نماد سایت کلینیک سمعک آوای امید

پیرگوشی

پیرگوشی 

پیرگوشی

پیرگوشی

 

پیرگوشی چیست

پیرگوشی

پیرگوشی بعد از آرتریت و فشار خون ،سومین بیماری مزمن دوران سالمندی است.

به زبان ساده،پیر گوشی نوعی از کم شنوایی حسی-عصبی است که در نتیجه افزایش سن رخ می دهد. این نوع از کم شنوایی معمولا به صورت تدریجی و در عرض یک بازه زمانی طولانی مدت رخ می دهد و هردو گوش را به یک میزان تحت تاثیر قرار می دهد. این نوع از کم شنوایی در اثر تغییرات وابسته به سن در گوش داخلی و مسیر عصبی انتقال دهنده صدا به مغز رخ می دهد. در بسیاری از موارد این تغییرات مربوط به سلامت سلولهای مویی درون گوش داخلی هستند. این سلول های مویی اصواتی را که گوش خارجی و میانی  جمع آوری کرده اند به سیگنال الکتریکی که برای مغز قابل استفاده است، تبدیل می کنند. به این دلیل که  این سلول ها پس از تخریب،ترمیم نمی شوند هرگونه کم شنوایی که در اثر آسیب به آنها ایجاد خواهد شد دایمی است.

بر طبق آمارهای رسمی ، حدودا 30 تا 35 درصد بزرگسالان بین سنین 65 تا 70 سال  به درجاتی به کم شنوایی مبتلا هستند و این رقم در افراد بالای 75 سال به 50 در صد می رسد.

چه عواملی باعث می شود برخی از افراد به پیرگوشی مبتلا شوند:

علایم پیرگوشی چیست؟

به دلیل اینکه پیر گوشی تدریجی اتفاق می افتد بسیاری از افراد متوجه وجود کم شنوایی خود نمی شوند. اگر سن شما بالاتر از 65 سال است برخی از علایمی که نشان می دهد دچار پیرگوشی شده اید در زیر آورده شده است.

پیرگوشی چگونه تشخیص داده می شود:

اگر شما هریک از علایم لیست شده در بالا رادارید برای ارزیابی شنوایی هرچه سریعتر به مراکز شنوایی سنجی معتبر مراجعه نمایید.با انجام ارزیابی های شنوایی ، تشخیص علت و میزان کم شنوایی مشخص می شود همچنین روش درمان مناسب و راهکارهایی برای پیشگیری از پیشرفت کم شنوایی توصیه می شود.

آیا پیرگوشی درمان دارد؟

گام اول در درمان پیرگوشی تشخیص آن و افتراق آن از سایر عوامل ایجاد کننده کم شنوایی است:

پیرگوشی درمان دارویی ندارد ،ولی کم شنوایی ناشی از پیرگوشی را با استفاده از موارد زیر می توان درمان نمود:

سمعک:

افرادی که کم شنوایی ملایم ،متوسط و شدید دارند می توانند از سمعک استفاده کنند.سمعک های امروزه با دارا بودن امکانات پیشرفته راحتی بسیاری رابرای کاربران فراهم آورده اند.متخصص شنوایی نوع و مدل سمعک را مطابق با شدت کم شنوایی سبک زندگی شما و بودجه مورد نظرتان برای شما تعیین خواهد کرد.

کاشت حلزون:

اگر کم شنوایی شما زا نوع شدید یا عمیق باشد کاشت حلزون یکی از روش های درمان پیش روی شماست.

دستگاههای کمک شنوایی:

این ابزار ها جهت تقویت صدای تلویزیون،تلفن ، MP3و دیگر وسایل الکترونیکی شخصی به کار می روند. این ابزارهامی توانند با سمعک و یا به تنهایی بدون سمعک به کار روند.

آیا می توان از پیرگوشی پیشگیری کرد:

از میان فاکتورهای تاثیرگذار بر ایجاد کاهش شنوایی ناشی از سن، بر فاکتور ارثی نمی توان تاثیر گذاشت ولی در مورد  سایر فاکتورها توصیه های زیر را انجام دهید:

 

 

 

 

پیرگوشی بسیار آرام و خاموش ایجاد می شود ولی در صورت درمان نشدن می تواند مشکلات دیگری به همراه داشته باشد مانند بدخلقی،افسردگی،انزواو …

مطالعات نشان داده اند که کم شنوایی درمان نشده فرد را در معرض خطر جدی تری به نام آلزایمر قرار می دهد.

 

نگران نباشید! سمعک های جدید با استفاده از امکانات پیشرفته  راحتی بسیاری برای کاربران فراهم آورده اند. مطالعات نشان داده اند حدود 80 درصد کاربران سمعک های جدید رضایت خوبی از استفاده از سمعک دارند.

توصیه آخر:

در صورتیکه علایم مربوط به پیر گوشی را در خود احساس می کنید حتی در صورتیکه تمایل به هیچ یک از درمانهای گفته شده ندارید، حتما به مراکز  شنوایی شناسی مراجعه نمایید تا با مشاوره جامع از بدتر شدن شرایط پیشگیری نمایید .

خروج از نسخه موبایل