیمت آن متفاوت است . معمولا از حدود 7 میلیون تومان شروع شده و بسته به لوازم جانبی مورد استفاده ممکن است تا 20ملیون تومان می توانند باشند.

آیا این سیستم های تقویت کننده که در ماهواره تبلیغ می شود سمعک نیستند؟

خیر این سیستم ها سمعک نیستند بلکه تنها تقویت کننده های ساده ای هستند که همه صداها را به یک اندازه بلند می کنند مانند بلندگو. این سیستم ها چه صدا صدای زمینه باشد و یا صدای گفتار باشد برای این سمعک ها تفاوتی ندارد. مثلا این سمعک ها سیستم تفکیک صدای انسان از صدای زمینه را ندارند و سیستمهایی نظیر کنترل سوت و عملکرد هوشمند را دارا نمی باشند.

 در مجموع خریدن این نوع از سمعک ها نه تنها رضایتی به دنبال ندارد بلکه دید فرد را نسبت به استفاده از سمعک برای همیشه خراب می کند. طبق بررسی های انجام شده استفاده کنندگان از این نوع سیستم ها نه تنها فقط چند روز می توانند این به اصطلاح سمعک ها را تحمل کنند بلکه آسیب به سیستم شنوایی یکی از رایج ترین عوارض استفاده از این سیستم ها میباشد.

پرداختی بیمه برای سمعک چقدر است

برخی از بیمه ها مبلغی به عنوان کمک هزینه سمعـک در نظر گرفته اند . هر بیمه قوانین خاص خود در مورد سمعک را  دارد و هیچ یک از مراکز شنوایی قرار داد مستقیم با بیمه ندارند بلکه پس از خرید سمعک فاکتوری ارائه می شود که شخص می تواند آن را به بیمه ارائه دهد و بر اساس نوع قرارداد فرد با بیمه مبلغ مورد نظر را دریافت کند. از جمله خدمات مرکز شنوایی و سمعک آوای امید ارائه  فاکتور معتبر برای ارائه به بیمه ها است.

برای آگاهی از قیمت دقیق سمعک به مرکز شنوایی و سمعک آوای امید مراجعه کنید.

 

آیا سمعک وزوز گوش را درمان می کند

در بسیاری از موارد برای درمان وزوز گوش شنوایی شناس استفاده از سمعک را توصیه می کند.در ادامه  به بیان مطالبی میپردازیم که به شما کمک می کند که بفهمید چرا برای مبتلایان به وزوز گوش سمعک تجویز می شود؟

وزوز گوش و کم شنوایی:

کم شنوایی یکی از شایعترین علل ایجاد کم شنوایی است. اغلب افرادی که به وزوز گوش مبتلا می شوند از کم شنوایی نیز رنج می برند ولی به دلیل اینکه کم شنوایی پدیده ای تدریجی است و ممکن است تا مدت ها آن را احساس نکنید ازخواندن این مطلب تعجب خواهید کرد و یا حتی در دل خواهید گفت ” من به کم شنوایی مبتلا نیستم!!!”. وزوز گوش در بسیاری از موارد یکی ازنشانه های ابتلا به کم شنوایی است.

برای بسیاری از افراد وزوز گوش به علت “محرومیت صوتی” ناشی از کم شنوایی رخ می دهد. هدف از تجویز سمعک برای درمان وزوز تصحیح این نوع محرومیت صوتی است که درمانش باعث بهبود وزوز گوش نیز می شود 

تفاوت سمعک با آمپلی فایر

سیستم هایی در حال حاضر در دنیا موجود می باشد که از نظر ظاهری به سمعک شباهت دارند این سیستم ها با سمعک متفاوت هستند و به همین دلیل قیمت پایینی دارند و برای خرید آنها نیاز به تجویز پزشک نیست . این ها تقویت کننده هستند و نه سمعک و  تقویت کننده با سمعک متفاوت است. سمعک قابلیت فیتینگ در هر فرکانسی را به صورت مجزا دارد، پردازش های بسیار زیادی دارد و بر اساس نیاز های فرد تنظیم می شود ولی تقویت کننده ها سیستم هایی هستند که فقط صدا را بلند می کنند و قابلیت پردازش و برنامه ریزی ندارند

درهنگام خرید سمعک به چه نکات خاصی باید توجه کرد؟

خرید سمعک یکی از مواردی است که نیاز به توجه و دقت دارد. برخی از اشتباهاتی که ممکن است در خرید سمعک رخ دهند عبارتند از:

1. عدم مراجعه به شنوایی شناس: قبل از خرید سمعک بهتر است با متخصص شنوایی مشورت کنید تا به علت و شدت مشکل شنوایی شما، نوع سمعک مناسب را پیدا کنید.

2. خرید سمعک بدون تست: حتماً باید قبل از خرید سمعک، آن را تست کنید و مطمئن شوید که با شنیدن صداهای مختلف، سمعک به درستی کار می‌کند.

3. عدم درک نیازهای شنوایی خود: هر شخصی نیازهای متفاوتی در زمینه شنوایی دارد. برای مثال، برخی افراد فقط در برابر صداهای بلند مشکل دارند، در حالیکه دیگران مشکل شنوایی در برابر صداهای کم دارند. بنابراین، برای خرید سمعک مناسب باید نیازهای خود را به دقت بررسی کنید.

4. عدم بررسی و تحقیق در مورد برند و قیمت: قبل از خرید سمعک باید در مورد برندها، قیمت‌ها، امکانات و مشخصات فنی آن‌ها تحقیق کنید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید.

5. عدم در نظر گرفتن امکانات فنی: بعضی از سمعک‌ها دارای امکاناتی مانند کنترل صدا، کاهش نویز، اتصال به دستگاه‌های دیگر و غیره هستند. بنابراین، قبل از خرید سمعک باید امکانات فنی آن را بررسی کرده و با نیازهای خود مقایسه کنید.

6. عدم در نظر گرفتن تعویض باتری: برخی سمعک‌ها دارای باتری داخلی هستند و برخی دیگر نیاز به تعویض باتری دارند. قبل از خرید سمعک باید این نکته را بررسی کنید و برای سمعکی که نیاز به تعویض باتری دارد، باتری جایگزین را نیز خریداری کنید.

7. عدم توجه به طراحی و راحتی: سمعک‌ها باید راحتی در استفاده و طراحی مناسبی داشته باشند. بنابراین، باید در هنگام خرید سمعک به طراحی و راحتی آن توجه کنید تا بتوانید از آن به بهترین شکل استفاده کنید.

به علاوه، ممکن است در خرید سمعک اشتباهات دیگری نیز رخ دهد که بهتر است آن‌ها را نادیده نگیرید. برخی از این اشتباهات عبارتند از:

8. عدم توجه به نوع و اندازه سمعک: سمعک‌ها به اندازه‌ها و نوع‌های مختلفی موجود هستند. بعضی از سمعک‌ها برای استفاده در گوش داخلی و بعضی دیگر برای استفاده در گوش خارجی طراحی شده‌اند. بنابراین، باید به دقت نوع و اندازه سمعک را برای خود انتخاب کنید.

9. خرید سمعک از فروشگاه‌های غیرمجاز: برای خرید سمعک بهتر است به مراکز شنوایی مجاز و معتبر مراجعه کنید تا از کیفیت و قانونی بودن محصول اطمینان حاصل کنید.

10. عدم در نظر گرفتن نیاز به خدمات پس از فروش: پس از خرید سمعک، ممکن است به خدمات پس از فروش نیاز داشته باشید. بنابراین، بهتر است قبل از خرید سمعک، در مورد خدمات پس از فروش مرکز شنوایی و برند سمعک تحقیق کنید.

11. خرید سمعک با کیفیت پایین: برخی افراد برای صرفه جویی در هزینه، به دنبال خرید سمعک‌های با کیفیت پایین هستند. اما این اشتباه است، زیرا سمعک‌های با کیفیت پایین ممکن است باعث بدتر شدن مشکل شنوایی شما شود و در نتیجه هزینه بیشتری را برای درمان مشکل شنوایی خود پرداخت کنید.

به طور کلی، برای خرید سمعک مناسب باید به نیازهای خود توجه کرده و پس از مشورت با متخصص شنوایی، تحقیقات لازم را انجام داده و از مراکز معتبر خرید کنید.

 

خروج از نسخه موبایل