فوریه, 2020 ۱ نظر بخش اطفال, سمعک
سمعک کودکانReviewed by دکتر شهیدی پور on Feb 6Rating: 5.0سمعک کودکان

سمعک کودکان

باتوجه به تجربه ی بالینی تجویز سمعک در کودکان در کلینیک سمعک آوای امید، بایستی متذکر شویم که بحث شنوایی در کودکان کاملا با بزرگسالان فرق دارد. از یک سودر کودکان شرایط فیزیکی و ویژگی های اناتومیکال گوش ، نیاز های شنوایی و نیاز به زبان آموزی وجود دارد. و از سوی دیگر کودکان توانایی درک دستورات متخصص را ندارند و آن ها نمی توانند همکاری مناسب را با متخصص داشته باشند ازاین رو برای ارزیابی نوزادان و کودکان چندین روش وجود دارد و این روش ها نیازمند امکانات و فضای مناسب و متخصص حوزه شنوایی نوزادان و کودکان است.

با این تواصیف ارزیابی شنوایی نوزادان و کودکان به دو صورت انجام می شود:

 • تست در خواب
 • تست در بیداری

زمانی که کودک در خواب تست می شود براحتی می توانیم تست های پاسخ حلزون (تست شنوایی OAE)، تست پاسخ عصب شنوایی (تست شنوایی ABR)، و تست پاسخ عصب شنوایی و مغز (تست شنوایی ASSR)، تست تمپانومتری (تست تشخیص عفونت گوش و سلامت پرده گوش) را بررس کنیم. همچنین به وسیله این تست می توانیم بلوغ عصبی امواج مغزی شنوایی را در کودکان بررسی کنیم و می توان با این تست میزان تاخیر بلوغ عصبی شنوایی در کودکان اتیسم و کم شنوا و بیش فعال را بررسی کنیم.

در تست بیداری می توان به چند روش تست را انجام داد. در یک روش اگر کودک توانایی همکاری داشته باشد به کودک آموزش می دهیم هر وقت صدا را شنیدند یک توپ را داخل سبد بندازد و در روش دوم بدون توجه به همکاری کودک صدایی از طرفین برای وی ارسال می شود و با ردیابی محل صدا و چرخش سر و چشم کودک می توان از میزان شنوایی کودک در تمام فرکانس ها مطلع شد. با این روش می توان از میزان کم شنوایی کودک و عملکرد تست با سمعک نیز مطلع شد.

با تشریح مباحث بالا می خواهیم به این نتیجه برسیم که ارزیابی شنوایی کودکان و تجویز سمعک بحث بسیار گسترده و مهم است و نباید به این قضیه بسادگی برخورد کرد. در ادامه سمعک مخصوص کودکان شرح داده می شود.

در بحث سمعک در کودکان والدین گرامی باید به چند نکته توجه کنند:

 1. سمعک باید کاملا هوشمند باشد
 2. سمعک باید تعداد کانال مناسب داشته باشد
 3. سمعک باید مدار حذف سوت قوی داشته باشد
 4. سمعک باید سیستم وایرلس داشته باشد
 5. سمعک باید قدرت مناسب داشته باشد
 6. در کلینیک سمعک باید تجهیزات ارزیابی تست با سمعک موجود باشد

سمعک مخصوص کودکان

مراحل تجویز سمعک در کودک خود دارای اصولی است که تمامی بندها و مراحل باید رعایت شود:

مرحله یک: انجام تست شنوایی OAE، تست ABR، تست ASSR، تست تمپانومتری، تست رفتاری

مرحله دوم: تکرار تست یک الی دو ماه بعد جهت تایید نتایج شنوایی

مرحله سوم : قالب گیری از گوش و انتخاب مدل و برند سمعک

مرحله چهارم: ساخت قالب و تهیه سمعک

مرحله پنچ: قرار دادن سمعک بر روی گوش و آموزش والدین

مرحله شش: انجام تست با سمعک و تایید بهبود شنوایی کودک با سمعک

مرحله هفت( درصورت وجود افت دوطرفه): تنظیم دوم سمعک کودک

مرحله هشت:  تست با سمعک دوم

مرحله نه: چکاپ شنوایی کودک بدون سمعک و با سمعک هر ۳  ماه یکبار تا سن یک سالگی

مرحله ده: چکاپ شنوایی کودک بدون سمعک و با سمعک هر ۶  ماه یکبار تا ۷ یک سالگی

مرحله یازده: چکاپ شنوایی کودک بدون سمعک و با سمعک هر ۱۲  ماه یکبار از سن ۷ سالگی تا ۱۷سالگی

والدین عزیز با توجه به مراحل ۱۱ گانه مشاهده نمودید تجویز سمعک تا چه حد در کودک دشوار و پیچیده است و تنها متخصص شنوایی نوزادان و کودکان قادر است کودک شما را تا سن بزرگسالی زیر نظر داشته باشد.

گاهی والدین از ما سوال می کنند چه زمانی کودک ما می تواند از سمعک داخل گوشی استفاده کند؟ سن تغییر سمعک از مدل پشت گوشی به داخل گوشی بسیار متغییر است و تحت تاثیر چندین فاکتور است:

 • میزان کم شنوایی کودک
 • میزان حجم کانال گوش
 • میزان شناخت کودک از سمعک و کنترل سمعک خود

میزان کم شنوایی کودک: اگر کم شنوایی کودک کمتر از ۷۰ درصد باشد بعد از سن ۷ الی ۸ سالگی می توان از سمعک های داخل گوشی استفاده کند اما در موارد افت شنوایی شدید تا عمیق تا اخر عمر باید از سمعک پشت گوشی استفاده کند.

میزان حجم کانال گوش: اگر حجم کانال گوش کودک زیاد رشد نکند نمی توان سمعک داخل گوشی استفاده کند حتی اگر افت شنوایی کودک کم باشد. زیرا در سمعک داخل گوشی  باید سمعک کامل در کانال گوش قرار گیرد.

میزان شناخت کودک از سمعک و کنترل سمعک خود: اگر کودک کم شنوایی اش کم باشد و حتی حجم کانال گوشش بزرگ باشد ولی از لحاظ ذهنی و شناختی نتواند گذاشتن و در اوردن سمعک خود را مدیریت کند بدون شک آن را گم می کند.

سمعک کودک باید هر چند سال یک بار عوض شود؟

طبق مقالات منتشر شده لازم است سمعک کودک هر ۴ الی ۵ سال یکبار تعویض شود که دلیل آن فرسودگی مدار سمعک و ظهور تکنولوژی های جدید در حوزه سمعک و وسایل کمک شنوایی می باشد.

امیدواریم با توضیحات ذکر شده در این مقاله توانسته باشیم اندکی از نگرانی های و کمبودهای علمی در حوزه تجویز سمعک در کودکان را بر طرف کرده باشیم. والدین گرامی در صورت هرگونه سوال می توانید با بنده در ارتباط باشید و مشاوره بنده کاملا رایگان است زیرا بر این باور هستیم که کودک شما همچون سایر کودکان سرزمین عزیزم ایران لایق بهترین آینده است و بنده وظیفه خود می دانم تمامی تجربیات خود و امکانات مجموعه تحت پوشش خود را در اختیار شما و کودک شما قرار دهیم.

با نهایت احترام

دکتر زهرا شهیدی پور

درصورت دریافت مشاوره و نوبت گیری با شماره تلفن ۰۹۱۹۴۷۰۷۰۴۷ تماس بگیرید.

برچسب ها
1 نظر

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *