سمعک, همه چیز در مورد گوش و شنوایی

عوارض استفاده نکردن سمعک

عوارض استفاده نکردن سمعک

اگر کم شنوایی را درمان نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

وقتی به ابتلا به کم شنوایی فکر میکنیم اولین تصورمان از خودمان این است که مدام از افراد می خواهیم کلمات را تکرار کنند این تصویر معمولترین تصویر ذهنی از ابتلا به کم شنوایی است ولی کم شنوایی عوارض پنهانی دارد که کمتر به آن فکر کرده اید.

یکی از اولین چیز هایی که کم شنوایی به دنبال خواهد داشت اینست که احساس می کنید دیگران بی دلیل از شما عصبانی می شوند. دیگران زود از کوره در می روند وقتی از انها می خواهید گفته های خود را تکرار کنند. دیگران به طور نخواسته بر شما فریاد میزنند به تصور اینکه شما نمی شنوید.حتی نزدیک ترین افراد خانواده و دوستانتان نیز از تکرار مدوام گفته ها برای شما خسته می شوند.

کم کم شما نیز دچار خستگی می شوید حتی اول خودتان نیز ممکن است متوجه چنین چیزی نشوید. و چون تصور می کنید دیگران حوصله گفتگو با شما را ندارند کم کم خودتان را از مکالمات حذف می کنید.

شروع به ترک رابطه ها و چیزهایی که دوست دارید می کنید:

وقتی به دلیل کم شنوایی ارتباط برقرار کردن برای شما به یک کار استرس آور تبدیل می شود  کم کم ازدوستان و فامیل دوری می کنید  و بعضی از فعالیت هایی را که پیش از این دوست داشتید گروهی انجام اکنون  ترجیح می دهید که تنها انجام دهید.

در بسیاری از موارد حتی در اتاق پر از انسان هم احساس تنهایی می کنید . افراد اطراف شما مداوم با همدیگر در حال صحبت هستند ولی با شما صحبت نمیکنند. حتی بعضی وقتها  در جمع چرت می زنید.

در به یاد آوردن مسایل کوچک دچار  مشکل می شوید:

با سخت تر شدن روابط اجتماعی در افراد کم شنوا بخشی از مغز که مسئول فرایندهای حافظه شنوایی ، حل مسئله و یادگیری مسائل جدید  است شروع به ضعیف تر شدن می کند.

فرد کم شنوا کم کم فراموش می کند که چگونه با دیگران ارتباط برقرار می کرده است و  دچار عصبانیت ، افسردگی و اضطراب می شود. با کاهش تحریک فرد کم شنوا شروع به فراموش کردن چیزهایی از قبیل”

  • ایا الان تو این اتاق نبودم؟
  • ایا اون چیزی که باید پیک میکردم رو پیک کردم یا خیر؟
  • آیا گازو خاموش کردم قبل از اینکه از خونه بیرون بیام؟
  • عینکمو کجا گذاشتم؟

اضطراب شما در مورد از دست دادن حافظه حتی باعث بدتر شدن حافظه نیز می شود.

انجام کارهای فکری ساده را بیشتر می پسندید

کم کم فرد کم شنوا ترجیح می دهد که کارهایی را انجام دهد که نیاز به فکر کمتری دارد. کارهایی مثل حل ریاضیات و تصمیم گیری به یک کار سخت تبدیل می شود. افراد کم شنوا به مرور زمان برای یادگیری تکنولوزی های جدید دچار مشکل می شوند.

شروع به فراموش کردن چیزهای اساسی می کنید

در این مرحله ممکن است که شما حتی از این مسئله باخبر نباشید . شما می فهمید که که نام خود و چهره افرادی را که میشناختید فراموش کرده اید .حتی ممکن است به دلیل اینکه خیابانها را گم می کنید از لذت قدم زدن در اطراف خانه محروم شوید.

 

آیا این مطالبی که بیان شد مربوط به پروسه پیری طبیعی نیست؟

جواب این سوال خیر است. این دقیقا اتفاقاتی است که برای فردی که از سمعک استفاده نمی کند رخ می دهد و از عوارض استفاده نکردن از سمعک است. افراد مبتلا به کم شنوایی 30 درصد بیشتر از سایرین در معرض اضطراب و افسردگی قرار دارند . این افراد بیشتر منزوی شده و کمتر کارهای مورد علاقه شان را دنبال می کنند. افراد مبتلا به کم شنوایی 30 درصد بیشتر از سایرین با دوستانشان دچار مشاجره می شوند. کم شنوایی باعث فهم اشتباه گفتار دیگران و برداشت غلط از صحبت ها می شود.

افراد مبتلا به کم شنوایی 24 درصد  بیشتر در معرض ابتلا به مشکلات شناختی و دمانس قرار دارند.آلزایمر درانها شیوع بالاتری دارد.

اما همه اینها راهکار ساده ای دارد. با استفاده از سمعک به راحتی می توان ریسک خطر را کاهش داد و زندگی شادتر و فعال تری داشت.

 آیا شما درمرحله انکار کم شنوایی هستید؟آیا دارید تلاش می کنید که بدون سمعک راههای کنار آمدن با کم شنوایی را یاد بگیرید؟ از استفاده از سمعک واهمه دارید؟

همین الان با تماس با مرکز شنوایی و سمعک آوای امید لذت شنیدن را امتحان کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *