همه چیز در مورد گوش و شنوایی

عوارض شمع گوش

عوارض شمع گوش

عوارض شمع گوش

عوارض شمع گوش چیست؟ 

شمع گوش؟ شمع برای میز شام مناسب است نه برای گوش

یکی از سوالات جالبی که این روزها از من پرسیده می شود در مورد استفاده از شمع گوش است . تبلیغی این روزها در حال اشتراک گذاری درکانال ها و شبکه های مجازیست که من را وادار به نوشتن این متن کرد.
متن تبلیغات مستقیما به این موضوع اشاره دارد که شمع گوش ضد استرس ، برطرف کننده انواع بیماریها و عفونت های گوشی ، بهبود شنوایی ، ضد خارش گوش ، برطرف کننده وزوز و حتی سرگیجه است . در تبلیغ دیگری دیدم که پا را فراتر از این موضوع گذاشته بود و استفاده از شمع گوش را عامل راهگشایی و نیل به اهداف و روشن شدن چراغ های روشن در مسیر های تاریک و پر پیچ خم زندگی معرفی کرده بود.
آیا واقعا تمام این موارد با استفاده از شمع گوش انجام خواهد شد؟ یک شمع و اینهمه خوشبختی؟؟؟؟

عوارض شمع گوش
شمع گوش چیست؟
اگرچه هیچ کس به درستی نمیداند که این روش شبه درمانی از چه زمانی آغاز شده است ولی به نظر می رسد که ریشه این کار به گروهی از هندی ها بر می گردد. نحوه استفاده از این شمع ها به این صورت است یک شمع توخالی بلند در درون گوش فرد قرار داده می شود و سمتی از این شمع که به سمت خارج از گوش است روشن می شود. شمع کار ها معتقدند که شعله شمع مکشی را ایجاد می کند که باعث خروج جرم از گوش می شود.
شمع کارها به غلط معتقدند که مسیرهای درون سر همه به هم متصل هستند بنابراین تمیز شدن کانال گوش باعث تمیز شدن کل مسیرهای سر می شود. به علاوه آنها معتقدند که این کار باعث بهبود دردهای سینوس و فشار سر می شود و همه چیز از وزوز گوش گرفته تا بیماری منیر و همه چیز را درمان می کند.به این تکنیک” درمان حرارتی گوش” و یا “درمان مخروطی گوش” نیز گفته شده است.
عوارض شمع گوش- چرا اصلا نباید  از شمع گوش استفاده کرد؟

عوارض شمع گوش

 • آسیب به گوش داخلی و گوش خارجی: بیانه اخیر FDA هشدار جدی در مورد استفاده از شمع گوش داده است. در این بیانیه آورده شده است که شمع گوش حتی زمانی که توسط شمع کاران حرفه ای انجام می شود می تواند آسیب های جدی ازجمله سوحتگی صورت ، سوختگی کانال خارجی پرده گوش و گوش میانی و استخوانچه ها ، مسدود شدن کانال گوش با موم شمع و سوراخ شدن پرده گوش را به همراه داشته باشد. (در هفته گذشته جوانی به مرکز شنوایی آوای امید مراجعه کرد که بر اثر استفاده از این شمع ها دچار پارگی پرده گوش، عفونت  و آسیب به زنجیره استخوانچه ای شده بود ).
 • این روش از نظر علمی کارآمد نخواهد بود: Eric Mann نماینده سازمان FDA در حوزه دستگاههای شنوایی ، چشمی . مغز و اعصاب صریحتا بیان کرده است که ” FDA معتقدست که هیچ شواهد علمی برای وجود مزیتی برای استفاده از این شمع ها وجود ندارد و این شمع ها هیچ جنبه درمانی ندارند ” .
 • شمع های گوش در برطرف کردن جرم گوش بی تاثیر هستند  این شمع ها نه تنها باعث از بین رفتن جرم گوش نمی شوند بلکه حتی باعث فرو رفتن بیشتر جرم ها در عمق گوش ونزدیک پرده تمپان می شوند. جرم های مشاهده شده در قیف در انتهای کار جرم گوش نیست بلکه مخلوطی از شمع سوخته و پارچه است.
 • وجود یک مقدار جرم برای گوش ضروریست: ماده قهوه ای رنگی که در اصطلاح جرم گوش یا سرومن نامیده می شود یک مانع حفاظتی در برابر آلودگی ها و باکتری ها ایجاد می کندو حتی مانند کرم مرطوب کننده برای گوش ها عمل می کند. گوش مقدار طبیعی از این جرم را تولید می کند و مقادیر بیشتر خودبه خود در طول شب از گوش بیرون ریخته می شوند. حتی در صورتیکه جرم گوش بسیار زیاد تولید شود باید توسط متخصص خارج شود .
  بنابراین اکنون بروید و شمع ها را در اطراف خود روشن کنید و از نور و انرژی مثبت انها استفاده کنید ولی هرگز انها را به گوش های خود نزدیک نکنید. اگر هرگونه احساس خارش درد تورم و هر حس غیر نرمالی را در گوش های خود دارید به پزشک مراجعه کنید . اگر در شنیدن صدا ها و یا تشخیص صدا مشکل دارید به مراکز شنوایی شناسی معتبر مراجعه کنید.
 • متخصصین ما در مرکز شنوایی شناسی آوای امید شما را در این موارد راهنمایی خواهند کرد.
 • با ما تماس بگیرید 44005315 –  09194707047

15 نظر در “عوارض شمع گوش

 1. بتولی گفت:

  بسیار جالب بود

  1. دکتر شهیدی پور گفت:

   ممنونم.لطف دارید

 2. کریمی گفت:

  خیلی عالی و مفید

 3. سعید گفت:

  عالی

  1. دکتر شهیدی پور گفت:

   ممنونم.لطف دارید

 4. علی گفت:

  درود بر شما با توضیحات بسیار مفید و منطقی

  1. دکتر شهیدی پور گفت:

   خواهش می کنم. موفق باشید.

 5. المطرا گفت:

  ممنون که هستین

  1. دکتر شهیدی پور گفت:

   لطف دارید.

 6. افشار گفت:

  تا اولین تبلیغ شمع گوشو شنیدم سریعا راغب شدم که برم یکی دوتاشو استفاده کنم ولی مطلب شما آگاهم کرد
  ممنون از زحمتتون
  آفرین

  1. دکتر شهیدی پور گفت:

   خواهش می کنم. انشالا مفید باشد

 7. فاطمه راد گفت:

  خدا خیرتون بده

  1. دکتر شهیدی پور گفت:

   انشالا زنده و سالم باشید

 8. رضا گفت:

  با تشکر

 9. مهناز گفت:

  من سفارش دادم دو تا اوردن يكى رو گذاشتم توى گوش دوستم و اخر قيف ي مواد قرمز قهوه اى جمع شد و تعجب كردم و اونيكى رو بدون اينكه رو گوش بزارم و تو دستم روشن كردم و در نهايت باز همون جرم قهوه اى جمع شد
  متاسفانه اين چينى ها از هر كلكى برا بدست اوردن پول استفاده ميكنن
  توصيه ميكنم اصلا استفاده نكنيد واقعا سركاريه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *