ژانویه, 2019 6 نظرات سمعک

سمعک نامرئی نوعی جدید از سمعک می باشد که براحتی قابل مشاهده نیست اگر شما جزو آندسته از افرادی هستید که  وجود کم شنوایی در شما اثبات شده است و شنوایی شناس استفاده از سمعک را به شما توصیه کرده است. باید بدانید که به لطف وجود تکنولوژی، مدل ها و شرکت های سازنده مختلف برای انتخاب وجود دارد از جمله سمعک هایی که با اقبال عمومی رو به رو هستند سمعک های نامرئی هستند که کمترین دید را دارند.

در این مقاله ما می خواهیم شما را با مزایا و معایب سمعک های نامرئی آشنا کنیم:
سمعک های نامریی شامل دو نوع CIC وIIC هستند. هر دو این سمعک ها در درون گوش و عمق گوش قرار می گیرند و درون کانال گوش مخفی می شوند.
هرچند که اقبال عمومی در مورد این سمعک ها به دلیل دیده نشدن بسیار زیاد است ولی این سمعک ها برای همه افراد مناسب نیستند.

سمعک نامرئی
مزایا و معایب استفاده از سمعک نامرئی

سمعک نامریی

مزایای استفاده از سمعک نامرئی:

 جدابیت و امنیت روانی:

 • اگر می خواهید سمعکتان کمترین میزان دیده شدن را داشته باشد این سمعک ها بسیار مناسب هستند.
 • این سمعک ها سیم یا تیوب خارجی ندارند.
 • به دلیل وزن کم این سمعک ها و قرار گرفتن دردرون کانال برای اغلب افراد از نظر استفاده راحتتر هستند.

عملکرد:

 • به دلیل قرار گرفتن در داخل کانال گوش استفاده از تلفن و هد ست با این سمعک ها راحت تر است.
 • در هنگام فعالیت در محیط های باز مانند خیابان و یا مثلا پیاده روی در پارک این سمعک ها صدای باد را کمتر تقویت می کنند.
 • این سمعک ها برای برخی از کاربران صداهای طبیعی تری ایجاد می کنند و در بعضی از موارد مانع از ایجاد احساس پیچش صدا در گوش می شوند.
 • این سمعک ها کمتر سوت می کشند.
سمعک نامرئی
مزایای استفاده از سمعک نامرئی
 • معایب استفاده از سمعک نامرئی:

 • این سمعک های نامریی کوچک برای افراد با کم شنوایی شدید و کم شنوایی های پیشرفته مناسب نیستند و بیشتر برای کم شنوایی های ملایم تا متوسط طراحی شده اند. اگر کم شنوایی شما زیاد است می بایست از سمعک های پشت گوشی که قدرت بیشتری ایجاد می کند استفاده کنید.
 • این سمعک ها در همه کانال های گوش امکان جایگذاری ندارند. بعضی از گوش ها دارای کانال کوتاه و یا بد فرم هستند.

سمعک نامرئی محدودیت هایی نیز دارند:

 

 • باطری باید زودتر تعویض شود . بر اساس تحقیق منتشر شده در سال 2016 در سایت earingTracker.com باطری در سمعک پشت گوشی طول عمری حدود 110-135 ساعت دارد ولی طول عمر سمعک های داخل گوشی 61-98 ساعت است.
 • امکانات جانبی در سمعک های کوچک کمتر است . به عنوان مثال سمعک ها فضای کافی برای استفاده همزمان از چند میکروفن را ندارند به استفاده همزمان از چند میکروفن در سمعک دایرکشنالیتی گفته می شودکه ویژگی ای است که باعث بهبود درک گفتار در محیط های شلوغ می شود.
 • به دلیل کوچکی این سمعک ها تعویض باطری و کار با این سمعک برای افرادی که مهارت های حرکت دست خوبی ندارند مانند سالمندان دشوار است.
سمعک نامرئی
محدودیت سمعک های نامرئی
 • اگر به هر دلیلی قادر به استفاده از سمعک های نامریی نیستید نا امید نباشید:
  سمعک های نامریی تنها سمعک های با دید کم نیستند.امروزه سمعک هایی با نام RIC یا RITE وجود دارد که با اقبال زیادی مواجه شده اند این سمعک ها بسیار نازک، سبک و کوچک هستند ودر پشت گوش قرار می گیرند و با یک سیم بسیار نازک نامریی به درون گوش وصل می شوند. رنگ قسمت پشت گوش سمعک طوری طراحی شده است که با رنگ موی فرد و یا پوست گوش یکرنگ باشد تا کمترین دید را ایجاد کند.
 • سمعک های RIC یاRITE وزن بسیار کمی دارند، راحت هستند و در افرادی که کم شنوایی های شدید هم دارند قابل استفاده هستند.
 • کار با این سمعک ها برای سالمندان نیز راحت است و در کل این سمعک ها جایگزین مناسبی برای سمعک های داخل گوشی در افرادی که تمایل دارند سمعکشان دیده نشود هستند.
  ضمن اگاهی از مطالب این بخش به خاطر داشته باشید که انتخاب سمعک مناسب برای شما تنها محدود به انتخاب ظاهر سمعک و موارد ذکر شده در این بخش نیست. شنوایی شناس شما که متخصص این امر است با توجه به فاکتورهای زیادی سمعک مناسب را به شما پیشنهاد می دهد . به انتخاب ایشان اعتماد کنید.

مهمترین نگرانی بسیاری از افرادی که به کم شنوایی مبتلا می شوند و می بایست از سمعک استفاده کنند اینست که نمیخواهند کسی از این موضوع با خبر شود. در سال های اخیر با توجه به کاهش سن  ابتلا به کم شنوایی  بسیاری از افراد از سنین جوانی به کم شنوایی مبتلا می شوند و تنها راه درمان آنها استفاده از سمعک است.

اینکه افراد مبتلا به کم شنوایی نمیخواهند دیگران از وجود کم شنواییشان مطلع شوند کاملا طبیعی است و ما به شما حق می دهیم که نخواهید از سمعک های بزرگ و قابل دیده شدن استفاده کنید.

محققین و دانشمندان  فعال در بزرگترین کمپانی های ساخت و طراحی سمعک نیز یکی از نگرانی های اصلیشان طراحی سمعک هایی است که کمترین میزان دیده شدن را داشته باشند. و برای محقق شدن این هدف رقابت شدیدی با یکدیگر دارند که نتیجه آن کوچکتر شدن سایز سمعک ها و قابلیت پنهان شدن آنها در عمق کانال گوش است . این سمعک ها  که به نام سمعک نامرئی معروف هستند نیز سمعک های دلخواه متخصصین شنوایی شناس هستند زیرا رضایت بالایی را برای استفاده کنندگان از سمعک به همراه دارند.

سمعک نامرئی با پنهان شدن در عمق کانال گوش علاوه بر اینکه دیده نمی شوند امکان جمع آوری صداها  به صورت طبیعی از اطراف را فراهم می کنند و به این ترتیب باعث طبیعی تر شدن و بهبود کیفیت صدای  دریافتی  حتی در محیط های دشوار شنوایی می شود.

در رقابت میان کمپانی های بزرگ سمعک برای تولید بهترین سمعک نامرئی امروزه شاهد وجود سمعک هایی هستیم که با وجود سایز بسیار کوچک قدرت بسیار زیادی هم دارند و برای کم شنوایی های شدید نیز مناسب هستند. این سمعک های نامرئی جدید دارای باطری های با طول عمر بیشتر، حفاظت کافی در برابر رطوبت و جرم گوش و بنابراین طول عمر بیشتر و هوشمندی بالاتر از قبل هستند.

سمعک نامرئی به دلیل محکم قرار گرفتن در جای خود و در عمق کانال گوش در موقعیت های مختلفی قابل استفاده هستند : مثلا در هنگام ورزش کردن، خوابیدن، استفاده از تلفن و هنگام استفاده از انواع  هدفون ها .

سمعک نامرئی جدید به راحتی  توسط خود فرد در گوش گذاشته و برداشته می شوند

بسیاری از این سمعک ها علیرغم کوچک بودن قابلیت کنترل توسط موبایل را دارند و موبایل می تواند به عنوان ریموت کنترل این سمعک ها به کار رود. در سمعک های نامرئی جدید امکاناتی وجود دارد که از طریق آن خود سمعک مستقیم با تلفن همراه متصل می شود و نیاز به رابط بلوتوثی برای این کار نیست.

چه افرادی کاندیدای استفاده از سمعک نامرئی هستند:

 • افرادی که کم شنوایی ملایم تا متوسط- شدید دارند.
 • افرادی که نوع کم شنوایی در هر فرکانس محدودیت خاصی را برای انها ایحاد نمی کند.
 • افرادی که از نظر توانایی حرکات دستی محدودیت خاصی ندارند ( مثلا لررش دست و محدودیت حرکتی) ندارند.

برای آگاهی بیشتر از مزایا و معایب سمعک های نامرئیسمعک نامرئی کلیک کنید.

اگر فردی به هر دلیلی نتواند از سمعک های نامرئی (IIC) استفاده کند چه راهکار دیگری برای دیدن نشدن سمعک وجود دارد؟سمعک نامرئی کنید

یک تجربه:

آقای پ.ع   زمانی که به مرکز شنوایی سنجی و سمعک آوای امید مراجعه کردند 32 سال سن داشتند  و از سن 18 سالگی به کم شنوایی از نوع حس- عصبی  شدید مبتلا شدند و از همان زمان به مراکز متعددی برای انتخاب راه درمان مناسب مراجعه کردند که از نظر همه متخصصین می بایست از سمعک استفاده می کردند . ولی به این دلیل که   سمعک های آن زمان سایز های بزرگتری داشتند راضی به استفاده از سمعک نشدند و به دلیل کم شنوایی شدید سختی های زیادی را متحمل شدند . زمانی که در اوج نا امیدی و پس از 3-4 سال عدم پیگیری به مرکز شنوایی ما مراجعه کردند با مشاهده سمعک نامرئی نسل جدید و مشاوره و پیگیری های دقیق تیم شنوایی آوای امید نهایتا استفاده از سمعک را شروع کردند و به رضایتمندی رسیدند.

سمعک نامرئی

سمعک نامرئی
    سمعک نامرئی

سمعک نامرئی

 

برای آگاهی از اینکه آیا شما کاندیدای استفاده از سمعک نامرئی هستید یا خیر با مرکز شنوایی سنجی و سمعک آوای امید تماس حاصل نمایید

0214005315- 09194707047

 

شکل و ظاهر سمعک های نامرئی چگونه میباشد؟

این مدل دارای انواع مختلفی می باشند اما یقینا برای هر کسی براحتی قابل مشاهده نمی باشد در مقاله بالا یک نمونه عکس قرار گرفته است

تفاوت قیمت سمعک نامرئی با سمعک های دیگر چقدر است؟

تفاوت قیمت گاهی اوقات بسیار ناچیز و عددی بسیار اندک می باشد و حتی گاهی اوقات نیز عدد بسیار کمتری می باشد و نگرانی بابت قیمت نخواهید داشت

قدرت و کیفیت سمعک های نامرئی چقدر می باشد؟

قدرت و کیفیت بر اساس برند ها و مدل های مختلف کاملا متغیر میباشد، در بازار برند های معتبری همانند زیمنس وجود دارند که کیفیت فوق العاده ای دارند

تجویز و انتخاب سمعک نامرئی توسط پزشک انجام می شود یا به انتخاب شخص می باشد؟

اکثر بیماران علاقه مند به استفاده از سمعک نامرئی هستند و همچنین در صورتی که مشکل شنوایی شدید نباشد، یا شرایط خاص و ویژه ای وجود نداشته باشد براحتی این سمعک انتخاب میشود

6 نظرات
 1. amir

  ممنون از اطلاعات خوبتون

  پاسخ
 2. علی

  من از سمعک نامرئی شما خریدم و خیلی راضیم…ممنونم

  پاسخ
 3. مینا

  سلام …من هفته پیش برای پدر بزرگم گرفتم …بسیار راضی هست…هم دیده نمیشه ..هم شنواییش خیلی بهتر شده…

  پاسخ
 4. شفیعیان

  دخترمن ۳ سالشه و کم شنوایی شدید داره من خیلی دوست دارم بتونه از سمعک نامرئی استفاده کنه ولی دکتر میگه نمیشه میشه بگید چرا نمیشه؟

  پاسخ
  1. دکتر شهیدی پور

   در کودکان به دلیل تغییرات زیاد کانال گوش امکان استفاده از سمعک های داخل گوشی تا سن 9 سالگی وجود دارد. نکته دوم اینست که با توجه به میزان کم شنوایی کودک و اینکه کودک در سنسن حساس زبان آموزی و رشد سیستم مغزی قرار دارد باید از سمعکی استفاده کند که کمترین صداهارا هم تقویت کتد و امکان ارتباط با وسایل جانبی مانند سیستم FM و DAI را داشته باشد.

   پاسخ
 5. کمالی

  بنده هم بسیار از سمعکی که از مرکز شما گرفتم راضی هستم… خداوند به شما توفیق بدهد

  پاسخ

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.