سمعک

باتری سمعک – خرید باتری سمعک

باتری سمعک

باتری سمعک یکی از لوازم های جانبی ضروری  سمعک است که  بدون وجود آن سمعک کار نمی کند.

 

باتری سمعک یکی از لوازم های جانبی ضروری  سمعک است که  بدون وجود آن سمعک کار نمی کند.

آنچه در مورد باطری سمعک باید بدانید:

 • 4 نوع معمول باتری  وجود دارد که سایزهای متفاوتی دارند وهرکدام مربوط به مدل خاصی از سمعک هستند .
 • باتری های مورد استفاده در سمعک معمولا از جنس zinc-air است ولی باطریهای قابل شارژ هم گاهی در فروشگاهها موجود است.
 • باتری های zinc-air با هوا فعال می شوند بنابراین برروی این باطریها یک  برچسب  قرار دارد که با برداشتن آن اکسیژن هوا با زینک موجود در باطری شروع به واکنش می کند و به این ترتیب باطری فعال می شود.
 • برای حصول بهترین عملکرد باطری ،بعد از برداشتن برچسب و پیش از گذاشتن باطری درون سمعک ،باطری را به مدت یک دقیقه در معرض هوا قرار دهید.
 • وقتی برچسب برداشته شد باطری شروع به مصرف شدن می کند و چسباندن مجدد برچسب به غیر فعال شدن باطری کمک نخواهد کرد.
 • باتری های Zinc-Air را در دمای اتاق و در محیط خشک نگهداری کنید.
 • از قراردادن باطری در یخچال خودداری کنید زیرا باعث تخلیه زودهنگام باطری می شود.
 • در صورتیکه برچسب باطری برداشته نشود تا سه سال می تواند عمر کند

انواع سایز باطری سمعک:

سمعک ها سایز ها و مدل های مختلفی دارند و بنابراین بسته به سایز و تکنولوژی، میزان نیازشان به انرژی متفاوت است.سمعک های بزرگتر به باتری های بزرگتر نیازمندند بنابراین  افرادی که کم شنوایی بیشتری دارند سمعکهایشان دارای باطری های سایز بزرگتر است.

چهار سایز معمول باتری وجود دارد که از کوچک به بزرگ شامل:

سایز 10

باتری سمعک شماره 10

 

سایز 312

باتری سمعک 312

سایز 13

باتری سمعک 13

سایز 675

بارتی سمعک 675

 

به این دلیل که حفظ کردن شماره باطری ها کار دشواریست هرکدام از این باطری ها با رنگ خاصی کد بندی شده اند:

 

باطری سمعک

باطری سمعک

 • سایز 10  زرد
 • سایز 312 قهوه ای
 • سایز 13 نارنجی
 • سایز 675 آبی

 

متوسط طول عمر مفید هر سایز باطری:

 • سایز 10 سه تا هفت روز
 • سایز 312 سه تا ده روز
 • سایز 13 شش تا چهارده روز
 • سایز 674 نه تا بیست روز

چگونه عمر باتری مورد استفاده درسمعک را افزایش دهیم:

 • درهنگامی که از سمعک استفاده نمی کنید باطری  را خارج نمایید و یا حداقل سمعک را خاموش کنید و درب باتری  را باز بگذارید . اینکار باعث می شود رطوبت ایجاد شده در سمعک بخار شود و هم باتری و هم سمعک سالم تر بماند
 • برای بهبود عملکرد باطری همیشه باتری را در دمای معمولی اتاق نگهداری کنید
 • گرما و رطوبت باعث کوتاه شدن عمر باتری می شود
 • باطری را بدون محافظ در جیب یا کیف قرار ندهید زیرا برخورد باتری با وسایل فلزی دیگر مانند کلید می تواند ایجاد مدار کوتاه کرده و عمر باتری را کوتاه کند.

رازهای برای افزایش عمر باطری سمعک

در تئوری یک باطری سمعک معمولی بیشتر از 100 ساعت می بایست ساعت کار کند. اما در واقعیت عمر باتری میتواند از  سه روز تا 22 روز بسته به نوع سمعک و نوع پردازش های آن و سایز سمعک متفاوت باشد. سمعک هایی با پردازش های پیشرفته تر به انرژی بالاتری نیاز دارند . در بیشتر موارد به دلیل رعایت نکردن اصول نگهداری از باتری سمعک طول عمر آن کاهش پیدا می کند.

 همه افراد استفاده کننده از سمعک  این تجربه را حتی برای یک بار دارند که در یک مهمانی یا جلسه مهم ناگهان باتری سمعک خالی شود و سمعک خاموش شود.

ما در اینجا 10 راهکار را به شما می گوییم که با استفاده از آن بتوانید طول عمر باتریسمعک را افزایش دهید.

در مورد خرید انبوه باتری سمعک دقت کنید:

خرید عمده باتری راهی اقتصادی به نظر می رسد. ولی این را به خاطر داشته باشید که باتری سمعک مانند هر  باتری دیگری به تدریج انرژی خود را از دست می دهد حتی اگر از آن استفاده نشود.

 آیا این به این معنی است که اصلا بتری را به صورت عمده خرید نکنیم؟ خیر منظور ما این است که برای بیشتر از یکسال خرید نکنید.

جدیدترین بسته باتری را بخرید

وقتی قصد خرید باتری سمعک را دارید ابتدا به تاریخ آن نگاه کنید و باتری ای را بخرید که نزدیک ترین زمان تولید را دارد.  دقت کنید زمان تولید . اگر به صورت آنلاین خرید می کنید حتما تاریخ تولید ان را بپرسید. حراج باتری هایی که یکسال از تاریخ تولید آن گذاشته است بسیار شایع است.

زمانی که قصد استفاده از باتری را دارید برچسب آن را بردارید. در سمعک های جدید از باتری  zinc-air استفاده می شود . یعنی یک قطب باتری هوا است . بنابراین با برداشتن برچسب باتری شروع به مصرف شدن می کند. بنابرابن حتی زمانی که از باتری استفاده نشود باز هم با برداشتن برچسب باتری شروع به تخلیه شدن می کند.

یک مثال ملموس حتما برایتان پیش امده است که باتری را در سمعک بگذارید ولی مثلا برای دو هفته از سمعک استفاده نکنید . حتی با وجودیکه درب باتری باز بوده است و سمعک کار نمیکرده است ولی باتری خالی شده است.

 

5 دقیقه صبر کنید ، عمر باتری سه روز افزایش می یابد:

اکثر افراد بلافاصله بعد از برداشتن برچسب باتری آن را در سمعک قرار می دهند و سمعک را روشن می کنند.  اما ما به شما یک تکنیک مهم را می اموزیم . بعد از برداشتن برچسب باتری 5 دقیقه صبر کنید و بعد باطری را در سمعک قرار دهید . همین 5 دقیقه صبر کردن عمر باطری را سه روز افزایش می دهد.

 باتری را فریز نکنید:

شاید از جوانترها شنیده اید که باطری را اگر در یخچال یا فریزر نگهداری کنیم عمر ان بیشتر می شود . این قضیه در مورد باطریهای سمعک که زینک – ایر است صدق نمی کند و اتفاقا اثر کاملا برعکس دارد.  باطری سمعک را باید در محیط کشو نگهداری کرد یعنی در محیط کاملا خشک .

در ب باتری را باز نگه دارید

رطوبت باعث سریعتر خالی شدن باطری می شود. عادت کنید در زمانهایی که از سمعک استفاده نمی کنید درب باطری را باز نگه دارید. این باعث کاهش رطوبت گیر افتاده در سمعک و افزایش قابل توجه عمر باتری می شود.

باطری را در جای مرطوب نگهداری نکنید .

بهترین مکان برای نگهداری باتری کشو یا کمد اتاق خواب است. از نگهداری باتری در جای مرطوب مانند یخچال، کمد اشپزخانه ، کمد حمام وجاهایی مانند آن خودداری کنید.

از رطوبت گیرها استفاده کنید.

اگر در جای مرطوب زندگی می کنید . از رطوبت گیر برای سمعک خود استفاده کنید. اینجا کلیک کنید.

در عدم استفاده های طولانی مدت از سمعک باطری را به طور کامل خارج کنید:

اگر به عفونت گوش مبتلا شده اید و یا به هردلیلی چند روز نمیخواهید از سمعک خود استفاده کنید باتری را به طور کامل از سمعک خارج کنید . این کار نه تنها برای باطری مفید است بلکه برای سمعک مهم تر است.

نظافت سمعک را رعایت کنید:

جرم، چربی و سلولهای پوستی می توانند با نفوذ در قطعات مختلف سمعک باعث ضعیف شدن اتصالات سمعک شوند . بنابراین نظافت سمعک را رعایت کنید . از طرفی با دست چرب و کثیف اقدام به تعویض باتری  نکنید چون چربی و مواد شیمیایی می تواند عمر باتری را کاهش دهد.

 این روش ها به افزایش طول عمر باتری  کمک می کنند .

باتری مورد استفاده در سمعک را ازکجا تهیه کنیم:

از مکان های مختلفی مانند مراکز شنوایی سنجی،داروخانه ها و مراکز فروش لوازم پزشکی می توان باتری را تهیه کرد ولی منطقی ترین مکان خرید باتری  از بخشهای  شنوایی است به چندین دلیل:

 • هرباتری سایز خاصی دارد که به مدل سمعک بستگی دارد و شناسایی سایز باتری هرسمعک در تخصص شنوایی شناس است.
 • به دلیل تعداد زیاد افراد مراجعه کننده به این مراکز باتریها ی این مراکز همیشه جدید هستند.
 • ادیولوژیست ها با اگاهی از جزییات سمعک و تکنولوژی آن بهترین و مناسبترین مارک باتری متناسب با آن سمعک را به شما معرفی می کند.
 • گاهی عمر باتری به دلیل مشکل فنی موجود در سمعک کاهش می یابد که تنها شنوایی شناس قادر است که ایراد سمعک را شناسایی کند و بنابراین از هدر رفتن هزینه باطری جلوگیری شود.

برای تهیه باتری سمعک با کیفیت مطلوب می توانید به مرکز شنوایی آوای امید مراجعه نمایید

شماره تماس: 0214005315

 

1 نظر در “باتری سمعک – خرید باتری سمعک

 1. فریبا گفت:

  خیلی به من کمک کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *