وزوز گوش

وزوز گوش چیست نحوه درمان آن را بشناسید

وزوز گوش

وزوز گوش:

وزوز گوش

 وزوز گوش : صدای گوش و در اصطلاح تخصصی “وزوز گوش” ،به وجود صدا در گوش ها و یا در سر بدون اینکه این صدا از یک منبع خارجی تولید شده باشد،اطلاق می شود . وزوز گوش ممکن است ممتد و یا منقطع باشد و  معمولا به صورت وجود صدای زنگ در گوش و یا سر احساس می شود ولی گاهی می تواند به شکل صداهای دیگر هم باشد مثل صدای خش خش، غرش،ضربان، صدای آب ،تق تق و …

 وزوز گوش می تواند به صورت ملودیک باشید که در آن  صورت ارزیابی های متفاوتی را نیاز دارد.

آیا وزوز گوش اختلال شایعیست:

وزوزگوش اختلال  شایعیست  و تقریبا همه افراد درطول زندگی خود  دست کم یکبار صدای وزوز را تجربه کرده اند .وزوز هم در کودکان و هم در بزرگسالان میتواند رخ دهد ولی شیوع آن با افزایش سن بیشتر می شود 27% مردان و 15% زنان 45 سال و بالاتر وزوز را تجربه می کنند.در بسیاری از افراد این صدا به صورت  صدای زنگ ملایم  ویا هر نوع صدای دیگر  با مدت زمان  کوتاه است .اما در برخی از افراد وزوز دایمی و شدید تر می شود که میتواند بسیار آزاردهنده شود  به طوریکه باعث ایجاد اختلال در خواب و عدم توانایی تمرکز شده و حتی جنبه های مختلف زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

وزوز گوش در کودکان نیز رخ می دهد و معمولا نشان دهنده عفونت گوش میانی است

کودکان اصطلاحات متفاوتی برای بیان وزوز گوش دارند مثلا می گویند” انگار یک مورچه در گوش من راه می رود”، یا” گوشم صدای ضربان قلب می دهد” یا “گوشم صدای قطار یا صدای کشتی می دهد” در صورت بیان هر صدای عجیب توسط کودکان برای بررسی های بیشتر سریعتر مراجعه نمایید. 

وقتی اولین بار صدای وزوز را می شنویم چه باید کرد:

اولین تجربه وزوز گوش همیشه با ایجاد تغیرات روحی  و استرس در فرد همراه است .  هنگامی که اولین بار این صدا را  می شنوید  به یاد داشته باشید که وزوز گوش هرچند که بیماری خطرناکی نیست ولی می بایست  به سرعت بررسی شود زیرا می تواند نشان دهنده یک بیماری فعال در گوش و یا یک اختلال سیستماتیک باشد. هرچقدر درمان وزوز گوش زودتر اغاز شود نتایج مثبت و بهتری را به همراه خواهد داشت.

نکته ای که باید به آن توجه کرد اینست که  کم شنوایی ناگهانی که به “سکته گوشی” نیز معروف است گاهی تنها با یک وزوز گوش ناگهانی و بدون سابقه قبلی اغاز می شود. و در ساعت ها و روز های آتی کم شنوایی هم به این وزوز گوش اضافه می شود. کم شنوایی ناگهانی بیماری جدی است که فرصت درمان آن محدود است و باید در ساعات اولیه ابتلا تشخیص و درمان آن اغاز شود در غیر این صورت به یک آسیب دایمی تبدیل خواهد شد.

بنابراین هرزمانی که وزوز گوش برای اولین بار در شما اغاز شد حتی اگر همراه با احساس کم شنوایی و درد گوش نبود  فرصت را از دست ندهید و برای بررسی های بیشتر سریعتر اقدام کنید.

 

شما میبایست  با مراجعه به مراکز شنوایی شناسی علت را بررسی کرده  و هرچه سریعتر در پروسه درمان قرار بگیرید

بیماریها و اختلالاتی که میتواند وزوز را ایجاد کنند شامل:

 • صدمه به اعصاب گوش در اثر صداهای بلند
 • مواد شیمیایی و داروهایی كه به گوش داخلی آسیب می‌زنند (مثل آسپرین)
 • وجود جرم و مایع در گوش
 • پارگی پرده گوش
 • عفونت گوش میانی(اوتیت مدیا)
 • الرژی، التهاب سینوس، عفونت
 • اتواسکلوروزیس
 • بیماری منیر یا دیگر اختلالات مایع اندولنف
 • اکوستیک نوروما
 • کولستاتوما
 • افزایش یا کاهش فشار خون
 • بیماری های متابولیک مانند دیابت، پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید

در صورتیکه وزوز گوش برای بیشتر از شش ماه وجود داشته باشد و با درمان بیماریهای فوق از بین نرود وزوز مزمن نامیده می شود.

تقریبا 90% وزوزهای مزمن با درجاتی از کم شنوایی حسی عصبی همراه هستند

 

روش های درمان وزوز:

مهمترین اقدام در جهت درمان وزوز، تشخیص دقیق و درست عامل ایجاد کننده آن است. پس از شناسایی علت،در صورتیکه  قابل برطرف شدن باشد میبایست بسته به مورد، سریعا اقدام لازم به عمل بیاید ولی در صورتی که وزوز بدون علت شناخته شده ای باشد  چند روش برای درمان آن وجود دارد که شامل :استفاده از سمعک،درمان به شیوه بازآموزی،واتنش درمانی،بیوفیدبک، صدا درمانی، لیزرتراپی و تی آر تی است که انتخاب هریک ارزاین روش ها نیز مستلزم بررسی کامل شرایط است.

اولین و مهمترین اقدام در جهت درمان وزوز ،بررسی دقیق علت ایجاد شدن آن است

 • در صورتیکه وزوز گوش همراه با کم شنوایی باشد استفاده از سمعک یک درمان بسیار سودمند محسوب می شود

چگونه وزوز گوشمان را کنترل کنیم (زندگی با وزوز)

سیکل وزوز:

 • یکی از مهمترین مطالب برای کنار آمدن با وزوز آشنایی با سیکل آن است.

 

 

 

 

وزوز گوش،خستگی،عصبانیت و افسردگی یک سیکل را تشکیل می دهند که هر کدام روی دیگری تاثیر می گذارد .به این ترتیب که مثلا با افزایش خستگی، وزوز بیشتر می شود  که این به نوبه خود باعث اختلال در خواب و  افزایش خستگی می شود

 با کنترل یکی از موارد این سیکل میتوان وزوز را کنترل کرد و از آزار دهندگی آن کاست.

 

توصیه‌های زیر نیز در بهبود وزوز موثر است:
▪ پرهیز از صداهای بلند و محیط‌های شلوغ
▪ خودداری از مصرف الكل، كافئین، كوكائین، نیكوتین، ماری جوانا و آسپرین
▪ متعادل نگه داشتن فشار و چربی خون

 

وزوز و بی خوابی

صدای سوت ناشی از وزوز در برخی از افرد آنقدر بلند است که میتواند خواب شبانه را دچار اختلال نماید. راهکارهای زیر برای خواب بهتر توصیه می شود

 • برای شام غذای سبک بخورید.از نوشیدن زیاد مایعات در آخر شب بپرهیزید. تا حد امکان مصرف چای ،قهوه و نوشابه را د رهنگام شب کاهش دهید
 • ورزش در اوایل عصر باعث تخلیه تنش ها ی بدنی و هیجانی می شود و به خواب راحت در شب کمک می کند.
 • زمانی كه احساس خواب آلودگی می‌كنید، به رختخواب بروید. اگر طی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه خوابتان نبرد، بلند شوید و به اتاق دیگری بروید و كاری آرام‌بخش مثل كتاب خواندن انجام دهید و دوباره به رختخواب بروید.
 • تختخواب و تشک باید کاملا راحت بوده و دمای اتاق را در حد متعادل باشد
 • سعی نکنید که با اجبار به خواب بروید
 • هنگامی كه در رختخواب هستید، از تماشای تلویزیون و كتاب خواندن بپرهیزید زیرا موجب می‌شود هوشیاری‌تان بیشتر شده و خواب از سرتان بپرد.
 • ازتجهیزات پوششی برای کاهش صدای وزوز استفاده نمایید. تجهیزات پوششی مولد های نویزی کوچکی هستند که با تولید یک صدای خارجی می توانند صدای وزوز را کم کنند و در شما آرامش ایجاد کنند.                                           

وزوز گوش

 

تجویز و تنظیم تجهیزات پوششی منحصرا توسط شنوایی شناس انجام می شود

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *