همه چیز در مورد گوش و شنوایی

خارش گوش- 10 علت خارش گوش

خارش گوش

خارش گوش در هر سنی و در هر فصلی ممکن است رخ دهد. شاید شما جزو آن دسته افراد هستید که همیشه از خارش گوش رنج می برید .خارش گوش یک علامت مهم است که در صورت بروز آن می بایست برای شناسایی علت ایجاد شدن آن اقدام شود.

پیش از ادامه مقاله در همین ابتدا توصیه می کنیم در صورتیکه هر مشکل جدیدی در گوش داشتید که می تواند شامل خارش گوش، کم شنوایی ، وزوز ، درد و ترشح گوش باشد . از درمان های خانگی تا مشخص شدن علت پرهیز کنید . با انجام شنوایی سنجی کامل می توانید به علت مشکلات گوشی خود پی ببرید.

در این مقاله ما به توضیح علل و عوامل خارش گوش و راهکارهای مواجهه با آن می پردازیم:

گوش ps 3

خارش گوش

در این مقاله دررابطه با موارد زیر خواهیم خواند:

  • علت ایجاد خارش گوش چیست؟
  • چه بیماریهای خارش گوش را ایجاد می کنند؟
  • راه درمان خارش گوش چیست؟
  • قالب های ضد آب چه نقشی در درمان خارش گوش دارند؟

علت خارش گوش چیست؟

خارش گوش به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد از جمله :

خارش گوش PS

تجمع جرم گوش

جرم گوش که در اصطلاح تخصصی به آن سرومن گفته می شود می تواند یکی از علت های خارش گوش باشد .این همان ماده قهوه ای چرب در کانال گوش خارجی است که البته می تواند رنگی از زرد تا قهوه ای تیره داشه باشد . در بسیاری از موارد تجمع سرومن در گوش عامل خارش گوش است که پس از شستشوی گوش و خارج کردن سرومن تجمع یافته خارش برطرف می شود.

افرادی که از سمعک و یا لوازم جانبی مانند هندزفری استفاده می کنند به دلیل مسدود بودن طولانی مدت گوش و عدم امکان خروج جرم به صورت طبیعی از گوش بیشتر دچار کیپی گوش با جرم می شوند.

تجمع جرم زیاد در گوش علاوه بر ایجاد خارش گوش علائمی مانند وزوز گوش و کم شنوایی نیز ایجاد می کند.

وجود ترشح در گوش

اگر گوش دارای ترشحات ناشی از عفونت گوش باشد این ترشحات می توانند به خاطر ماهیت خود ایجاد خارش در گوش کنند . ترشح ها ممکن است ناشی از عفونت گوش خارجی و یا عفونت گوش میانی باشند . اگر پرده گوش پاره شده باشد عفونت های گوش میانی می توانند به کانال گوش خارجی ریخته شوند و ایجاد خارش کنند.

عفونت های گوش خارجی 

بیماریها و عفونت های مختلفی باعث ایجاد خارش در گوش می شوند از این بیماریها می توان به درماتیت، عفونت قارچی کانال گوش خارجی و عفونت باکتریایی کانال گوش خارجی نام برد خارش گوش می تواند همراه با کم شنوایی نیز باشد.

درماتیت گوش یک علت خارش گوش:

درماتيت سبورئيک رايج ترين نوع درماتيت است که بر روی کانال گوش خارجی اثر می گذارد و معمولا با خارش مزمن، خشکی، پوسته شدن پوست در حفره لاله گوش و در ديواره خارجی کانال گوش خارجی آشکار می شود. در گوش همه افراد مقداری جرم طبیعی وجود دارد که خوب است ولی در این بیماری جرم گوش کاملا  یا تقریبا کامل وجود ندارد.

در این بیماری گاهی علاوه بر درگيری کانال گوش، پوست سر، ابرو،چروک پشت لاله نیز پوسته پوسته می شوند. بيماری مهم است، نه تنها به خاطر اينکه خا رش فرد را آزار می دهد بلکه به خاطر اينکه تحريک مزمن پوست کانال خارجی اثر آن را به عنوان سدی در برابر عفونت کم می کند. و احتمال بروز عفونت را افزایش می دهد .در بسيای از بيماران با عفونت کانال گوش خارجی، کانال خارجی گوش خشک، پوسته پوسته و خارش دار است.

درمان خارش گوش ناشی از درماتیت سبوره ای

درمان رايج برای کانال گوش کرم 2 % هيدروکورتيزون است که 2 تا 3 بار در هفته استفاده می شود و مفيد است. در موارد مقاوم، استروئيد قوی تری ممکن است نياز باشد. بعضی موارد بدون استفاده از داروها به استفاده از روغن های معدنی يا ساير کرم های نرم کننده پاسخ می دهند. درماتيت آلرژيک نوع ديگری از درماتيت هاست که اغلب در پاسخ به مواد خارجی حساسیت زا در  اطراف کانال گوش رخ می دهد.

قارچ ها عاملی برای خارش گوش

در کانال گوش خارجی به طور طبیعی قارچ های بسيار متنوعی وجود دارند. این قارچ ها معمولا دربافت پوسته پوسته شده ، جرم گوش يا دبری چرکی مخاطی خشک شده ازعفونت باکتريايی قبلی رشد می کند. این نوع عفونت معمولا در کسانی که ضعف سیستم ایمنی دارند رخ می دهد در يک مطالعه که اخيرا انجام شده تنها 7/1 % از کل گوش های مبتلا شده به اتيت خارجی حاد با عامل قارچی مبتلا شده اند. با اين وجود، اتيت قارچی خارجی در مناطق گرم و شرجی استوايی می تواند شايع و مشکل ساز باشد، جايی که قارچ ها در گرما و رطوبت آن بيشترند .

به علاوه، افراد سالمی که در معرض درمان طولانی مدت با آنتی ميکروبهای سيستميک يا آنتی بيوتيک های موضعی قرار دارند ، در ریسک خطر بالاتری برای ابتلا به رشد عفونت قارچی قراردارند. در کودکانی که درمان تيمپانوستومی ( قرار دادن تيوب ) در آنها انجام شده است واز آنتی بيوتيک های موضعی گوش با درجات مختلف برای ترشح بعد از عمل استفاده می کنند نیز شایع است.

اکثرعفونت های قارچی که از نظر کلينيکی مهمند به وسيله کانديدا يا آسپرژيلوس ايجاد می شوند در عفونت های قارچی خارش گوش به صورت مداوم ، ترشح، درد، اختلال شنوايی يا احساس انسداد شکایت های اصلی فرد هستند.

گوش ps 2

خارش شدید گوش

عفونت حاد گوش خارجی یکی از  علت های خارش گوش

یکی از دلایل ایجاد خارش و درد در کانال کوش عفونت کانال گوش است اين اختلال نسبتا شروع ناگهانی دارد و به وسيله درد شديد محدود شده به کانال گوش خارجی تشخيص داده می شود . يک علامت مهم در این بیماری  حساسيت شديد به هر گونه حرکت در لاله و بافت های اطراف کانال گوش خارجی است.

در این عفونت حساسیت کانال گوش به حدی است که با دست زدن به کانال گوش درد شدیدی ایجاد می شود .در این نوع عفونت ممکن است بافت لاله گوش و کانال کاملا قرمز شود ، و در موارد شديد ممکن است ورم در کانال گوش مشاهده شود.در این نوع عفونت تب، بی حالی، وسايرعلائم عفونت سيستميک معمولا دیده نمی شود.

این نوع عفونت معمولا در افرادی که زیاد شنا می کنند دیده می شود. ورود آب به داخل کانال گوش به هنگام شنا ممکن است موجب شسته شدن اسيديته نرمال کانال شود و محيط را قليايی ( اندکی ) کند. در چنين شرايطی پسودوموناس، عفونت ايجاد می کند. جالب ایت که بدانید در فصل تابستان که شنا کردن در استخر و دریا بیشتر می شود شیوع این عفونت 4 برابر بیشتر از فصول دیگر می شود.

خارش گوش

دلایل خارش گوش

درمان عفونت حاد گوش خارجی 

درمان روند اين بيماری شامل خارج کردن بافت آسيب ديده و مواد چرکی، رساندن عوامل اسيدی کننده و ضد باکتری به موضع و درمان باکتريايی سيستميک می باشد. فرايندی که در آن آنتی بيوتيک ها و کورتيکواستروئيدها مثل سيپروفلوکساسين و دگزامتازون با هم ترکيب می شوند.

در مطالعات کنترل شده مشخص شده که استفاده از آنتی بيوتيک های موضعی به تنهايی بسيارموثراست و بايد در اکثر موارد ، در ابتدای ليست درمان قرار گيرند. در کانال خارجی که در اثر ورم بسته شده باشد، می توان يک فتيله کوچک قرار داد.

فتيله می تواند دارو را به داخل کانال ببرد. هنگامی که ميزان زيادی دبری مخاط چرکی در کانال جمع شده باشد، پاکسازی مکانيکی دبری ها با استفاده از ميکروسکوپ جراحی وساکشن برای درمان موفق اين امر، لازم و ضروری است. در موارد شديد، ممکن است نياز باشد که چنين پاکسازی هر روز يا يک روز در ميان انجام شود.

عفونت گوش خارجی بد خيم

اتيت خارجی بدخيم (MOE (استئوميليت استخوان تمپورال و قاعده  جمجمه است که هر چند بسیار نادر است بيماری تهديد کننده ای است که از کانال گوش شروع می شود و به قاعده استخوان جمجمه حمله می کند. اين بيماری اغلب در بيماران ديابتيک مسن که کنترل قند خون ضعيفی دارند، مرتبط است اما در بيماران مبتلا HIV يا ساير شرايط ضعف ايمنی می تواند رشد پيدا کند.سودوموناس تقريبا علت همه موارد MOE در ديابتی هاست. عفونت قارچی در افراد با نقص ايمنی می تواند عامل عفونت باشد.

درمان عفونت گوش خارجی بدخیم

با پاکسازی دقيق گوش در زير ميکروسکوپ شروع می شود. عدم موفقيت درمان در درمان وريدی آنتی بيوتيکی در بيماران بستری بايد مورد توجه قرار گيرد .سيپروفلوکساسين داروی انتخابی است، هر چند گزارشات اخير
درباره پيدايش انواع مقاوم هشدار داده است.

گوش ps 6

خاراندن گوش

 

خارش گوش به دلیل ورود حشره به گوش

گاهی ممکن است خارش گوش بر اثر ورود حشرات کوچک به گوش باشد . در اینصورت به هیچ وجه تلاش نکنید تا در منزل اقدام به خارج کردن حشره از گوش کنید زیرا ممکن است شرایط را بدتر کنید . در چنین مواردی به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید تا ایشان با انجام معاینه دقیق بهترین روش را برای شما انتخاب کند.

خارش گوش به علت حساسیت 

وجود حساسیت به غذاهای خاصی می تواند عامل ایجاد خارش در گوش باشد. حساسیت به غذاهای خاص مانند گندم ، سویا ، آجیل، بعضی از انواع ماهی ها و گوجه و بادمجان حساسیت های رایجی هستند که می توانند خارش گوش ایجاد کنند . در این موارد ممکن است حساسیت فقط خود را به صورت خارش در گوش نشان دهد و یا قسایر قسمت های پوست صورت و گردن را نیز درگیر کند.

رینیت آلرژیک عاملی برای خارش گوش

رینیت آلرژیک که به نام تب یونجه نیز گفته می شود، در واقع حساسیت فرد بر اثر تنفس ذرات بی خطر موجود در هوا  مثل انواع  گرده ها ، گرد و غبار موجود در هوا و یا موی حیوانات خانگی اتفاق می افتد. در این صورت شخص ممکن است علاوه بر خارش چشم در گلو و گوش نیز احساس خارش کند. 

استفاده طولانی مدت از هدفن ها و ایرپادها عاملی برای خارش گوش است

با پیشرفت علم و تولید هدفن ها و ایرپادها و استفاده افراد ا ز این تکنولوژی ها مشکلاتی نیز به وجود آمده است . ایر پادها به این دلیل که ساعات طولانی در گوش قرار داده می شوند می توانند ایجاد خارش گوش کنند . برخی افراد نیز به موادی که هدفون ها از آن ساخته شده اند حساسیت دارند و بعد از استفاده از این دستگاهها دچار خارش گوش می شوند.

گوش ps 4

خارش گوش به علت ایرپاد

برای جلوگیری از رخداد عفونت کانال گوش استفاده از قالب های ضد آب که در مرکز شنوایی سنجی و سمعک آوای امید ساخته می شود برای استخر و دریا توصیه می شود.

تماس برای هماهنگی

02144974855

02144005315

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *