کم شنوایی

پیرگوشی چیست

پیرگوشی بعد از آرتریت و فشار خون ،سومین بیماری مزمن دوران سالمندی است.به زبان ساده،پیر گوشی نوعی از کم شنوایی  حسی عصبی است که در نتیجه افزایش سن رخ می دهد. این نوع از کم شنوایی معمولا به صورت تدریجی و در عرض یک بازه زمانی طولانی مدت رخ می دهد و هردو گوش را به یک میزان تحت تاثیر قرار می دهد. پیرگوشی یکی از علت های اصلی نیاز به خرید سمعک در سالمندان است.

این نوع از کم شنوایی در اثر تغییرات وابسته به سن در گوش داخلی و مسیر عصبی انتقال دهنده صدا به مغز رخ می دهد. در بسیاری از موارد این تغییرات مربوط به سلامت سلولهای مویی درون گوش داخلی هستند. این سلول های مویی اصواتی را که گوش خارجی و میانی  جمع آوری کرده اند به سیگنال الکتریکی که برای مغز قابل استفاده است، تبدیل می کنند. به این دلیل که  این سلول ها پس از تخریب،ترمیم نمی شوند هرگونه کم شنوایی که در اثر آسیب به آنها ایجاد خواهد شد دایمی است.

بر طبق آمارهای رسمی ، حدودا 30 تا 35 درصد بزرگسالان بین سنین 65 تا 70 سال  به درجاتی به کم شنوایی مبتلا هستند و این رقم در افراد بالای 75 سال به 50 در صد می رسد.

پیرگوشی چیست

پیرگوشی چیست

علت های ابتلا به پیرگوشی 

 • فاکتورهای ارثی: اگر پدر و مادر شما پیر گوشی دارند احتمالا شما هم مستعد ابتلا به پیرگوشی هستید.
 • بیماریها: بیماریهای خاصی که خونرسانی به گوش را دچار اختلال می کنند می تواند ایجاد پیر گوشی کنند. مانند بیماری های قلبی،فشار خون بالا،دیابت و …
 • مصرف داروهای اتوتوکسیک:داروها نیز می توانند باعث ایجاد کم شنوایی در اثر دارو باشند . داروهایی  مانند آسپرین و آنتی بیوتیک هایی که اثرات نامطلوب بر شنوایی دارند
 • تماس طولانی مدت با صدای بلند:صدای بلند در محل کار،یا در حین فعالیت های تفریحی مانند شکار و گوش دادن به موسیقی با صدای بلند میتواند در آینده شما را مستعد ابتلا به پیرگوشی کند

علایم پیرگوشی چیست؟

به دلیل اینکه پیر گوشی تدریجی اتفاق می افتد بسیاری از افراد متوجه وجود کم شنوایی خود نمی شوند. اگر سن شما بالاتر از 65 سال است برخی از علائمی که نشان می دهد دچار پیرگوشی شده اید در زیر آورده شده است.

 • حس می کنید که دیگران مبهم و قروقاطی صحبت می کنند.
 • مکالمه با دیگران برایتان سخت شده است، بخصوص زمانی که سر وصدا در محیط وجود دارد.
 • بعضی از صداها برایتان بلند و آزاردهنده هستند.
 • در فهم صداها با فرکانس زیر (در مقابل بم) مثل زنگ تلفن و یا صدای جیک جیک پرندگان دچار مشکل هستید.
 • صدای آقایان را بهتر از صدای خانمها متوجه می شوید.
 • صدای سوت، زنگ،فش فش ، یا صداهای مشابه را در یک یا دو گوش و یا در سر احساس می کنید. به این اختلال وزوز گوش گفته می شود که در صورت عدم توجه می تواند دایمی شود.

تست تشخیص پیرگوشی

اگر شما هریک از علایم لیست شده در بالا رادارید برای ارزیابی شنوایی هرچه سریعتر به مراکز شنوایی سنجی معتبر مراجعه نمایید.با انجام ارزیابی های شنوایی ، تشخیص علت و میزان کم شنوایی مشخص می شود همچنین روش درمان مناسب و راهکارهایی برای پیشگیری از پیشرفت کم شنوایی توصیه می شود.

درمان پیر گوشی

گام اول در درمان پیرگوشی تشخیص آن و افتراق آن از سایر عوامل ایجاد کننده کم شنوایی است:

پیرگوشی درمان دارویی ندارد ،ولی کم شنوایی ناشی از پیرگوشی را با استفاده از موارد زیر می توان درمان نمود:

سمعک برای پیرگوشی

افرادی که کم شنوایی ملایم ،متوسط و شدید دارند می توانند از سمعک استفاده کنند.سمعک های امروزه با دارا بودن امکانات پیشرفته راحتی بسیاری رابرای کاربران فراهم آورده اند.متخصص شنوایی نوع و انواع سمعک را مطابق با شدت کم شنوایی سبک زندگی شما و بودجه مورد نظرتان برای شما تعیین خواهد کرد.

کاشت حلزون برای پیر گوشی

اگر کم شنوایی شما را نوع شدید یا عمیق باشد کاشت حلزون یکی از روش های درمان پیش روی شماست.

دستگاههای کمک شنوایی برای پیرگوشی

این ابزار ها جهت تقویت صدای تلویزیون،تلفن ، MP3 و دیگر وسایل الکترونیکی شخصی به کار می روند. این ابزارهامی توانند با سمعک و یا به تنهایی بدون سمعک به کار روند.

برای جلوگیری از پیرگوشی چه باید کرد

از میان فاکتورهای تاثیرگذار بر ایجاد کاهش شنوایی ناشی از سن یا در اصطلاح پیرگوشی، بر فاکتور ارثی نمی توان تاثیر گذاشت ولی در مورد  سایر فاکتورها توصیه های زیر را انجام دهید:

برای جلوگیری از پیرگوشی چه باید کرد

برای جلوگیری از پیرگوشی چه باید کرد

 • اگر مبتلا به دیابت، بیماری قلبی یا سایر مشکلات عروقی هستید به توصیه های پزشک خود در مورد رژیم و ورزش حتما عمل نمایید.
 • سلولهای مویی گوش داخلی برای سلامت خود به جریان سالم خون نیاز دارند. حفظ وزن مناسب  بدن  و ورزش می تواند سلامت شنوایی را تسهیل ببخشد.
 • از پزشک خود در موردعوارض  داروهایی که مصرف می کنید مشاوره بگیرید که آیا اتوتوکسیک هستند یا خیر؟ اگر دارو ایجاد کم شنوایی می کند آیا می توان با داروی دیگر آن را جایگزین کرد یا خیر؟ اگر به صورت خودسرانه آسپرین مصرف می کنید مصرف آن را قطع کنید و یا با مشاوره پزشک داروهای دیگر را جایگزین کنید.
 • مراقب سر و صدای محیط باشید . کم شنوایی ناشی از سر و صدا(نویز) تنها نوع کم شنوایی قابل پیشگیری است. اصوات بالاتر از 85dB می تواند ایجاد کاهش شنوایی کند. در صورتی که به ناچار به دلیل شغل و یا هرعامل دیگر در محیط پرسر و صدا قرار دارید با مرجعه به شنوایی شناس خود جهت تهیه قالب ضد صدای استاندارد مراجعه نمایید.

 

پیرگوشی بسیار آرام و خاموش ایجاد می شود ولی در صورت درمان نشدن می تواند مشکلات دیگری به همراه داشته باشد مانند بدخلقی،افسردگی،انزواو …

مطالعات نشان داده اند که کم شنوایی درمان نشده فرد را در معرض خطر جدی تری به نام آلزایمر قرار می دهد.

 

نگران نباشید! سمعک های جدید با استفاده از امکانات پیشرفته  راحتی بسیاری برای کاربران فراهم آورده اند. مطالعات نشان داده اند حدود 80 درصد کاربران سمعک های جدید رضایت خوبی از استفاده از سمعک دارند.

توصیه آخر:

در صورتیکه علایم مربوط به پیر گوشی را در خود احساس می کنید حتی در صورتیکه تمایل به هیچ یک از درمانهای گفته شده ندارید، حتما به مراکز  شنوایی شناسی مراجعه نمایید تا با مشاوره جامع از بدتر شدن شرایط پیشگیری نمایید .

2 نظر در “پیرگوشی چیست

 1. علیرضا گفت:

  با سلام آیاپیرگوشی در سن 45 سال اتفاق می‌افتد؟وامکان داره یک گوش را تحت تاثیر قرار بده؟

  1. دکتر شهیدی پور گفت:

   با سلام
   پیرگوشی با توجه به عوامل مختلف از جمله عوامل محیطی و عوامل ژنتیکی می تواند در سنین زیر 50 سال آغاز شود. ولی الگوی آن کم شنوایی دوطرفه و تقریبا قرینه است . در صورتیکه کم شنوایی یکطرفه رخ دهد به بررسی های بیشتر نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *