سمعک

خون آمدن از گوش – علت خونریزی گوش چیست

lazy

خون آمدن از گوش و یا در اصطلاح خونریزی گوش به هر نشانه ای از وجود خون در گوش یا خارج شدن از گوش گفته می شود. خون آمدن از گوش می تواند نشان دهنده وجود بیماری ها و مشکلات مختلفی باشد. در این مقاله از مرکز شنوایی سنجی و سمعک آوای امید ،ما شما را با علت های خونریزی گوش آشنا می کنیم.

خونریزی از گوش معمولاً منجر به عوارض خاصی نمی شود، اما دلایل زمینه ای برای خونریزی می تواند منجر به مشکلات طولانی مدت شود. توجه داشته باشید اگر اخیراً به سرتان ضربه زده اید و گوش هایتان خونریزی می کند،فورا  به اورژانس مراجعه کنید. خونریزی گوش پس از ضربه به سر می تواند نشان دهنده یک وضعیت بالقوه خطرناک تهدید کننده زندگی باشد.

ABR 2024 06 23T130026.149

علت خون آمدن از گوش

خون آمدن از گوش علت های مختلفی دارد که در این مقاله از مرکز شنوایی آوای امید ، بهترین مرکز شنوایی سنجی در غرب تهران به این علت ها می پردازیم.

جراحت پوست کانال گوش یا بریدگی جزئی

اگر مجرای گوش با ناخن خراش داده شود یا گوش پاک کن به میزان زیادی وارد گوش شود، می تواند باعث خونریزی گوش شود. ای نوع آسیب ها در کودکان بیشتر رخ می دهد و حتی در نوزادان نیز ممکن است رخ دهد. این نوع آسیب معمولاً جدی نیست. در صورت ایجاد خراش یا بریدگی جزئی محل را تمیز نگه دارید تا از عفونت جلوگیری شود.

ABR 2024 06 23T134214.589

پارگی پرده گوش

پرده گوش بافتی غشایی است که در انتهای کانال گوش و ابتدای گوش میانی قرار دارد و علاوه بر افزایش صدای ورودی از گوش میانی در برابر ورود باکتری ها و ایجاد عفونت محافظت می کند. هنگامی که این غشاء پاره می شود، ممکن است خونریزی کند.

پرده گوش بافت ظریفی است و  عواملی مانند صداهای بلند، عفونت شدید گوش و ضربه ، برخورد گوش پاک کن همگی می توانند باعث سوراخ شدن یا پارگی پرده گوش شوند. پرده گوش همچنین ممکن است در اثر تغییر ناگهانی فشار هوا (باروتروما) هنگام پرواز با هواپیما یا غواصی نیز پاره شود.

ضربه به گوش

تصادف یا ضربه به سر  و گوش نیز می تواند باعث خونریزی گوش شود. اگر خونریزی گوش همراه با تصادف و ضربه به سر باشد  باید فوراً به اورژانس مراجعه و کمک دریافت کنید.

ABR 2024 06 23T141051.642

عفونت شدید گوش

عفونت گوش میانی می تواند باعث درد، کم شنوایی موقتی و  ترشح مایع از گوش و خون آمدن از گوش شود. خونریزی گوش یکی از علائم شایع عفونت گوش است برای کسب اطلاعات بیشتر دو مقاله با عنوان عفونت گوش در کودکان و عفونت گوش در بزرگسالان در همین سایت را مطالعه کنید. . پرده گوش ممکن است در نتیجه عفونت گوش پاره شود زیرا عفونت می تواند باعث تجمع مایع یا چرک در گوش شود.

وجود جسم خارجی در گوش

وارد کردن اشیای خارجی به گوش در کودکان شایع است کودکانی که اشیای کوچک را در گوش خود فرو می کنند ممکن است درد و خونریزی گوش را تجربه کنند. در صورت مشاهده خونریزی گوش کودکان حتما به پزشک مراجعه کنید

سرطان گوش

اگرچه سرطان گوش بسیار نادر است، اما می تواند باعث خونریزی گوش، بی حسی و کم شنوایی شود.

ABR 2024 06 23T140530.373

سایر علائم بیماری های گوش همراه با خونریزی گوش

بسته به علت خونریزی گوش، ممکن است علائم دیگری نیز همراه با آن وجود داشته باشد، مانند:

درمان خونریزی گوش

درمان خونریزی گوش بستگی به علت اصلی دارد. بسته به علت ، راهکارهای زیر برای درمان خون آمدن از گوش ممکن است توصیه شود

 • آنتی بیوتیک ها
 • لوله های گوش و VT
 • تمپانوپلاستی
 • خارج کردن جسم خارجی از گوش

اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما مشکوک به سرطان گوش باشد، شما را برای آزمایش و درمان بیشتر به یک متخصص سرطان ارجاع می دهد. درمان های رایج سرطان گوش شامل جراحی و پرتودرمانی است.

ABR 2024 06 23T151232.025

آنتی بیوتیک ها

اگر خونریزی گوش به دلیل عفونت باشد، ممکن است پزشک شما آنتی بیوتیک خوراکی یا قطره گوش آنتی بیوتیک تجویز کند. مهم است که تمام داروها را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید.

لوله های گوش VT

اگر کودک شما به طور مکرر دچار عفونت گوش می شود ممکن است پزشک لوله های گوش را توصیه کند. در طول این روش، جراح لوله های کوچک و توخالی را در پرده گوش شما قرار می دهد. این لوله‌ها اجازه می دهد که هوا  به گوش میانی وارد شود تا هر مایعی که در پشت پرده گوش گیر افتاده است، خارج شود.

تمپانوپلاستی

گاهی اوقات عفونت های مکرر (تکرار) گوش می تواند باعث پارگی (پارگی) پرده گوش شما شود. علائم پارگی پرده گوش شامل کاهش شنوایی و خونریزی گوش است.

در بسیاری از موارد، پارگی پرده گوش خود به خود بهبود می یابد. اما اگر خود به خود درمان نشود، ممکن است به عمل اصلاحی پرده گوش یا تمپانوپلاستی نیاز داشته باشید. در طی این روش، جراح هرگونه سوراخ یا پارگی در پرده گوش شما را ترمیم می کند.

ABR 2024 06 23T153643.869

خارج کردن جسم خارجی از گوش

خونریزی گوش همچنین می تواند ناشی از گیرکردن یک شی عجیب در گوش  باشد که در مورد کودکان رخ می دهد. اگر این اتفاق بیفتد، برای خارج کردن جسم از گوش باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنید. اغلب اوقات، این پروسه در مطب انجام پذیر است . اما در موارد شدید، ممکن است نیاز جراحی نیز باشد.

عوارض خون آمدن از گوش

عوارض خاص بستگی به شرایطی دارد که باعث خونریزی گوش شده است. خطرات قابل توجه خونریزی گوش درمان نشده عبارتند از:

 • عفونت های گوش
 • وزوز گوش (زنگ در گوش شما)
 • ماستوئیدیت (عفونت استخوان ماستوئید، واقع در پشت گوش)
  کاهش شنوایی (موقت یا دائمی)
 • سردرد
 • سرگیجه
 • مسائل مربوط به تعادل
 • دررفتگی استخوانچه های شما (سه استخوان ریز در گوش میانی )
 • آسیب مغزی

اگر به دنبال ضربه – مانند تصادف رانندگی یا آسیب ورزشی – خونریزی گوش دارید – با اورژانس تماس بگیرید.

ABR 2024 06 23T154721.641

پیشگیری از خونریزی گوش

همیشه نمی توان از خونریزی از گوش جلوگیری کرد زیرا اغلب به دنبال حوادث غیرمترقبه (مانند تصادف رانندگی) رخ می دهد.با این حال، راه‌هایی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با خونریزی گوش وجود دارد.

برای کاهش خطر عفونت گوش

 • دست های خود را مرتب بشویید.
 • از دود تنباکو خودداری کنید.
 • واکسن های مناسب سن را دریافت کنید. (واکسن ها به جلوگیری از عفونت های ویروسی و باکتریایی کمک می کنند.)

برای کاهش خطر پارگی پرده گوش:

 • عفونت گوش را به سرعت درمان کنید.
 • هنگام قرار گرفتن در معرض صداهای بلند از محافظ گوش استفاده کنید.
 • برای کاهش فشار، هنگام پرواز از گوش گیر هواپیما استفاده کنید.
 • گوش پاک کن، سنجاق سر یا اشیاء دیگر را به مجرای گوش خود وارد نکنید.

ABR 2024 06 23T160243.831

درمان خونریزی گوش در خانه

برای درمان خونریزی گوش حتما به پزشک مراجعه کنید . اما کارهایی وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید تا ناراحتی خود را در طول دوره بهبودی کاهش دهید:

 • یک حوله تمیز و گرم را روی گوش خود قرار دهید.
 • مسکن های بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن یا ایبوپروفن مصرف کنید.
 • از وارد کردن سیر و پیاز به گوش خودداری کنید
 • از چکاندن قطره ها و روغن ها بدون توصیه پزشک در گوش خودداری کنید

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر گوش شما خونریزی دارد، باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. مهم است که علت خونریزی را پیدا کنید تا پزشکتان بتواند شما را به درستی درمان کند.

اگر پس از تصادف یا ضربه ای به سر، گوش های شما خونریزی کرد، ممکن است آسیبی تهدید کننده زندگی داشته باشید. اگر موارد زیر را نیز دارید، فوراً با اورژانس  تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید:

 • سرگیجه
 • خونریزی بینی
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • مشکلات بینایی
 • گیجی یا از دست دادن هوشیاری
 • احساس کم شنوایی

ABR 2024 06 23T162150.141

 

خون آمدن از گوش در اثر گوش پاک کن

اگر یک گوش پاک کن را بیش از حد به کانال گوش خود وارد کنید، می تواند پرده گوش شما را سوراخ کند و باعث خونریزی و کم شود. واقعاً نیازی به وارد کردن چیزی در مجرای گوش برای تمیز کردن کانال گوش نیست چه در نوزدان و کودکان و چه در بزرگسالان .گوش ها سیستم خودکارتمیزکنندگی دارند و وارد کردن گوش پاک کن به گوش تنها احتمال متراکم شدن جرم ها و آسیب به گوش را بیشتر می کند.

سخن پایانی

خونریزی گوش می تواند در نتیجه عفونت، ضربه و – در موارد نادر – سرطان گوش رخ دهد. در بیشتر موارد، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند بیماری های رایجی را که باعث خونریزی گوش می شوند مانند عفونت یا پارگی پرده گوش را درمان کنند. اگر اخیراً دچار آسیب دیدگی به سر شده اید، خونریزی از گوش شما جدی تر است. مهم نیست دلیل آن چیست، اگر خونریزی گوش دارید، باید فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک می توانند علت این مشکل را تعیین کنند و درمان مناسب را توصیه کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *