کم شنوایی

کم شنوایی در سندرم متابولیک

کم شنوایی در سندرم متابولیک

کم شنوایی در سندرم متابولیک

سندرم متابولیک باعث ایجاد کم شنوایی می شود

اگر شما به سندرم متابولیک مبتلا هستید باید بدانید که در ریسک خطر بالاتری برای ابتلا به کم شنوایی قرار دارید. این ارتباط میان سندرم متابولیک و کم شنوایی در یک مطالعه در ایران به اثبات رسیده است

سندرم متابولیک چیست؟

سندرم متابولیک شرایطی است که در آن فرد به مجموعه ای از اختلالت همزمان مبتلاست . این اختلالات عبارتند از فشار خون بالا ،سطوح افزایش یافته انسولین در خون، چربی انباشته اضافی در اطراف شکم و چربی خون افزایش یافته.

فرد باید همزمان  به بیش از سه نارسایی مرتبط با متابولیسم مبتلا باشد که بگوییم به سندرم متابولیک مبتلا است. این  اختلالات و نارسایی ها عبارتند از:

  • چاقی ( به ویژه چاقی شکمی )
  • ابتلا به بیماری فشار خون : افزایش فشار خون سیستولیک ( بالاتر از 14) و دیاستولیک بالاتر از 9 میلی متر جیوه
  • افزایش سطح تری گلسیرید و کاهش سطح HDL در خون
  • مقاومت داشتن به هورمون انسولین

این بیماری یعنی سندرم متابولیک می تواند ریسک خطر ابتلا به بیماری دیابت و سکته را نیز افزایش دهد. سندرم دیابتیک با چاقی و کم بودن فعالیت فیزیکی ارتباط دارد.

نتیجه مطالعه

در یک مطالعه کراس سکشنال  11114  (یازده هزار و صد و چهارده ) مرد از آذربایجان غربی در محدوده سنی 20-60 سال مورد ارزیابی قرار گرفتند. که  از بین این افراد 3202 فرد مبتلا به سندرم متابولیک بودند . ارتباط میان سندرم متابولیک و کم شنوایی در این مطالعه بررسی شد و دیده شد که احتمال ابتلا به کم شنوایی در افراد مبتلا به سندرم متابولیک بیشتر است. در بررسی هر یک از بیماریهای تشکیل دهنده سندروم متابولیک به تنهایی نیز دیده شده است که  احتمال ابتلا به کم شنوایی در مبتلایان به هر یک از نارسایی های تشکیل دهنده این بیماری هم بیشتر است. به عنوان مثال دیده شده است که بین ابتلا به دیابت و کم شنوایی ارتباط وجود دارد برای اطلاع بیشتر اینجا کلیک کنید.برای دانستن ارتباط بین کم شنوایی و چاقی نیز اینجا کلیک کنید.

در صورت ابتلا به این سندرم و یا هریک از اجزای تشکیل دهنده آن برای آگاهی از وضعیت شنوایی و پیشگیری از پیشرفت کم شنوایی به مراکز شنوایی و سمعک آوای امید مراجعه کنید .

44005315

09194707047

 

 

2 نظر در “کم شنوایی در سندرم متابولیک

  1. نیما گفت:

    استفاده کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *