ژانویه, 2019 ۵ نظرات سمعک

سمعک نامرئی

مهمترین نگرانی بسیاری از افرادی که به کم شنوایی مبتلا می شوند و می بایست از سمعک استفاده کنند اینست که نمیخواهند کسی از این موضوع با خبر شود. در سال های اخیر با توجه به کاهش سن  ابتلا به کم شنوایی  بسیاری از افراد از سنین جوانی به کم شنوایی مبتلا می شوند و تنها راه درمان آنها استفاده از سمعک است.

اینکه افراد مبتلا به کم شنوایی نمیخواهند دیگران از وجود کم شنواییشان مطلع شوند کاملا طبیعی است و ما به شما حق می دهیم که نخواهید از سمعک های بزرگ و قابل دیده شدن استفاده کنید.

محققین و دانشمندان  فعال در بزرگترین کمپانی های ساخت و طراحی سمعک نیز یکی از نگرانی های اصلیشان طراحی سمعک هایی است که کمترین میزان دیده شدن را داشته باشند. و برای محقق شدن این هدف رقابت شدیدی با یکدیگر دارند که نتیجه آن کوچکتر شدن سایز سمعک ها و قابلیت پنهان شدن آنها در عمق کانال گوش است . این سمعک ها  که به نام سمعک نامرئی معروف هستند نیز سمعک های دلخواه متخصصین شنوایی شناس هستند زیرا رضایت بالایی را برای استفاده کنندگان از سمعک به همراه دارند.

سمعک نامرئی با پنهان شدن در عمق کانال گوش علاوه بر اینکه دیده نمی شوند امکان جمع آوری صداها  به صورت طبیعی از اطراف را فراهم می کنند و به این ترتیب باعث طبیعی تر شدن و بهبود کیفیت صدای  دریافتی  حتی در محیط های دشوار شنوایی می شود.

در رقابت میان کمپانی های بزرگ سمعک برای تولید بهترین سمعک نامرئی امروزه شاهد وجود سمعک هایی هستیم که با وجود سایز بسیار کوچک قدرت بسیار زیادی هم دارند و برای کم شنوایی های شدید نیز مناسب هستند. این سمعک های نامرئی جدید دارای باطری های با طول عمر بیشتر، حفاظت کافی در برابر رطوبت و جرم گوش و بنابراین طول عمر بیشتر و هوشمندی بالاتر از قبل هستند.

سمعک نامرئی به دلیل محکم قرار گرفتن در جای خود و در عمق کانال گوش در موقعیت های مختلفی قابل استفاده هستند : مثلا در هنگام ورزش کردن، خوابیدن، استفاده از تلفن و هنگام استفاده از انواع  هدفون ها .

سمعک نامرئی جدید به راحتی  توسط خود فرد در گوش گذاشته و برداشته می شوند

بسیاری از این سمعک ها علیرغم کوچک بودن قابلیت کنترل توسط موبایل را دارند و موبایل می تواند به عنوان ریموت کنترل این سمعک ها به کار رود. در سمعک های نامرئی جدید امکاناتی وجود دارد که از طریق آن خود سمعک مستقیم با تلفن همراه متصل می شود و نیاز به رابط بلوتوثی برای این کار نیست.

چه افرادی کاندیدای استفاده از سمعک نامرئی هستند:

 • افرادی که کم شنوایی ملایم تا متوسط- شدید دارند.
 • افرادی که نوع کم شنوایی در هر فرکانس محدودیت خاصی را برای انها ایحاد نمی کند.
 • افرادی که از نظر توانایی حرکات دستی محدودیت خاصی ندارند ( مثلا لررش دست و محدودیت حرکتی) ندارند.

برای آگاهی بیشتر از مزایا و معایب سمعک های نامرئی اینجا کلیک کنید.

اگر فردی به هر دلیلی نتواند از سمعک های نامرئی (IIC) استفاده کند چه راهکار دیگری برای دیدن نشدن سمعک وجود دارد؟ اینجا کلیک کنید

یک تجربه:

آقای پ.ع   زمانی که به مرکز شنوایی سنجی و سمعک آوای امید مراجعه کردند ۳۲ سال سن داشتند  و از سن ۱۸ سالگی به کم شنوایی از نوع حس- عصبی  شدید مبتلا شدند و از همان زمان به مراکز متعددی برای انتخاب راه درمان مناسب مراجعه کردند که از نظر همه متخصصین می بایست از سمعک استفاده می کردند . ولی به این دلیل که   سمعک های آن زمان سایز های بزرگتری داشتند راضی به استفاده از سمعک نشدند و به دلیل کم شنوایی شدید سختی های زیادی را متحمل شدند . زمانی که در اوج نا امیدی و پس از ۳-۴ سال عدم پیگیری به مرکز شنوایی ما مراجعه کردند با مشاهده سمعک نامرئی نسل جدید و مشاوره و پیگیری های دقیق تیم شنوایی آوای امید نهایتا استفاده از سمعک را شروع کردند و به رضایتمندی رسیدند.

سمعک نامرئی

سمعک نامرئی
سمعک نامرئی

برای آگاهی از اینکه آیا شما کاندیدای استفاده از سمعک نامرئی هستید یا خیر با مرکز شنوایی سنجی و سمعک آوای امید تماس حاصل نمایید

۰۲۱۴۰۰۵۳۱۵- ۰۹۱۹۴۷۰۷۰۴۷

5 نظرات
 1. amir

  ممنون از اطلاعات خوبتون

  پاسخ
 2. علی

  من از سمعک نامرئی شما خریدم و خیلی راضیم…ممنونم

  پاسخ
 3. مینا

  سلام …من هفته پیش برای پدر بزرگم گرفتم …بسیار راضی هست…هم دیده نمیشه ..هم شنواییش خیلی بهتر شده…

  پاسخ
 4. شفیعیان

  دخترمن ۳ سالشه و کم شنوایی شدید داره من خیلی دوست دارم بتونه از سمعک نامرئی استفاده کنه ولی دکتر میگه نمیشه میشه بگید چرا نمیشه؟

  پاسخ
  1. دکتر شهیدی پور

   در کودکان به دلیل تغییرات زیاد کانال گوش امکان استفاده از سمعک های داخل گوشی تا سن ۹ سالگی وجود دارد. نکته دوم اینست که با توجه به میزان کم شنوایی کودک و اینکه کودک در سنسن حساس زبان آموزی و رشد سیستم مغزی قرار دارد باید از سمعکی استفاده کند که کمترین صداهارا هم تقویت کتد و امکان ارتباط با وسایل جانبی مانند سیستم FM و DAI را داشته باشد.

   پاسخ

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *