بزرگسال

زمان مناسب برای سنجش شنوایی چه موقع می باشد؟

زمان مناسب برای سنجش شنوایی چه موقع است؟

زمان مناسب برای سنجش شنوایی چه موقع می باشد؟

طبق مطالعات اخیر انجام شده در آمریکا، نتایج نشان دهنده آن است که حدود 30 درصد افراد بیش از یک دهه است که تست شنوایی انجام نداده اند. بعنوان مثال آن ها می دانند که زمان تعویض روغن ماشینشان کی است یا هر 6ماه یکبار به مطب دندان پزشکی مراجعه می کنند اما به سختی، زمان آخرین سنجش شنوایی را به یاد می آورند.

سنجش شنوایی روتین فواید زیادی دارد و به چند علت که متخصصان شنوایی موافق این چکاپ دوره ای هستند. یکی از موارد آن است که یک فردی که تحصیلاتی در این زمینه ندارد متوجه علائم زودرس کم شنوایی نمی شود و ممکن است این مشکل تبدیل به کم شنوایی دائمی شود.

آگاهی به چکاپ دوره ای سنجش شنوایی و انجام آن می تواند به داشتن شنوایی بهتر در طول زندگی کمک کند.

تست شنوایی بالای 50 سالگی و زیر 50 سالگی

اگر که شما یا یکی از عزیزانتان بیش از ده سال است که سنجش شنوایی انجام نداده است و اذعان به چکاپ دوره ای نکند، همه چیز به سن او برمی گردد. به این علت است که متخصصان شنوایی بر پایه سن فرد چندین پیشنهاد برای وی دارند:

اگرسن تان زیر 50 سال است…

توصیه می شود که هر 3 تا 10 سال یکبار سنجش شنوایی را تکرار کنید، چراکه نیازی به چکاپ بیشتر نیست اما دقت کنید از ده سال طولانی تر نشود.

اگر بالای 50 سال، سن دارید…

بنابر تحقیقات و تجربیات بالینی متخصصین شنوایی کلینیک شنوایی آوای امید، اگر خود شما یا اطرافیانتان بالاتر از 50 سال عمر کردید بایستی سالانه تست شنوایی را انجام دهید چرا که کم شنوایی در این سن شیوع پیدا می کند و می تواند کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد.

بایستی دقت کرد که چکاپ سالیانه در صورتی گفته می شود که هیچ تغییر بخصوصی در میزان شنوایی حس نکنید اما اگر چنانچه تغییر خاصی بوجود آمد باید سریع به کلینیک شنوایی سنجی مراجعه کنید. تغییراتی که ممکن است در شنوایی فرد بوجود آید شامل موارد ذیل می باشد:

  • در محیط های پرسروصدا به سختی متوجه گفته ها و صحبت های اطرافیانتان شوید
  • صداها برایتان گُنگ باشد طوریکه حس کنید در گوشتان آب رفته است
  • به سختی متوجه واج هایی مثل (س/ش/ف و..) شوید، چراکه این همخوان ها دارای بیس فرکانس زیر می باشند که اغلب افراد درهنگام مواجه با کم شنوایی در درک کلماتی که دارای واج های نام برده هستند به چالش کشیده می شوند و به سختی متوجه می شوند.
  • ولوم تلویزیون یا رادیو یا ضبط ماشین را زیاد می کنید.
  • از طرف مقابل خود می خواهید که شمرده تر صحبت کند یا از آن ها می خواهید که گفته هایشان را تکرار کنند
  • صحبت کردن از طریق موبایل و تلفن برایتان سخت می شود

در این موارد هرچه سریع تر به متخصص شنوایی مراجعه کنید مشکلات کمتری در پیش رو شما بوجود خواهد آمد و گزینه های بیشتر و بهتری برای درمان در پیش رو است.

از جمله فوائد دیگر سنجش شنوایی روتین، می توان به این مورد اشاره کرد که شما همیشه یک بیس از شنوایی خود دارد و هروقت که کم شنوایی شروع به پیشرفت کرد می توانید با اصلاح یک سری موارد جلوی آن را بگیرید.

بعنوان مثال، اگر از هنسفری زیاد استفاده می کنید در صورتی که برایتان ضروری و حتمی نیست متوجه می شوید که باید کمتر از آن استفاده کنید یا مثلا اگر در محیط های پرسروصدا مشغول به کار هستید از محافظ های گوشی استفاده کنید تا از میزان شدت ورودی صدا کاسته شود.

تیم تخصصی کلینیک سمعک آوای امید مفتخر است که با ارائه بهترین خدمات در غرب تهران، در صورت نیاز به شما عزیزان کمک کند. درصورت دریافت مشاوره رایگان و تعیین نوبت با شماره تلفن 09194707047 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *