همه چیز در مورد گوش و شنوایی

غذاهای تقویت کننده شنوایی

غذاهای تقویت کننده شنوایی

غذاهای تقویت کننده شنوایی

غذاهای تقویت کننده شنوایی

همانطور که ویتامینها برای سلامت کلی فرد مهم و ضروری هستند گروههایی از آنها که در ادامه بیان برای حفظ سلامت شنوایی بسیار مفید هستند:

ویتامین C:

به دلیل اینکه ویتامین C نوعی آنتی اکسیدان است در پیشگیری از آسیب به سلول های مویی حلزون موثر است.همچنین  تقویت سیستم ایمنی با مصرف ویتامین c نیز در جلوگیری از ابتلا به عفونت های گوش مانند عفونت گوش میانی موثر است.

ویتامین c در پیشگیری از ابتلا به کم شنوایی ناشی از نویز نیز موثر است،دانشمندان در دانشگاه میشیگان در سال 2008 مطالعه ای انجام دادند و دریافتند ترکیب ویتامین های A،C و E به علاوه منیزیوم باعث جلوگیری از آسیب ناشی از نویز شده است.

ویتامینE:

ویتامین E علاوه بر خاصیت آنتی اکسیدانی خود، جریان خون را بهبود میبخشد بهبود جریان خون بر عملکرد عروق خونی حلزون نیز تاثیر میگذارد.

ویتامین D:

این ویتامین مسئول سلامت عملکرد استخوانهاست. نقص ویتامین D می تواند ایجاد پوکی استخوان کند و یا اتواسکلروزیس (رشد غیر طبیعی استخوان  ) در استخوانچه های گوش میانی می شود و این بیماری می تواند ایجاد کم شنوایی و ناشنوایی می کند.

ویتامین B12:

مطالعات نشان داده اند که افراد دارای نقص ویتامین B12 در ریسک خطر ابتلا به کم شنوایی ناشی از نویز و وزوز گوش  قرار دارند .

وعده های غذایی:

بهترین غذاها برای کسب ویتامین c سبزیجاتی مانند کلم بروکلی و اسفناج،کیوی، توت فرنگی و شاتوت ،مرکبات،گوجه،لوبیا سبز هستند میزان روزانه برای مصرف ویتامین c ، 60میلیگرم است. یک پرتقال متوسط حاوی حدود 7/69 mg ویتامین  c است.

غذاهای حاوی ویتامین E شامل مغزها هستند از جمله بادام،فندق بجز مغزها کلم ، اسفناج و ترب نیز حاوی این ویتامین هستند.روغن های گیاهی مانند روغن آفتابگردان و سویا نیز سرشار از ویتامین E هستند.

بهترین راه برای کسب ویتامین D نور خورشید است. ماهی و تخم مرغ نیز سرشار از ویتامین D هستند.غذاهایی که حاوی ویتامین D هستند از نظر ویتامین  B12 هم غنی هستند.

توصیه نهایی:

تاثیر ویتامین ها بر پیشگیری از کاهش شنوایی و وزوز گوش به اثبات رسیده است .برای گنجاندن ویتامین ها در رژیم غذایی خود با متخصص تغذیه مشورت نمایید. در صورتیکه در مورد وضعیت  شنوایی خود نگرانی دارید به متخصص شنوایی شناسی مراجعه کنید.

جهت مشاوره می توانید با شماره های زیر تماس حاصل نمایید:

44005315-44974855

 

1 نظر در “غذاهای تقویت کننده شنوایی

  1. المیرا گفت:

    خیلی عجیب و جالب بود
    مرسی از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *