سمعک

سمعک نامرئی – سمعک نامریی

سمعک نامرئی

سمعک نامرئی نوعی جدید از سمعک می باشد که براحتی قابل مشاهده نیست اگر شما جزو آندسته از افرادی هستید که  وجود کم شنوایی در شما اثبات شده است و شنوایی شناس استفاده از سمعک را به شما توصیه کرده است. باید بدانید که به لطف وجود تکنولوژی، مدل ها و شرکت های سازنده مختلف برای انتخاب وجود دارد از جمله سمعک هایی که با اقبال عمومی رو به رو هستند سمعک های نامرئی هستند که کمترین دید را دارند.مهمترین نگرانی بسیاری از افرادی که به کم شنوایی مبتلا می شوند و می بایست از سمعک استفاده کنند اینست که نمیخواهند کسی از این موضوع با خبر شود. در سال های اخیر با توجه به کاهش سن  ابتلا به کم شنوایی  بسیاری از افراد از سنین جوانی به کم شنوایی مبتلا می شوند و تنها راه درمان آنها استفاده از سمعک است.

اینکه افراد مبتلا به کم شنوایی نمیخواهند دیگران از وجود کم شنواییشان مطلع شوند کاملا طبیعی است و ما به شما حق می دهیم که نخواهید از سمعک های بزرگ و قابل دیده شدن استفاده کنید.

محققین و دانشمندان  فعال در بزرگترین کمپانی های ساخت و طراحی سمعک نیز یکی از نگرانی های اصلیشان طراحی سمعک هایی است که کمترین میزان دیده شدن را داشته باشند. و برای محقق شدن این هدف رقابت شدیدی با یکدیگر دارند که نتیجه آن کوچکتر شدن سایز سمعک ها و قابلیت پنهان شدن آنها در عمق کانال گوش است . این سمعک ها  که به نام سمعک نامرئی معروف هستند نیز سمعک های دلخواه متخصصین شنوایی شناس هستند زیرا رضایت بالایی را برای استفاده کنندگان از سمعک به همراه دارند.

سمعک نامرئی با پنهان شدن در عمق کانال گوش علاوه بر اینکه دیده نمی شوند امکان جمع آوری صداها  به صورت طبیعی از اطراف را فراهم می کنند و به این ترتیب باعث طبیعی تر شدن و بهبود کیفیت صدای  دریافتی  حتی در محیط های دشوار شنوایی می شود.

در رقابت میان کمپانی های بزرگ سمعک برای تولید بهترین سمعک نامرئی امروزه شاهد وجود سمعک هایی هستیم که با وجود سایز بسیار کوچک قدرت بسیار زیادی هم دارند و برای کم شنوایی های شدید نیز مناسب هستند. این سمعک های نامرئی جدید دارای باطری های با طول عمر بیشتر، حفاظت کافی در برابر رطوبت و جرم گوش و بنابراین طول عمر بیشتر و هوشمندی بالاتر از قبل هستند.سمعک نامرئی به دلیل محکم قرار گرفتن در جای خود و در عمق کانال گوش در موقعیت های مختلفی قابل استفاده هستند : مثلا در هنگام ورزش کردن، خوابیدن، استفاده از تلفن و هنگام استفاده از انواع  هدفون ها .

سمعک نامرئی جدید به راحتی  توسط خود فرد در گوش گذاشته و برداشته می شوند.بسیاری از این سمعک ها علیرغم کوچک بودن قابلیت کنترل توسط موبایل را دارند و موبایل می تواند به عنوان ریموت کنترل این سمعک ها به کار رود. در سمعک های نامرئی جدید امکاناتی وجود دارد که از طریق آن خود سمعک مستقیم با تلفن همراه متصل می شود و نیاز به رابط بلوتوثی برای این کار نیست. 

سمعک های نامریی شامل دو نوع CIC وIIC هستند. هر دو این سمعک ها در درون گوش و عمق گوش قرار می گیرند و درون کانال گوش مخفی می شوند.هرچند که اقبال عمومی در مورد این سمعک ها به دلیل دیده نشدن بسیار زیاد است ولی این سمعک ها برای همه افراد مناسب نیستند.

سمعک نامرئی

چه افرادی کاندیدای استفاده از سمعک نامرئی هستند:

افرادی که کم شنوایی ملایم تا متوسط- شدید دارند.

افرادی که نوع کم شنوایی در هر فرکانس محدودیت خاصی را برای انها ایحاد نمی کند.

افرادی که از نظر توانایی حرکات دستی محدودیت خاصی ندارند ( مثلا لررش دست و محدودیت حرکتی) ندارند.

مزایای استفاده از سمعک نامرئی:

 جدابیت و امنیت روانی:

 • اگر می خواهید سمعکتان کمترین میزان دیده شدن را داشته باشد این سمعک ها بسیار مناسب هستند.
 • این سمعک ها سیم یا تیوب خارجی ندارند.
 • به دلیل وزن کم این سمعک ها و قرار گرفتن دردرون کانال برای اغلب افراد از نظر استفاده راحتتر هستند.

عملکرد:

 • به دلیل قرار گرفتن در داخل کانال گوش استفاده از تلفن و هد ست با این سمعک ها راحت تر است.
 • در هنگام فعالیت در محیط های باز مانند خیابان و یا مثلا پیاده روی در پارک این سمعک ها صدای باد را کمتر تقویت می کنند.
 • این سمعک ها برای برخی از کاربران صداهای طبیعی تری ایجاد می کنند و در بعضی از موارد مانع از ایجاد احساس پیچش صدا در گوش می شوند.
 • این سمعک ها کمتر سوت می کشند.
 •  
سمعک نامرئی

معایب استفاده از سمعک نامرئی:

این سمعک های نامریی کوچک برای افراد با کم شنوایی شدید و کم شنوایی های پیشرفته مناسب نیستند و بیشتر برای کم شنوایی های ملایم تا متوسط طراحی شده اند. اگر کم شنوایی شما زیاد است می بایست از سمعک های پشت گوشی که قدرت بیشتری ایجاد می کند استفاده کنید.

این سمعک ها در همه کانال های گوش امکان جایگذاری ندارند. بعضی از گوش ها دارای کانال کوتاه و یا بد فرم هستند.

سمعک نامرئی محدودیت هایی نیز دارند:

 

باطری باید زودتر تعویض شود . بر اساس تحقیق منتشر شده در سال 2016 در سایت earingTracker.com باطری در سمعک پشت گوشی طول عمری حدود 110-135 ساعت دارد ولی طول عمر سمعک های داخل گوشی 61-98 ساعت است.

امکانات جانبی در سمعک های کوچک کمتر است . به عنوان مثال سمعک ها فضای کافی برای استفاده همزمان از چند میکروفن را ندارند به استفاده همزمان از چند میکروفن در سمعک دایرکشنالیتی گفته می شودکه ویژگی ای است که باعث بهبود درک گفتار در محیط های شلوغ می شود.

به دلیل کوچکی این سمعک ها تعویض باطری و کار با این سمعک برای افرادی که مهارت های حرکت دست خوبی ندارند مانند سالمندان دشوار است.

اگر به هر دلیلی قادر به استفاده از سمعک های نامریی نیستید نا امید نباشید:
سمعک های نامریی تنها سمعک های با دید کم نیستند.امروزه سمعک هایی با نام RIC یا RITE وجود دارد که با اقبال زیادی مواجه شده اند این سمعک ها بسیار نازک، سبک و کوچک هستند ودر پشت گوش قرار می گیرند و با یک سیم بسیار نازک نامریی به درون گوش وصل می شوند. رنگ قسمت پشت گوش سمعک طوری طراحی شده است که با رنگ موی فرد و یا پوست گوش یکرنگ باشد تا کمترین دید را ایجاد کند.سمعک های RIC یاRITE وزن بسیار کمی دارند، راحت هستند و در افرادی که کم شنوایی های شدید هم دارند قابل استفاده هستند.کار با این سمعک ها برای سالمندان نیز راحت است و در کل این سمعک ها جایگزین مناسبی برای سمعک های داخل گوشی در افرادی که تمایل دارند سمعکشان دیده نشود هستند.ضمن اگاهی از مطالب این بخش به خاطر داشته باشید که انتخاب سمعک مناسب برای شما تنها محدود به انتخاب ظاهر سمعک و موارد ذکر شده در این بخش نیست. شنوایی شناس شما که متخصص این امر است با توجه به فاکتورهای زیادی سمعک مناسب را به شما پیشنهاد می دهد . به انتخاب ایشان اعتماد کنید.

ric

یک تجربه:

آقای پ.ع   زمانی که به مرکز شنوایی سنجی و سمعک آوای امید مراجعه کردند 32 سال سن داشتند  و از سن 18 سالگی به کم شنوایی از نوع حس- عصبی  شدید مبتلا شدند و از همان زمان به مراکز متعددی برای انتخاب راه درمان مناسب مراجعه کردند که از نظر همه متخصصین می بایست از سمعک استفاده می کردند . ولی به این دلیل که   سمعک های آن زمان سایز های بزرگتری داشتند راضی به استفاده از سمعک نشدند و به دلیل کم شنوایی شدید سختی های زیادی را متحمل شدند . زمانی که در اوج نا امیدی و پس از 3-4 سال عدم پیگیری به مرکز شنوایی ما مراجعه کردند با مشاهده سمعک نامرئی نسل جدید و مشاوره و پیگیری های دقیق تیم شنوایی آوای امید نهایتا استفاده از سمعک را شروع کردند و به رضایتمندی رسیدند.

سمعک نامرئی

عکس سمعک نامرئی

logo avay omid
iic2
 • راهنمای استفاده از سمعک نامرئی:

این راهنما با دادن اطلاعاتی در مورد چگونگی کار با سمعک و باتری به شما کمک می کند که از سمعک خود سریع و آسان استفاده کنید. در صورتی که سمعک نامرئی خود را از مرکز شنوایی و سمعک غرب تهران (آوای امید) دریافت کرده اید این توضیحات به صورت شفاهی نیز در جلسه دریافت سمعک به شما آموزش داده خواهد شد.

خاموش و روشن کردن سمعک نامرئی

با استفاده از درب محفظه باتری: برای خاموش کردن سمعک درب محفظه ی باتری را به طور کامل باز کنید. برای روشن کردن سمعک درب محفظه ی باتری را به طور کامل ببندید.

بیرون آوردن سمعک از گوش:

برای بیرون آوردن سمعک به آرامی پشت گوش خود را فشار دهید تا سمعک کمی در جای خود شل شود یا کمی سمعک را بیرون بکشید. سپس از انگشت نشانه و شست خود برای بیرون کشیدن سمعک از گوش استفاده کنید. برای بیرون آوردن سمک از گوش از دستگیره مخصوص استفاده کنید.

احتیاط:

هرگز از گرفتن و بیرون کشیدن درب محفظه ی باتری یا میکروفون برای خارج کردن سمعک از گوش استفاده نکنید. 

مراقبت کلی از سمعک نامرئی

از نفوذ رطوبت و عرق به درون سمعک و آسیب فیزیکی به آن جلوگیری کنید.

در موارد زیر از سمعک استفاده نکنید:

 • هنگام حمام کردن 
 •  زمانی که از اسپری مو و یا رنگ مو  استفاده می کنید.
 • هنگام نزدیک شدن به میدان های مغناطیسی قوی مثل زمان انجام تست MRI  و دستگاههای فرکانس بالا یا محل رادیوتراپی و بیمارستان
 • هنگام عکسبرداری با اشعه ایکس 

6 نظر در “سمعک نامرئی – سمعک نامریی

 1. amir گفت:

  ممنون از اطلاعات خوبتون

 2. علی گفت:

  من از سمعک نامرئی شما خریدم و خیلی راضیم…ممنونم

 3. مینا گفت:

  سلام …من هفته پیش برای پدر بزرگم گرفتم …بسیار راضی هست…هم دیده نمیشه ..هم شنواییش خیلی بهتر شده…

 4. شفیعیان گفت:

  دخترمن ۳ سالشه و کم شنوایی شدید داره من خیلی دوست دارم بتونه از سمعک نامرئی استفاده کنه ولی دکتر میگه نمیشه میشه بگید چرا نمیشه؟

  1. دکتر شهیدی پور گفت:

   در کودکان به دلیل تغییرات زیاد کانال گوش امکان استفاده از سمعک های داخل گوشی تا سن 9 سالگی وجود دارد. نکته دوم اینست که با توجه به میزان کم شنوایی کودک و اینکه کودک در سنسن حساس زبان آموزی و رشد سیستم مغزی قرار دارد باید از سمعکی استفاده کند که کمترین صداهارا هم تقویت کتد و امکان ارتباط با وسایل جانبی مانند سیستم FM و DAI را داشته باشد.

 5. کمالی گفت:

  بنده هم بسیار از سمعکی که از مرکز شما گرفتم راضی هستم… خداوند به شما توفیق بدهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *