همه چیز در مورد گوش و شنوایی

قالب گوش شنا

قالب گوش شنا

قالب گوش شنا

یکی از وسایلی  که همه افراد علاقمند به شنا بهتر است از آن استفاده کنند قالب ضد آب است. شنا کردن بدون قالب ضد آب می تواند باعث ایجاد بیماری گوش شناگر یا عفونت گوش خارجی شده و ایجاد کم شنوایی موقتی کند.

ممکن است نامیدن این اختلال به نام گوش شناگران باعث برداشت اشتباه شود و شما فکر کنید که این بیماری مختص شناگرها هست درحالیکه هیچ لزومی ندارد شما یک شناگر حرفه ای باشید تا به این بیماری مبتلا شوید. حتی با چند جلسه شناکردن نیز احتمال رخداد این بیماری وجود دارد.حتی زندگی کردن در یک محیط گرم و مرطوب هم میتواند برای رخداد این بیماری  شود. باقی‌ماندن در استخر برای مدت طولانی می‌تواند سطح اسیدی واکس گوش را کاهش دهد و به گسترش عفونت نیز کمک می‌کند.

یکی از سرگرمی های پرطرفدار در تابستان˛ آب تنی کردن است اما چه اتفاقی رخ می دهد که گاهی اوقات منجر به یک درد غیرقابل تحمل می شود؟

بیماری گوش شناگران چیست؟

باید توجه داشت که این عارضه در کودکان شایعتر می باشد. این بیماری درحقیقت نوعی عفونت کانال گوش است که درد گوش خیلی بدی دارد. عفونت از طریق باکتری داخل آب وارد گوش می شود. هر نوعی از آب باکتری خاص خودش را دارد و میزان باکتری ها درجاهایی که سرپوشیده نیستند مثل دریاچه ها˛رودخانه ها خیلی زیادتر از جاهای سرپوشیده مثل استخر است. پس از شناکردن اگر آب کامل از گوش خارج نشود˛ باکتری همانجا می ماند و درمحیط گرم و مرطوب کانال گوش تکثیر می شود و باعث عفونت می شود. عفونت گوش ایجاد ورم و التهاب گوش می کند. خود کانال گوش به نسبت جای تنگی است پس کوچکترین التهاب و ورمی برای فرد می تواند غیرقابل تحمل باشد.
سالانه میلیون ها نفر به  عفونت گوش شناگران معروف به اوتیت خارجی ˛مبتلا می شوند. تعداد این افراد در فصل تابستان زیاد می شود طوریکه بیشتر بین ماه های خرداد تا شهریور درگیر می شوند. همانطور که گفته شد بیشتر این افراد کودک هستند. علت این موضوع این است که کودکان کانال گوش باریکتری دارند پس بیشتر مستعد این بیماری هستند. شیوع این بیماری در شناگرها ۵برابر بیشتر از بقیه افراد جامعه است. 

علائم 

احساس گرفتگی و پری گوش

ورم و التهاب

درد( توجه داشته باشید که درصورت عدم درمان ممکن است ترشح هم از گوش خارج شود.)

برخی از سوالات رایج بیماران مراجعه کننده به کلینیک

آیا این بیماری می تواند کم شنوایی دائمی ایجاد کند؟ یکی از نشانه های این بیماری شامل کم شنوایی موقت است و با درمان میتوان کامل آن را برطرف کرد.

آیا یکی از علائم˛ وزوز می باشد؟ بعضی اوقات˛ فرد از زنگ زدن در گوشش شکایت میکند که به آن زنگ زدن˛وزوز می گوییم که این مورد هم مثل کم شنوایی درصورت پیگیری و درمان موقتی است و به مرور رفع میشود.

درمان

متخصصین دوره درمانی ۱۰روزه آنتی بیوتیک تجویز می کنند که علائم این بیماری مخصوصا درد بعد از چند روز مصرف دارو برطرف می شود.
 توجه داشته باشید که برای درمان عفونت˛بهتر است که به مدت ۲هفته اصلا به استخر نروید و جدای از استخر نرفتن هنگام دوش گرفتن از قالب های ضد آب مخصوص گوش خود استفاده کنید که کانال گوش مرطوب نماند.
جالب است بدانید که استفاده از گوش پاک کن ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد˛هرضربه یا خراشیدن پوست میتواند منجر به ورود باکتری داخل گوش شود. افرادی که زیاد از گوش پاک کن استفاده می کنند یا آن هایی که اگزما دارند به دلیل خراش پوست کانال گوش بیشتر درخطر ابتلا به این بیماری هستند.


راهکارهای پیشگیری

  • محیط گوش را حتما خشک نگه دارید.
  • بعد از شناکردن و دوش گرفتن سرخود را خم کرده تا باقی مانده ی آب از گوش هایتان خارج شود.
  • از قالب ضد آب هنگام شناکردن استفاده کنید.
  • هیچ وسیله ای را وارد گوش نکنید و حتی از گوش پاک کن برای تمیزکردن گوش استفاده نکنید.
  • استفاده از سشوار از یک فاصله ای مناسب می تواند به خشک کردن گوش ها کمک کند.

اگر شما یا فرزندتان مبتلا به عفونت گوش خارجی شدید به این معنی نیست که تمام خوشی های تابستان تمام شده˛ کافی ست به شنوایی شناس مراجعه کنید تا درمان را آغاز کرده و راهکارهای پیشگیری را دنبال کنید و طی چند روز بهبودی خود را بدست آورید.

فوائد قالب گوش شنا

بهترین درمان پیشگیری است. تعدادی از مراجعین به کلنیک شنوایی ابراز داشته اند به دلیل عفونت گوش بعد از شنا ،حتی مجبور به عمل جراحی شده اند. علت هم این است که پرده ی گوش ضخامت بسیار کمی دارد در نتیجه در هنگام شیرجه زدن فشار زیادی وارد شده و ممکن است باعث آسیب ذیدگی شود اما قالب گوش ایمنی گوش را بالا می برد. قالب ضد آب مخصوص شنا طوری ساخته می شود که قسمت عمده ی لاله ی گوش و ابتدای کانال را می پوشاند به همین دلیل نگران گم کردن آن حین شناکردن نباشید. یکی دیگر از ویژگی های این قالب عمر طولانی آن است که اگر به خوبی از آن نگهداری کنید تا مدت ها می توانید استفاده کنید. این قالب ها محدودیتی برای شنوایی ایجاد نمی کند وشما می توانید به راحتی با دوستانتان صحبت نمایید. 

تهیه قالب گوش شنا:

برای تهیه این قالب ها میبایست به مراکز شنوایی سنجی معتبر مراجعه کنید. این قالب ها با قالب های از پیش ساخته شده موجود در داروخانه ها و مراکز فروش لوازم شنا متفاوت هستند و استفاده از قالب های پیش ساخته هیچ کمکی به پیشگیری از این بیماری نمی کند.

متخصص شنوایی شناسی یک قالب اولیه از گوش شما می گیرد و از روی این قالب اولیه یک قالب  گوش شنای دایمی برای شما ساخته می شود.

 برای تهیه قالب گوش شنا به مرکز شنوایی سنجی و سمعک آوای امید مراجعه کنید.

مرکز شنوایی آوای امید 

02144005315

02144974855

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *