همه چیز در مورد گوش و شنوایی

من به یک سمعک نیاز دارم یا دو سمعک؟

Insio binax hearing aids on

 دو سمعک بهتر است یا یک سمعک؟ این سوالیست که ذهن بسیاری از کسانی که کم شنوایی دارند را به خودش مشغول کرده است

برروی این جمله ها تامل کنید، پاسخ این سوال را در خواهید یافت:
همانطور که در صورتی که دو چشم ما ضعیف باشند باید هردو تقویت شوند تا ما دید کامل داشته باشیم در مورد گوشها نیز همین قضیه صدق می کند.فرآیند شنیدن به این صورت است که دو گوش باید صدا را از هر سمت برداشت کرده و به مغز ارسال کنند و مغز تجزیه و تحلیل را برروی صداهای ورودی انجام دهد تا شنوایی کامل شکل گیرد.

در واقع می توان دو گوش را مانند دو بال یک پرنده توصیف کرد که باید هر دو بال صحیح عمل کنند تا تعادل شنوایی برقرار شود.
بنابراین در صورتیکه آزمونهای شنوایی وجود کم شنوایی در دو گوش را نشان داده اند به دلایل زیر می بایست از دو سمعک استفاده کنید.
فهم بهتر گفتار: وقتی شخص از این روش استفاده می کند شنوایی انتخابی راحتتر حاصل می شود این بدان معنیست که مغز شما میتواند روی گفتار تمرکز بیشتری کند.مطالعات نشان داده اند که افرادی که از دو سمعک استفاده می کنند نسبت به افرادی که از یک سمعک استفاده می کنند گفتار و محاورات را بهتر درک می کنند.

کیفیت بهتر صدا: با استفاده از دو سمعک محدوده دریافت اصوات از 180 درجه با استفاده از یک سمعک به 360 درجه با استفاده از دو سمعک تبدیل می شود .این محدوده بیشتر باعث ایجاد حس بهتر تعادل و کیفیت صدا می شود.
محدوده شنوایی بیشتر:شخص با استفاده از دو گوش نسبت به حالت یک گوشی اصوات در فاصله دورتری را می شنود.
کیفیت صدای صاف تر: وقتی شخص از دو سمعک استفاده می کند شدت مورد نیاز صدا در هر گوش کمتر می شود(سمعک هر گوش روی ولوم کمتر تنظیم می شود) تنظیم صدای سمعک روی درجه(ولوم کمتر) باعث اعوجاج کمتر و تولید صدا با کیفیت بیشتر توسط سمعک می شود.
تشخیص بهتر صدا:استفاده از یک سمعک در اغلب اوقات تمایز صدای از نویز محیط به خوبی انجام نمی شود. ولی با استفاده از دو سمعک مانند شنوایی دو گوشی اصوات راحتتر قابل تمایز هستند.
کاهش خستگی شنوایی و دلپذیر شدن مکالمه: اغلب افرادی که از دو سمعک استفاده می کنند بیان کرده اند که استفاده از آنها باعث خستگی کمتر و لذت شنوایی بیشتر شده است.

فهم گفتار در گروه و محیط های شلوغ: استفاده از دو سمعک باعث ایجاد مکان یابی و جهت یابی می شود، در مهمانی ها و جاهای شلوغ مکان یابی و جهت یابی امکان تشخیص اینکه از کدام سمت اتاق کسی شما را صدا کرد است و با شما گفتگو می کند و یا مکان گوینده کجاست را به فرد می دهد.
احساس تغادل در شنوایی:استفاده از دو سمعک باعث ایجاد تعادل در درک صداها می شود که به این پدیده اثر استریو نیز گفته می شود.
راحتی بیشتر در هنگام مواجهه با صداهای زمینه بلند: به این دلیل که وقتی از دو سمعک استفاده می شود تنظیم سمعک ها به گونه ای انجام می شود که سطح تقویت صدا در هرگوش کمتر از حالت یک گوشی است این قضیه باعث بهتر شدن تحمل اصوات بلند می شود.
رضایت بیشتر: تحقیقات نشان داده است که افرادی که از دو سمعک استفاده می کنند در مقایسه با افرادی که از یک سمعک استفاده می کنند رضایت بیشتری از استفاده از سمعک دارند.
تنبلی گوش و محرومیت شنوایی : گوش ها مانند عضلات هستند اگر به کار گرفته نشوند به تدریج تحلیل می روند. تصور کنید فردی تمریناتی را برای تقویت بازو انجام می دهد اگر تمرینات فقط برای یک بازو انجام شود و بازوی دیگر بدون تمرین رها شود تصور کنید چه چهره کاریکاتوری در نهایت حاصل می شود در مورد گوش ها نیز قضیه به همین صورت است .

وقتی تنها از یک سمعک استفاده می شود، گوش بدون سمعک به تدریج توانایی شنوایی و درک گفتار خود را از دست می دهد .به این پدیده محرومیت شنیداری و گاهی به آن تنبلی گوش نیز گفته می شود . استفاده از دو سمعک از رخداد این پدیده جلوگیری می کند.

یک نکته درباره سمعک

در صورتی که درباره نحوه خرید سمعک سوالی دارید یا نیاز به مشاوره و دریافت اطلاعات تخصصی و مشاهده فیلم های آموزشی سمعک هستید توصیه میکنیم که حتما به صفحه اصلی سایت مراجعه بکنید یا از منوها و ناوبری سایت استفاده بکنید

3 نظر در “من به یک سمعک نیاز دارم یا دو سمعک؟

  1. مانی گفت:

    سپاس

  2. محمد رضا گفت:

    خیلی از مطالب تان استفاده کردم
    متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *