سمعک

اثر سمعک بر مغز

lazy

اثر سمعک بر مغز

استفاده از سمعک باعث بهبود عملکرد مغز می شود

اثر سمعک بر مغز
مطالعات اخیر نشان داده اند که استفاده از سمعک در افراد مبتلا به کم شنوایی باعث بهبود عملکر مغز در این افراد می شود.
کم شنوایی، در صورتی که درمان نشود می تواند منجر به مشکلات عاطفی و اجتماعی جدی ای شود. همچنین کاهش کارایی در محیط های کاری و از بین رفتن کیفیت زندگی از جمله پیامدهای کم شنوایی درمان نشده است. کم شنوایی درمان نشده همچنین در عملکرد شناختی فرد نیز تاثیرگذار است ، زیرا در این افراد نیاز به تلاش زیاد برای فهم گفتار وجود دارد.

اثر سمعک بر مغز
اگر شما به کم شنوایی مبتلا هستید و تاکنون برای استفاده از سمعک اقدام نکرده اید ممکن است حتی بتوانید وقتی فردی جمله ای را به شما می گوید با دانش و معلومات خود کلماتی را که نشنیده اید حدس زده و پر کنید و مفهوم جمله را نهایتا بتوانید بیان کنید ولی برای انجام اینکار نیاز به استفاده از منابع شناختی زیادی است و بنابراین از توان مغز استفاده می شود که می تواند بسیار انرژی بر و خسته کننده باشد.
با افزایش سن ، عملکردهای شناختی پایه ای ، حافظه کاری، توانایی توجه به گوینده در محیط های پر سر و صدا و توانایی پردازش اطلاعات با سرعت بالا ، شروع به کاهش یافتن می کند و بنابراین فرد برای حدس زدن کلماتی که نشنیده است به توان مغزی بیشتری نیاز دارد که این خود فرد را با چالش های بیشتری مواجه می کند.
برای درک بهتر اثرات استفاده از سمعک برروی عملکرد شناختی مطالعه ای ترتیب داده شد در این مطالعه افراد 50 تا 60 سال که مبتلا به کم شنوایی دو گوشی بوده اند و تاکنون از سمعک استفاده نکرده اند و در این مطالعه برای اولین بار استفاده از سمعک را آغاز کردند، مورد بررسی قرار گرفتند. به این منظور عملکرد شناختی این افراد توسط ازمونهایی که حافظه کاری، توجه انتخابی و سرعت پردازش اطلاعات را بررسی می کرد قبل و بعد از استفاده از سمعک مورد بررسی قرار گرفت.
بعد از دو هفته استفاده از سمعک این ارزیابی ها بهبود درصد نمرات برای یاداوری کلمات در حافظه کاری و بهبود توجه انتخابی را نشان دادند. در این افراد سرعت پردازش اطلاعات نیز افزایش یافته بود. در پایان مطالعه بهبود قابل توجهی در عملکرهای شناختی این افراد مشاهده شد .
بسیاری از افراد در طول زندگی خود به درجاتی به کم شنوایی مبتلا می شوند. بیابید نگاهی گذرا به افرادی که در سالهای کاری خود دچار کم شنوایی هستند و از سمعک استفاده نمی کنند بیندازیم. این افراد بخش عمده ای از توان ذهنی خود را برای شنیدن گفتار دیگران صرف می کنند . مسلما این افراد نمی توانند به خوبی نیز کار کنند و حتی اگر هم بتوانند بسیار خسته تر از دیگران می شوند زیرا باید بسیار سخت تر کار کنند . این افراد در پایان روز کاری بسیار خسته تر هستند و این قضیه بهای سنگین تری برای آنها دارد که کاهش کیفیت کلی زندگی است.
میزان ابتلا به کم شنوایی در ایالات متحده آمریکا بیش از 9 میلیون نفر در سن بالای 65 سال و بیش از 10 میلیون نفر در سن 45 تا 64 سال گزارش شده است ولی تنها 20 درصد این افراد از سمعک استفاده می کنند. یکی از دلایل مهم عدم استفاده از سمعک در اکثریت افرادی که از آن استفاده نمی کنند عدم اطلاعات کافی و باورهای غلط در مورد کم شنوایی و این وسیله کمک شنوایی است. سمعک های امروزی بسیار متفاوت از آن چیزیست که در تصور ما قرار دارد . سمعک های جدید دارای سیستم های پردازشی بسیار هوشمندی هستند که بهترین وضوح و راحتی شنیداری را فراهم می کند. سایز و اندازه های سمعک های جدید بسیار کوچک شده است و امروزه سمعک های نامریی با قدرت پوشش دهی بالا برای انواع کم شنوایی ها طراحی شده است.
اگر شما جزو آندسته از افرادی هستید که مبتلا به کم شنوایی هستید ولی از سمعک استفاده نمی کنید برای آشنایی با سمعک ها و کسب اطلاعات مفید در مورد انواع آنها به مرکز شنوایی سنجی و سمعک آوای امید مراجعه کنید.
02144005315
09194707047

1 نظر در “اثر سمعک بر مغز

  1. الهه گفت:

    مطلب مفیدی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *