بخش بزرگسال, سمعک

ضعیف شنیدن صدای سمعک به چه علت است؟

ضعیف شنیدن صدای سمعک به چه علت است؟

وقتی که شما در ابتدا با صدای ضعیف سمعک مواجه می شوید به احتمال زیاد سراغ باتری نو می روید و فکر می کنید که ممکن است به علت تمام شدن باتری سمعک باشد.

ضعیف شنیدن صدای سمعک به چه علت است؟Reviewed by دکتر شهیدی پور on Oct 21Rating: 5.0

ضعیف شنیدن صدای سمعک به چه علت است؟

وقتی که شما در ابتدا با صدای ضعیف سمعک مواجه می شوید به احتمال زیاد سراغ باتری نو می روید و فکر می کنید که ممکن است به علت تمام شدن باتری سمعک باشد.

اما جالب است که بعد از تعویض باتری همچنان صدای سمعک شما صدای گرفته ای است و همه صداها را مثل قبل دیگر نمی شنوید. وقتی که در گوگل سرچ می کنید که علت این مشکل چیست، اغلب راهکار تعویض باتری سمعک را به شما می دهند.

ممکن است هرچه تلاش می کنید به نتیجه ی رضایت بخشی دست پیدا نکنید و زمانی فرا می رسد که باید به یک مهمانی دوستانه بروید و به سمعک خود احتیاج دارید اما در اینجا از استفاده سمعک خودداری می کنید. یکی از معضلاتی که ممکن است به آن توجه نداشته باشید جرم گوش خودتان است…

جرم گوش و سمعک

طبیعی است که سمعک شما در گوش تان وجود دارد حال بسته به مدل سمعکی که دارید می تواند مدت زمان بیشتری درتماس با کانال گوشتان باشد یا کمتر باشد. هرزمان که شما سمعک را در گوش قرار می دهد، مجاورت با جرم گوش پیدا می کند و می تواند تحت تاثیر قرار بگیرد.

محافظ جرم گوش در سمعک

بهتر است بدانید که جرم گوش ماده ی بدی نیست. یعنی کاربردهای زیادی دارد، مثلا گوش شما را از ورود ذرات خارجی حفظ کرده و خاصیت آنتی باکتریال و ضد قارچ دارد.

اما سمعک و جرم گوش باهم می توانند ناسازگار باشند چراکه ممکن است ذراتی از جرم گوش وارد سمعک بشود و باعث سوختن رسیور سمعک شود یا ممکن است صدای سمعک گرفته به نظر برسد و … .

سمعک های امروزی برای پیشگیری از چنین مشکلاتی وکس گارد یا محافظ جرم گوش دارند. یکی از مهم ترین لوازم جانبی سمعک در حین خرید سمعک های داخل گوشی، wax guard  یا توری ضریف بر روی رسیور سمعک می باشد که مانع از ورود جرم به داخل سمعک می گردد. وکس گارد در مورد سمعک های پشت گوشی صدق نمی کند و تنها مورد استفاده آن در حیطه سمعک های داخل گوشی می باشد.

جالب است که وکس گارد باعث حافظت سمعک از ورود جرم می کند اما گاهی اوقات خود می تواند دلیل صدای ضعیف سمعک باشد:

اگر مدت زمان زیادی از تمیز کردن وکس گارد می گذرد…

تمیزکردن وکس گارد سمعک باید مرتب و به صورت ماهیانه انجام شود. وکس گارد می تواند توسط یک مورد خیلی کوچک بسته شود و دیگر صدا مثل گذشته واضح و شفاف نباشد.

اگر مدت زمان طولانی از تعویض آن می گذرد…

وکس گارد هم مثل سایر وسایل دیگر بعد از مدتی خاصیت خود را از دست می دهد و برای جلوگیری از مشکلاتی که ممکن است به وجود آید بایستی نسبت به تعویض آن آگاه باشید و بسته به میزان جرم گوش خود هرچندوقت یکبار آن را بکل عوض کنید.

ممکن است وکس گارد را اشتباها تعویض کرده اید…

باید بدانید که هرشرکت سمعک برای خود لوازم جانبی دارد که مختص آن است.پس نباید از وکس گارد برند سمعک های دیگر برای سمعک دیگر استفاده کنید.

قالب سمعک کثیف است…

زمانی که سمعک خود را از گوشتان در میاورید حتما به دقت نگاه کنید و بررسی کنید که خود سمعک کثیف نباشد. چراکه این کثیف بودن سمعک یا قالب گوشتان می تواند روی کیفیت صدا اثر بگذارد.

چکاپ ماهیانه نزد متخصص شنوایی خود را فراموش نکنید چرا که متخصص شنوایی می تواند متوجه شود وضعیت عملکرد سمعک شما چطور است و اگر مشکلی وجود داشته باشد می تواند در راستای برطرف کردن مشکل اقداماتی انجام دهد.

بعد از تعویض وکس گارد حالا نوبت آن می رسد که سمعک را در گوشتان بگذارید و متوجه می شوید که صداها بسیار شفاف تر هستند و شما میتوانید به خوبی با اطرافیانتان ارتباط برقرار کنید. پس می توان گفت که هروقت شما با مشکل صدای ضعیف سمعک روبرو شدید درحالیکه باتری، فول شارژ است ، وکس گارد سمعک را تعویض کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان و تعیین نوبت با شماره 09194707047 تماس بگیرید.

2 نظر در “ضعیف شنیدن صدای سمعک به چه علت است؟

  1. امامی گفت:

    بسیار مفید بود…ممنون

    1. دکتر شهیدی پور گفت:

      خواهش می کنم. انشالا که مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.