سمعک

راهنما انتخاب بهترین سمعک

راهنمای انتخاب بهترین سمعک
راهنما انتخاب بهترین سمعکReviewed by دکتر شهیدی پور on Jan 14Rating: 5.0راهنمای انتخاب بهترین سمعک

راهنما انتخاب بهترین سمعک

وقتی وجود کم شنوایی پس از انجام ارزیابی شنوایی توسط یک شنوایی به اثبات می رسد یکی از گزینه های احتمالی برای برطرف شدن مشکلات ناشی از کم شنوایی می تواند استفاده از سمعک باشد. وقتی وارد دنیای سمعک می شوید خواهی دید که دنیای سمعک ها پیچیده تراز آن هستند که پیش از ان فکر می کردید . دنیای سمعک دنیایی منطبق با جدیدترین تکنولوژی هاست، سوالی که در این مرحله برای شما پیش می آید اینست که کدام سمعک برای شما مناسب است.

ساده ترین پاسخ به این پرسش اینست که به شنوایی شناس خود اطمینان کنید او تنها کسی است که با داشتن تخصص و شناخت انواع سمعک ها و تکنولوژی ها می تواند بهترین گزینه را به شما پیشنهاد دهد.

اولین قدم در انتخاب سمعک، نوع کم شنوایی فرد، علت رخداد آن ومیزان آن است. کم شنوایی ممکن ملایم ، متوسط ، شدید و یا حتی عمیق باشد.در هریک از این درجات کم شنوایی نوع سمعک مناسب متفاوت خواهد بود

در انتخاب سمعک به این نکات باید توجه کرد:

اگر مقدارکم شنوایی شما بسیار زیاد است ، سمعک های پشت گوشی گزینه مناسبی برای شماست. سمعک های پشت گوشی مقاومت و استحکام زیادی دارند و برای انواع کم شنوایی ها از ملایم تا عمیق مناسب هستند . تنها مشکل این سمعک ها سایز بزرگتر آنها و قابلیت دیده شدن بیشتر انهاست که در سمعک های مدرن امروزی سمعک های پشت گوشی بسیار ظریف شده اند و تا حد امکان در پشت گوش پنهان می شوند.

تنها میزان کم شنوایی برای اتخاب سمعک مهم نیست. گاهی میزان کم شنوایی فرد کم است ولی شنوایی شناس استفاده از سمعک پشت گوشی را توصیه می کند . یکی از دلایل آن می تواند وجود پارگی در پرده گوش باشد . در صورتی که پرده گوش پاره باشد استفاده از سمعک داخل گوش به دلیل احتمال ایجاد عفونت ممنوع است.

سبک زندگی فرد نیز در انتخاب سمعک اهمیت ویژه ای دارد . بعضی از افراد سبک زندگی شلوغ و فعالی دارند . در طی روز به محیط های مختلفی رفت و امد می کنند که هر کدام از این محیط ها ویژگی های صوتی خود را دارند. این افراد باید از سمعک هایی با ویزگی های صوتی متفاوت استفاده کنند . سمعک آنها باید چندین برنامه برای محیط های صوتی مختلف داشته باشد مثلا مجهز به سیستم های مهار صدای اضافی باشد و …

گاهی فرد از دستگاههای جانبی مانند تلفن همراه ، دستگاه پخش موزیک و یا لپ تاپ برای برقراری تماس صوتی استفاده می کند در این صورت باید از سمعک های مجهز به سیستم وایرلس استفاده کند.

در صورتیکه حساسیت زیادی در مورد دیده نشدن سمعک دارید این موضوع را حتما با شنوایی شناس خود مطرح کنید در صورتی که مشکل خاص دیگری وجود نداشته باشد می توانید از سمعک نامرئی استفاده کنید.این سمعک ها در درون کانال گوش پنهان می شوند و دیده نمی شوند.

قبل از تهیه سمعک سوالات زیر را از خود بپرسید:

برای اینکه بدانم کم شنوایی دارم یا نه به کجا مراجعه کنم؟ در صورتیکه به وجود کم شنوایی شک دارید به مراکز معتبر شنوایی شناسی مراجعه کنید. شنوایی شناس تنها مرجع رسمی است که می تواند وجود کم شنوایی را در شما مشخص کند.

سمعک را از کجا تهیه کنم؟ سمعک را تنها باید از مراکز شنوایی شناسی تهیه کرد . سمعک باید منحصرا توسط شنوایی شناس تجویز شود. تهیه سمعک از مراکزی غیر از مراکز شنوایی شناسی نه تنها باعث هدر رفتن هزینه بلکه باعث ایجاد آسیب می شود.

چه نوع سمعکی برای من بهترین انتخاب است؟ همانطور که بالاتر توضیح داده شد شکل و اندازه سمعک به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد از جمله میزان کم شنوایی،شرایط و ویژگی های فرد حتی قدرت بینایی و مهارت های حرکتی و اینکه چقدر دیده شدن یا دیده نشدن سمعک برای شما مهم است. توجه داشته باشید که راحتی و کیفیت زندگی شما مهم تر از اندازه سمعک و ظاهرتان است. در مورد هر یک از این موارد با شنوایی شناس صحبت کرده و از او بخواهید که در انتخاب سمعک به شما کمک کند.

سمعک ها چه تکنولوژی هایی دارند؟ این انتخاب بسیار تخصصی است و تنها توسط شنوایی شناس نهایتا باید انتخاب شود ولی نکاتی که بهتر است شما بدانید اینست که به طور معمول سمعک ها با امکانات بیشتر ، قیمت بالاتری دارند در این مرحله تفاوت قیمت سمعک های مختلف آشکار می شود. مثلا اگر نیاز به سیستم های بلوتوثی ندارید سمعکی با این امکان تهیه نکنید .در مورد ضد آب بودن یا نبودن سمعک مطالعه کنید. اینکه سمعک شما قابلیت شارژ داشته باشد نیز موردیست که باید به آن توجه داشته باشید . دقت کنید که سمعک های شارژی سایز بزرگتری دارند.

نهایتا اینکه انتخاب سمعک پروسه بسیار تخصصی است. به شنوایی شناس خود اعتماد کنید.

در صورت دریافت مشاوره جهت انتخاب بهترین سمعک و دریافت نوبت با شماره تلفن 09194707047 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.