وزوز گوش

انواع وزوز گوش – چه صداهایی ممکن است در گوش شنیده شود

انواع صدای گوش

انواع وزوز گوش – صوتی

انواع وزوز گوش – چه صداهایی ممکن است در گوش شنیده شود :

افرادی که از صدای گوش رنج می برند چه صداهایی را در گوش خود احساس می کنند:

آشنایی با انواع وزوز گوش اهمیت بسیار ویژه ای دارد . برخی از افرادی که از وزوز گوش رنج می برند سالهای سال به تصور اینکه صدایی که می شوند وزوز گوش نیست از درمان صحیح باز می مانند. به عنوان مثال” آقای عباسی وقتی  اولین بار بعد از مدتها درمان بی تاثیر به مرکز ما مراجعه نمودند در پاسخ به این سوال ما که چند سال است وزوز گوش دارید؟ مرتب تاکید می کردند که گوش من وزوز ندارد بلکه در سرم صدای غرش مانندی را می شنوم. ” در حالیکه وزوز غرشی یکی از انواع رایج وزوز گوش است که در بیماریهایی مانند منیر و یا هیدروپس اندولنفاتیک دیده می شود. برخی از بیماران نیران نیز به دلیل اینکه صدا را در سر احساس مس کنند و نه در گوش معمولا برای تشخیص علت و درمان به متخصص مغز و اهصاب به جای متخصصین گوش و حلق و بینی مراجعه می کنند.

یکبار دیگر در اینجا باید تعریف وزوز گوش را مرور کنیم: وزوز گوش عبارتست از هر صدایی از جمله صدای سوت، زنگ، باد ، عرش ، خش خش ،  و یا ترکیبی از هرکدام از این موارد در سر و یا گوش ( دقت کنید که صدا لزوما نباید در گوش احساس شود و در بسیاری از موارد در سر احساس می شود ) بدون وجود منبع خارجی وزوز گوش نامیده می شود.

جالب است بدانید که نوع منحصر به فردی از وزوز گوش نیز وجود دارد که در آن شحص صداهای آهنگین مانند  تکرار ملودی خاص ، صدای موزیک خاص را در گوش احساس می کند. ماهیت این نوع از وزوز کمتر شناخته شده است .

در انتهای این مقاله لیستی از  انواع صداهای وزوز گوش  که معمولا افراد می شوند آورده می شود .

 وزوز گوش بسته به نوع و علت ایجاد کننده آن قابل درمان و مدیریت است. نکته ای که باید به ان دقت شود اینست که هرچقدر فرد زودتر برای درمان اقدام کند نتایج بهتری کسب خواهد کرد. نکته دیگر اینکه اغلب وزوز ها با کم شنوایی همراه هستند که در این صورت راه درمان استفاده از سمعک است. در این موارد سمعک نه تنها باعث بهبود شنوایی می شود بلکه اثرات بسیاری مطلوبی نیز در درمان و توانبخشی وزوز گوش خواهد داشت.

انواع وزوز گوش

فایل های صوتی ارائه شده در زیر لیستی از انواع صداهایی است که معمولا افراد دارای وزوز گوش در گوش یا سر خود احساس می کنند( انواع وزوز گوش ):

با پخش هریک از فایل های صوتی زیر شما می توانید صدایی که در گوش خود احساس می کنید را انتخاب کرده و برای مشاوره بهتر با شنوایی شناس خود در میان بگذارید. توصیه می شود فایلی که نزدیکترین صدا به صدای گوش شما را شبیه سازی می کند انتخاب کنید. و در مورد راهکارهای در مانی با شنوایی شناس خود مشاوره کنید.

ممکن است صدای وزوز گوش شما جزو هیچ یک از موارد موجود در لیست زیر نباشد . این لیست تنها نمونه ای از صداهای وزوز گوش معمول است و نه تمامی انواع صدا.

12 نظر در “انواع وزوز گوش – چه صداهایی ممکن است در گوش شنیده شود

 1. مظفری گفت:

  سلام
  واقعا بعضی ها این صداها را میشنوند؟

 2. zainab گفت:

  سلام
  چیزی مثل صدای براده اهن در گوش من سالهاست که صدا می کند وباعث کم شنوایی من شده و می خوام بدونم دلیل این صدا چیست ؟

 3. مینا گفت:

  من صدای شماره ۲ رو در گوشم میشنوم و خیلی اذیت میشم

  1. جمشید توفیقی گفت:

   من صدای شماره ۳رو میشنوم یکسال پیش مشکل منگی پیدا کردم که مال گوش من هست قسمت حلزونی
   ایا این ها بهم ارتباط داره
   ۱منا وقتی شدت پیدا کرد که یکساعت زیر دست دندانپزشک بودم و این صدا شبیه مته ابزار دندانپزشکی هست

 4. مریم گفت:

  باسلام بنده صدای شماره ی پنج رو درگوش راستم میشنوم آیا قابل درمان است؟

 5. سعید گفت:

  سلام اخرشب یک صدای شبیه به 12یکنواخت تو اعصابمه ایا اذتباطی با غلضت خون داره از ششماه پیش یکدفه شروع شد صدای حر حر تو سرم میشنوم مثل هوووووووووو

 6. آوا گفت:

  سلام من چند وقتی است که تو گوش سمت چپم احساس میکنم یه چیزی وول میزنه خیلی عصبیم میکنه از این صداهایی که شما گذاشتید نیست انگار یه دستمال به زور بخواند از یه جای تنگ در بیارن من همچین حالتی داره گوشم لطفا کمکم کنید

 7. سلام من صدای شماره ۱۱‌ در گوش چپم دارم و خیلی سخته برام تحملش و بهم حمله عصبی دست میده راهکار درمانش چی میتونه باش

  1. دکتر شهیدی پور گفت:

   با سلام و احترام شما حتما برای انجام ارزیابی های دقیق وزوز گوش و درمان مناسب به مراکز شنوایی معتبر مراجعه کنید.

 8. غلام رضافرهادی گفت:

  سلام من صدایی شبیه شماره ۳ولی صداش کمتره مداوم هم هست مثل یک سکوت در غروب ودریک جنگل .

 9. فیض محمد گفت:

  سلام
  از من صدای شماره 3 دارد شربت چینکو تابلیت سری من استفاده میکنم تاثیرمثبت تاکنون نداده و داکترگفت از رشته حس عصبی است چه.چه نظر دارید در این مورد.

  1. دکتر شهیدی پور گفت:

   با سلام و احترام.
   ابتدا باید تست شنوایی کامل که شامل ارزیابی وزوز گوش هست انجام دهید تا نوع دقیق وزوز گوش مشخص شود و با توجه به آن برنامه های درمانی مختلفی قابل انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *