سمعک

5 ویتامین مهم در رژیم غذایی وزوز گوش

lazy

وزوز گوش، یا صدای زنگ در گوش، میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری ممکن است ناشی از عوامل مختلفی از جمله قرار گرفتن در معرض صدای بلند، عفونت گوش و حتی استرس باشد. در حالیکه درمان وزوز گوش ممکن است با وسایل کمک شنوایی مانند خرید سمعک امکان پذیر باشدو معمولا درمان خوراکی ندارد اما مکمل هایی در دسترس هستند که ادعا می کنند علائم را کاهش می دهند.

رژیم غذایی وزوز گوش

صدای گوش یا وزوز گوش مشکل شایعی است که به علت بیماری گوش داخلی ایجاد می شود. در حالی که بسیاری از مردم آن را به عنوان صدای زنگ در گوش توصیف می کنند، برای برخی ممکن است مانند صدای خش خش بلند، غرش با صدای کم، جیک، جیغ، وزوز یا زمزمه به نظر برسد.این علائم می تواند در زمان استرس یا خستگی تشدید شود و منجر به ناامیدی، تحریک پذیری و افسردگی شود. صدا همچنین ممکن است باعث بی خوابی شود. برای اطلاع و شنیدن انواع صدا در گوش بر لینک زیر کلیک کنید:

انواع صدا در گوش

بهترین ؤزیم غذایی وزوز گوش

بین رژیم غذایی و وزوز گوش ارتباطی وجود داشته باشد. یک مطالعه جمعیتی در سال 2020،  34576 بزرگسال از بریتانیا، در سنین 40 تا 69 سال را بررسی کرد. نتایج زیر به دست آمد

 • مصرف بیشتر ویتامین B12 با خطر کمتر وزوز گوش ارتباط دارد
 • مصرف بیشتر کلسیم، آهن و چربی با خطر بالاتر وزوز گوش مرتبط است
 • رژیم غذایی با پروتئین بالا با خطر کمتر وزوز گوش مرتبط است

مطالعه دیگری در سال 2023 همچنین الگوهای غذایی مختلف را در 185 فرد مبتلا به وزوز گوش و 198 فرد بدون این بیماری در بیمارستانی در ایتالیا بررسی کرد. این مطالعه الگوهای زیر را گزارش می کند:

 • رژیم های غذایی با مصرف متوسط ​​کافئین یا کره با کاهش خطر وزوز گوش مرتبط است.
 • رژیم غذایی با مصرف زیاد مرغ و حبوبات با کاهش خطر وزوز گوش مرتبط است.
 • افرادی که رژیم غذایی متنوع تری دارند، خطر کمتری برای وزوز گوش مداوم دارند.

ABR 2024 02 24T182732.219

بهترین رژیم برای وزوز گوش کدام است؟

بر اساس یک بررسی سال 2021 داروی درمانی ثابتی که همه افراد از آن بهره ببرند برای وزوز گوش وجود ندارد  سازمان غذا و دارو (FDA) هیچ دارو یا مکملی را برای درمان وزوز گوش تایید نکرده است. زیرا وزوز گوش می‌تواند دلایل زمینه‌ای مختلفی داشته باشد و درمانی که برای یک فرد مؤثر است ممکن است برای دیگری مؤثر نباشد، از جمله مکمل‌های مختلف.

اما دیده شده است که یکسری ویتامین ها و مواد معدنی وجود دارد که می تواند به بهبود وزوز گوش کمک کند و کمبود این مواد می تواند منجر به ایجاد صدای گوش شود

ویتامین ها و مواد معدنی ای که معمولا برای  وزوز گوش توصیه می شوند عبارتند از  با کمبود ویتامین

 • ویتامین B12
 • ویتامین D
 • زینک
 • منیزم
 • جینکو بیلوبا

ABR 2024 02 24T183329.465

در ادامه به توضیح هر یک از این مواد مغذی و نقش آن در ایجاد و درمان صدای سر می پردازیم

1-ویتامین B12 برای وزوز گوش

ویتامین B12 به ایجاد میلین کمک می کند که پوشش عایق و محافظی است که اعصاب را احاطه کرده است. کمبود ویتامین B12 می تواند باعث تحریک و اختلال در عملکرد اعصاب گوش شود.
مطالعات تحقیقاتی نشان داده است که افراد مبتلا به وزوز گوش پس از انجام درمان مکمل ویتامین B12 بهبود علائم را تجربه کردند.
ویتامین B12 را می توان در غذاهایی مانند گوشت، ماهی و محصولات لبنی یافت. همچنین می توان آن را در آزمایشگاه تولید کرد. اغلب در ترکیب با سایر ویتامین های B مصرف می شود.

علائم کمبود ویتامین B12 را می توان با قرص یا تزریق ویتامین B12 درمان کرد. دو نوع تزریق B12 وجود دارد:

هیدروکسوکوبالامین یا ویتامین B12a: این ویتامین در غذاهایی مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ و شیر یافت می شود و می توان از آن به عنوان مکمل غذایی استفاده کرد.
سیانوکوبالامین: این یک شکل مصنوعی از ویتامین B12 است. مانند هیدروکسوکوبالامین، می توان از آن برای درمان کمبود مواد مغذی در افرادی که در دریافت ویتامین B12 کافی در رژیم غذایی خود مشکل دارند، استفاده کرد.

ABR 2024 02 24T184102.933
سطوح پایین ویتامین B12 ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • کم خونی خطرناک، وضعیتی که در آن سیستم ایمنی فرد به اشتباه توانایی جذب ویتامین را کاهش می دهد.
 • شرایطی که معده یا روده را تحت تاثیر قرار می دهد و در جذب ویتامین B12 اختلال ایجاد می کند، مانند سندروم های سوء جذب و اسپرو استوایی.
 • رژیم غذایی نامناسب یا کمبود ویتامین در رژیم غذایی
 • داروهای خاصی مانند متفورمین که برای دیابت استفاده می شود
 • نوشیدن بیش از حد قهوه، سیگار کشیدن و غیره

تحقیقات در مورد اثرات مکمل های غذایی، مانند ویتامین B12، بر وزوز گوش محدود است. با این حال، برخی از مطالعات قدیمی نشان می دهد که ممکن است بین وزوز و کمبود ویتامین B12 ارتباط وجود داشته باشد.

وزوز گوش به صدای زنگ در گوش گفته می شود که منبع خارجی ندارد. برخی از افراد ممکن است بخواهند مکمل های غذایی مانند ویتامین B12 را برای کمک به این بیماری امتحان کنند.

ABR 2024 02 24T184816.020

ویتامین B12 یک ماده مغذی مهم منبع مورد اعتماد برای سیستم عصبی است که در محصولات حیوانی و برخی از غذاهای غنی شده موجود است.

افرادی که از رژیم گیاهخواری یا گیاهخواری پیروی می کنند، اغلب برای جلوگیری از کمبود ویتامین B12 نیاز دارند، زیرا محصولات حیوانی را در رژیم غذایی خود محدود می کنند. با این حال، اکثر مردم در ایالات متحده تمام ویتامین B12 مورد نیاز خود را از رژیم غذایی خود دریافت می کنند.

سطوح پایین ویتامین B12 به اعصاب حلزون گوش آسیب می رساند، ساختاری پر از مایع در گوش که برای شنوایی حیاتی است. کمبود ویتامین B12 همچنین ممکن است منجر به آسیب به رگ های خونی کوچک در گوش شود. هر دو عامل می توانند به علائم وزوز گوش کمک کنند.

علاوه بر این، شرکت کنندگان در مطالعه با کمبود ویتامین B12 و وزوز گوش، کاهش شدت علائم وزوز گوش را پس از درمان با تزریق ویتامین B12 گزارش کردند. با این حال، شرکت کنندگان در مطالعه بدون کمبود ویتامین B12 به سختی کاهشی در شدت علائم وزوز گوش با همان درمان گزارش کردند.

افراد مبتلا به وزوز گوش ممکن است از صحبت با پزشک در مورد مصرف ویتامین B12 خود سود ببرند. یک متخصص مراقبت های بهداشتی همچنین می تواند راهنمایی هایی در مورد استفاده ایمن از مکمل های غذایی ارائه دهد.

ABR 2024 02 26T171108.224

آمپول نوروبیون برای وزوز گوش

دریافت ویتامین B12 کافی به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل حیاتی است. با توجه به منبع معتبر مؤسسه ملی سلامت، این مقادیر توصیه شده برای سنین مختلف است:

 • تا 6 ماه 0.4 میکرو گرم
 • 7-12 ماه 0.5 میکرو گرم
 • 1-3 سال 0.9 میکرو گرم
 • 4-8 سال 1.2 میکرو گرم
 • 9-13 سال 1.8 میکرو گرم
 • 14-18 سال 2.4 میکرو گرم
 • 19 سال و بالاتر 2.4 میکرو گرم

ویتامین B12 در طیف وسیعی از غذاها وجود دارد، از جمله:

 • تخم مرغ
 • طیور
 • ماهی
 • گوشت
 • شیر و سایر محصولات لبنی
 • جگر گاو
 • صدف ها
 • برخی از غلات صبحانه غنی شده و مخمرهای مغذی

ABR 2024 02 26T171748.899

مکمل های غذایی برای کسانی که ویتامین B12 کافی را به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود مصرف نمی کنند نیز موجود است. فرد باید قبل از مصرف هر گونه مکمل غذایی با پزشک خود صحبت کند.

2-ویتامین D برای وزوز گوش

تحقیقات جدید نشان می دهد که کمبود ویتامین D ممکن است علائم وزوز گوش را بدتر کند. چندین مطالعه نشان داده اند که سطوح پایین ویتامین D علائم وزوز گوش را افزایش می دهد. دلایل دقیق این ارتباطات هنوز به طور کامل شناخته نشده است. دانشمندان معتقدند ویتامین D در تنظیم التهاب و استرس اکسیداتیو نقش دارد.

هر دوی اینها می تواند منجر به ایجاد و شدت علائم وزوز گوش شود. در طول ماه‌های زمستان، کمتر در معرض نور خورشید قرار گرفتن در معرض ویتامین D طبیعی قرار می‌گیرید. به همین دلیل، خطر کمبود ویتامین D ممکن است افزایش یابد. این می تواند علائم وزوز گوش را برای افرادی که قبلاً این بیماری را تجربه کرده اند تشدید کند.

ویتامین D در لبنیات، غلات غنی شده و قارچ ها یافت می شود و عمدتاً در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید در پوست سنتز می شود.

ویتامین D را می توان به صورت کپسول هر هفته به مدت سه ماه مصرف کرد یا به صورت عضلانی تجویز کرد.

ABR 2024 02 26T172825.859

3-روی جزئی از رژیم غذایی وزوز گوش

روی یک عنصر کمیاب ضروری است که معمولا در گوشت قرمز، مرغ و ماهی یافت می شود. برای سلامتی، رشد و حس چشایی انسان به مقدار کم لازم است.

روی در سراسر بدن یافت می شود. بدن روی اضافی را ذخیره نمی کند، بنابراین باید از طریق رژیم غذایی تامین شود. برای عملکرد سیستم ایمنی، بهبود زخم، لخته شدن خون، عملکرد تیروئید و بسیاری موارد دیگر مورد نیاز است. همچنین نقش کلیدی در حفظ بینایی ایفا می کند و ممکن است اثراتی در برابر ویروس ها داشته باشد.

معمولاً از مکمل روی برای جبران کمبود روی، بیماری اسهال و بیماری ویلسون استفاده می شود. روی همچنین برای آکنه، دیابت، بی اشتهایی، سوختگی و بسیاری از اهداف دیگر استفاده می شود. شواهد علمی برای حمایت از استفاده از آن برای برخی از این شرایط وجود دارد.

تحقیقات در مورد مزایای روی برای علائم وزوز گوش نتایج متفاوتی را ارائه می دهد. افراد باید قبل از مصرف مکمل های روی برای وزوز گوش با پزشک صحبت کنند تا مطمئن شوند که مناسب ترین گزینه درمانی است و از سمیت روی جلوگیری می کند.

ABR 2024 02 26T174512.826

وزوز گوش می تواند  در شدت و فرکانس متفاوت باشد. این می تواند موقت یا مزمن باشد و ممکن است در توانایی فرد برای تمرکز، خواب یا حفظ کیفیت زندگی اختلال ایجاد کند.

بر اساس یک بررسی تحقیقی در سال 2021، علاقه به روی به عنوان یک درمان بالقوه برای وزوز گوش به دلیل غلظت بالای روی در حلزون گوش، حفره ای در گوش داخلی، وجود دارد. با این حال، تحقیقات بیشتر در این مورد نتایج متفاوتی ارائه می دهد.

تحقیقات بیشتری برای درک اینکه آیا و چگونه مکمل روی می تواند برای افراد مبتلا به وزوز گوش مفید باشد، ضروری است.

روی یک ماده معدنی ضروری است، اما مصرف مقادیر بیش از حد روی می تواند منجر به سمیت روی شود. به گفته منبع مورد اعتماد مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، مصرف زیاد روی ممکن است علائم زیر را ایجاد کند:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • از دست دادن اشتها
 • سرگیجه
 • سردرد
 • تداخل با جذب سایر مواد معدنی ضروری مانند مس

افراد باید قبل از مصرف مکمل های روی با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنند تا مطمئن شوند که دوز مناسب را مصرف می کنند و این مکمل با نیازهای خاص آنها مطابقت دارد.

ABR 2024 02 26T175042.014

آیا کمبود روی می تواند باعث زنگ زدن در گوش شود؟

یک بررسی سال 2021 منبع معتبر کمبود روی را با وزوز گوش و کاهش شنوایی ناشی از آسیب گوش داخلی مرتبط می کند. با این حال، وزوز گوش یک وضعیت پیچیده با دلایل بالقوه متعدد است و همه افراد مبتلا به وزوز دچار کمبود روی نیستند.

4-منیزیم ضروری برای وزوز گوش

سطوح سالم منیزیم از شنوایی انسان پشتیبانی می کند، به این معنی که سطوح پایین این ماده معدنی می تواند بر آن تأثیر منفی بگذارد. افراد مبتلا به وزوز گوش معمولا سطح منیزیم کمتری از حد متوسط ​​دارند. این سطوح پایین ممکن است تا حدی مسئول تغییرات شنوایی باشند.

تحقیقات نشان داده است که مکمل های منیزیم می توانند به بهبود عملکرد گوش کمک کنند. آنها همچنین ممکن است علائم وزوز گوش را کاهش دهند.

موثرترین دوز منیزیم در افراد مختلف متفاوت است. سن، جنس و عوامل دیگر می توانند بر میزان نیاز بدن به منیزیم تأثیر بگذارند.

ABR 2024 02 26T181626.926

جدول زیر دوزهای توصیه شده فعلی منبع مطمئن برای منیزیم را بر اساس سن و جنس نشان می دهد.

 • 1-3 سال 80 میلی گرم  (مردان) 80 میلی گرم (زنان)
 • 4-8 سال 130 میلی گرم(مردان) 130 میلی گرم(زنان)
 • 9-13 سال 240 میلی گرم (مردان)240 میلی گرم(زنان)
 • 14-18 سال 410 میلی گرم(مردان) 360 میلی گرم(زنان)
 • 19-30 سال 400 میلی گرم(مردان) 310 میلی گرم(زنان)
 • 31 سال و بالاتر 420 میلی گرم (مردان)320 میلی گرم(زنان)

آیا کمبود منیزیم می تواند باعث وزوز گوش شود؟

دانشمندان به طور کامل نمی دانند که چه چیزی باعث وزوز گوش می شود. علل بالقوه ممکن است شامل قرار گرفتن در معرض صدای منبع مطمئن، عفونت گوش، یا آسیب سر و گردن باشد.

تحقیقات نشان داده است که منیزیم ممکن است از شنوایی سالم حمایت کند و سطوح پایین این ماده ممکن است وزوز گوش را بدتر کند. مصرف مکمل های منیزیم می تواند به رفع این کمبود کمک کند. با این حال، تاثیر این مکمل ها به فرد بستگی دارد.

ABR 2024 02 26T182052.198

5-مکمل جینکو بیلوبا برای وزوز گوش

جینکو (Ginkgo biloba) درختی بزرگ با برگهای بادبزنی است. برگ ها معمولاً در مکمل ها گنجانده می شوند و برای مشکلات حافظه از طریق دهان مصرف می شوند.

درخت جینکو یکی از قدیمی ترین درختان زنده است که بیش از 200 میلیون سال قدمت دارد. بومی چین، ژاپن و کره است، اما در حال حاضر در اروپا و ایالات متحده نیز رشد می کند. به نظر می رسد که گردش خون را بهبود می بخشد و همچنین ممکن است به عنوان یک آنتی اکسیدان برای کند کردن تغییرات در مغز عمل کند.

 

ABR 2024 02 26T182556.030

از آنجایی که جینکو برای مدت طولانی وجود داشته است، مردم از آن برای اهداف زیادی استفاده کرده اند. معمولاً برای مشکلات حافظه و فکر، اضطراب، مشکلات بینایی و بسیاری از شرایط دیگر از طریق دهان مصرف می‌شود، اما شواهد علمی خوبی برای حمایت از بیشتر این موارد وجود ندارد.

جینکو بیلوبا که در ابتدا به عنوان مکمل کاهش وزن وارد صحنه شد، به عنوان یک مکمل گیاهی برای مدیریت بلندی صدای وزوز و کاهش شدت وزوز استفاده شده است. این مکمل خاص معمولاً به شکل کپسول یافت می شود، اگرچه می توان آن را در قرص ها و فرمول های مایع نیز یافت.

 

ABR 2024 02 26T185214.992

سایر درمان های صدای سر

در حال حاضر هیچ درمانی برای وزوز گوش وجود ندارد و بهتر است همراه با رعایت رژیم غذایی وزوز سایر راهکارها نیز مد نظر قرار گیرند،این راهکارها عبارتند از:

ABR 2024 02 26T190649.364

 • مدیریت استرس
  استرس ممکن است وزوز گوش را بدتر کند. افراد ممکن است بتوانند با استفاده از تکنیک های مدیریت استرس از بدتر شدن وزوز گوش جلوگیری کنند.

در برخی مطالعات دیده شده است که تمرین یوگا سطح استرس و علائم وزوز گوش را کاهش می دهد. مدیتیشن ذهن آگاهی همچنین شدت وزوز و پریشانی روانی مرتبط، افسردگی و اضطراب را در شرکت کنندگان یک مطالعه در سال 2017 کاهش داد.

 • درمان شناختی رفتاری (CBT)
  وزوز گوش می تواند از نظر احساسی تخلیه شود. با این حال، درمانگرانی که از CBT استفاده می کنند ممکن است به افراد مبتلا به این بیماری راه های جدیدی برای پردازش و مقابله با سر و صدای مداوم آموزش دهند.

یک بررسی سال 2020 منبع قابل اعتماد شامل 28 کارآزمایی نشان داد که CBT ممکن است کیفیت زندگی افراد مبتلا به وزوز گوش را به طور متوسط ​​بهبود بخشد، حتی اگر صدا را کاهش ندهد.

ABR 2024 02 26T192239.916

 • صدا درمانی
  برخی از افراد مبتلا به وزوز گوش ممکن است متوجه شوند که پوشاندن صدای زنگ به آنها کمک می کند تا وزوز گوش را به عنوان یک صدای خنثی تغییر دهند.

نویسندگان یک بررسی سال 2020 به این نتیجه رسیدند که تحقیقات در مورد اثربخشی پوشش صدا و نحوه استفاده از آن به صورت بالینی ترکیب شده است، اما ممکن است اثرات مخرب وزوز گوش را در برخی افراد سرکوب کند. با این حال، تحقیقات بیشتر ضروری است.

پزشک همچنین ممکن است در مورد مزایای سمعک با افرادی که وزوز گوش آنها با کم شنوایی همراه است صحبت کند. برخی از محصولات سمعک دارای ویژگی های پوشاننده صدا هستند که از درمان وزوز گوش پشتیبانی می کند.

 • بهبود خواب
  برای برخی از افراد، خوابیدن از طریق علائم وزوز گوش می تواند مشکل باشد منبع مورد اعتماد.

در یک مطالعه محدود در سال 2016، مصرف ملاتونین با کاهش شدت وزوز و خواب با کیفیت بالاتر همراه بود. با این حال، افراد باید قبل از مصرف هر گونه مکمل غذایی یا دارویی برای کمک به بهبود خواب، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنند.

همچنین ممکن است فرد انجام اقداماتی را برای بهبود بهداشت خواب خود مفید بداند.

ABR 2024 02 26T193903.629

بهترین مکمل وزوز گوش باید حاوی موادی باشد که از نظر بالینی ثابت شده است که علائم وزوز گوش را کاهش می دهد. این مواد ممکن است شامل جینکو بیلوبا، روی، منیزیم و N-استیل سیستئین (NAC) باشد. انتخاب مکملی که توسط یک شرکت معتبر تولید شده و از نظر ایمنی و کارایی آزمایش شده باشد، ضروری است.

هنگام انتخاب مکمل وزوز گوش، توجه به دوز و دفعات استفاده بسیار مهم است. برخی از مکمل ها ممکن است نیاز به چندین دوز در روز داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است فقط یک بار مصرف شوند. همچنین در نظر گرفتن هرگونه عوارض جانبی بالقوه و تداخل با سایر داروها ضروری است.

ما ساعت ها به تحقیق و آزمایش مکمل های مختلف وزوز گوش پرداختیم تا بهترین آنها را در بازار شناسایی کنیم. در بخش‌های بعدی، برترین مکمل‌های وزوز گوش و آنچه که آنها را متمایز می‌کند، بحث خواهیم کرد.

بهترین مکمل های وزوز گوش

لیپو فلاونوئید
کامپلکس بیوفلاونوئید مرکبات سولگار
Lipo-Flavonoid Plus، تسکین وزوز گوش برای زنگ زدن گوش

ABR 2024 02 26T200400.205

ما درک می کنیم که وزوز گوش چقدر می تواند خسته کننده و مخرب باشد. به همین دلیل است که ما مکمل های مختلفی را برای کمک به کاهش علائم وزوز گوش تحقیق و آزمایش کرده ایم. پس از بررسی دقیق، ما فهرستی از بهترین مکمل های وزوز گوش را که نتایج امیدوارکننده ای را نشان داده اند، گردآوری کرده ایم. چه به دنبال تسکین صدای زنگ در گوش یا سایر علائم مرتبط با وزوز گوش باشید، ما شما را تحت پوشش قرار داده ایم. انتخاب های برتر ما را در زیر بررسی کنید.

لیپو فلاونوئید

لیپو فلاونوئید یک مکمل برتر توصیه شده توسط پزشک برای تسکین وزوز گوش است. با ترکیب بیوفلاونوئید لیمو و مواد مغذی ضروری، از سلامت گوش داخلی حمایت می کند. در حالی که نیاز به 2 کپسول ثابت 3 بار در روز به مدت 60 روز است، ممکن است به دلیل قیمت بالاتر نسبت به سایر گزینه ها برای همه مناسب نباشد.

خلاصه مقاله

رعایت رژیم غذایی وزوز گوش در بحث درمان بسیار مهم است . سطوح مناسب ویتامین ها و مواد معدنی برای حفظ سلامت شنوایی بهینه بسیار مهم است. کمبودهای تغذیه ای می تواند ساختار ظریف گوش را تحت تاثیر قرار دهد. آنها همچنین می توانند به ایجاد یا بدتر شدن وزوز گوش کمک کنند. در اینجا چند ویتامین و مواد معدنی کلیدی دخیل هستند.

کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به علائم وزوز گوش شود. شما باید از مصرف کافی غذاهای غنی از ویتامین B12 اطمینان حاصل کنید. اینها شامل ماهی، گوشت، محصولات لبنی و غلات غنی شده است.

سطوح ناکافی منیزیم همچنین منجر به افزایش خطر علائم وزوز گوش شده است. سعی کنید بیشتر از غذاهای غنی از منیزیم مانند آجیل، حبوبات، سبزیجات برگ دار و غلات کامل استفاده کنید. روی در عملکرد شنوایی نیز نقش دارد. تحقیقات نشان داده است که کمبود روی می تواند منجر به علائم وزوز گوش شود. غذاهای غنی از روی مانند صدف، گوشت گاو، تخم کدو و عدس را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

با مطالعه این متن در مورد رژیم غذایی وزوز گوش و رعایت نکات گفته شده می توانید بهبود وزوز گوش را سرعت دهید

برای انجام تست های تشخیص علت وزوز گوش و تعین درمان های پیش رو به مرکز شنوایی آوای امید مراجعه کنید

02144005315

09194707047

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *