کودکان

آزمون و تست شنوایی ABR

آزمون و تست شنوایی سنجی ABR

آزمون و تست شنوایی ABR

تست شنوایی ABR که به آن در اصطلاح عامیانه تست عصب گوش گفته می شود دو کاربرد عمده دارد اول اینکه می تواند برای تشخیص وجود اختلال در عصب شنوایی به کار رود و از طرف دیگر برای تشخیص سطح شنوایی در کودکان و نوزادان که از روش های معمول قادر به پاسخگویی و انجام تست های روتین شنوایی نیستند به کار رود. اکثرا والدین کودکان از ما در مورد این تست سوال می کنند در این مقاله سعی شده است تا اطلاعات اولیه و مفیدی در مورد آزمون abr ارایه شود.

چرا برای من یا کودک من تست ABR توصیه شده است:

  • تست شنوایی سنجی ABR در موارد زیر کاربرد دارد:
  • اندازه گیری میزان شنوایی در کودکان و نوزادان
  • تخمین آستانه شنوایی در افرادی که بیماریهای خاصی مانند اوتیسم یا عقب ماندگی ذهنی دارند و قادر نیستند که در ارزیاب یهای معمولی پاسخگوباشند.
  • بررسی سلامت عصب شنوایی در کودکان و بزرگسالان

برای انجام ABR به چه آمادگی هایی نیاز است:

با توجه به سن و هدف انجام آزمون آمادگی مورد نیاز برای انجام این آزمون متفاوت است. برای انجام این آزمون فرد باید آرام و بی حرکت باشد . در بزرگسالان و کودکان بزرگتر با توضیحات ساده می توان آموزش داد که چگونه آرامش خود را در طی آزمون ABR حفظ کنند ولی در کودکان کوچکتر و نوزادان این کار غیر ممکن است بنابراین برای حفظ آرام بودن و حرکت نکردن کودک مجبور به استفاده از داروهای خواب آور هستیم. در ک.دکان زیر شش ماه به دلیل اینکه کودک حرکات زیادی ندارد و بیشتر ساعات روز در خواب است با یک برنامه ریزی و هماهنگی درست می توان تست را زمانی انجام داد که کودک در خواب طبیعی است تا نیازی به استفاده از داروی خواب آورنباشد.

در صورت نیاز به داروی خوای اور دارو می بایست توسط متخصص اطفال یا گوش و حلق و بینی تجویز و دوز آن تعیین گردد.

آیا تست شنوایی ABR از سایر تستها دقیق تر است

تست شنوایی ABR آزمون دقیقی است که بدون نیاز به پاسخ گویی فرد قابل انجام است اما این به این معنی نیست که این آزمون از سایر آزمونها دقیق تر است و بهتر است به جای سایر آزمونهای شنوایی از آن استفاده کنیم . هرکدام از آزمون های شنوایی با توجه به نیاز دقت خوب و کافی دارند و معمولا تست های شنوایی باید در قالب چندین تست در یک مجموعه تفسیر شوند تا ارزش تشخیصی بسیار بالایی داشته باشند.

زمان لازم برای انجام تست ABR چقدر است

در صورتیکه فرد آزمون شونده بزرگسال باشد و دستورالعمل ها را با دقت انجام دهد زمان انجام این تست برای هر گوش به ده دقیقه و حتی کمترمی تواند برسد و اما در صورتیکه آزمون شونده کودکی باشد که دارو اثر لازم را نداشته و وسط آزمون از خواب بیدار شود گاهی زمان لازم برای انجام تست به دو ساعت نیز ممکن است برسد.

مراحل انجام آزمون ABR به چه صورت است

این آزمون بدون درد و بدون عارضه است . در این آزمون نه از اشعه آسیب رسان استفاده می شود و نه ماده خارجی وارد بدن می شود بنابراین حتی برای خانمهای باردار و افراد دارای محدودیت های و شرایط خاص قابل انجام و کاملا بی خطر است . از نظر ظاهری شاید بتوان گفت که مانند انجام آزمون نوار مغزی است . چند الکترود به پیشانی و پشت گوش وصل می شود . از طریق ایرفون مخصوص صدایی به گوش ارسال می شود و پاسخ های دریافتی از مراکز پردازش شنوایی ثبت می گردد.

معمولا برای چه افرادی این تست باید انجام شود

نوزادانی که در ارزیابی اولیه شنوایی رد شده باشند

در صورتی که ریسک فاکتور ابتلا به کم شنوایی درنوزاد وجود داشته باشد:

ریسک فاکتورها شامل:

ازدواج فامیلی

بستری بودن در NICU برای بیشتر از 5 روز

نارس بودن (زود به دنیا آمدن)

ابتلا به زردی بالا و یا ماندگار

وزن کم در هنگام تولد

سابقه خانوادگی کم شنوایی

دفرمیتی در سر و صورت

رشد گفتار و زبان به صورت ناقص و یا با تاخیر

عدم همکاری برای انجام آزمونهای معمول

شناسایی تومور و یا سایر اختلالات عصب شنوایی

کلینیک آوای امید با توسعه بخش شنوایی سنجی نوزادان و کودکان و مجهز بودن به پیشرفته ترین و دقیق ترین دستگاه های سنجش شنوایی همواره آماده ی خدمت رسانی به هموطنان عزیزمان می باشد.

درصورت دریافت نوبت جهت شنوایی سنجی اطفال و بزرگسالان با شماره تلفن 09194707047 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *