شنوایی سنجی, کودکان

شنوایی سنجی کودکان

شنوایی سنجی کودکان

شنوایی سنجی کودکان

توانایی شنوایی برای کودکان مهم است زیرا رشد مهارت های گفتاری و زبانی و آینده ی کودکان به شنیدن آنها وابسته است . به همین دلیل امروزه تست های غربالگری بدو تولد و چکاپ های سالیانه دوران کودکی اهمیت بسیاری پیدا کرده است.

شنوایی سنجی کودکان با بزرگسالان کمی متفاوت است، یک سری تست هایی وجود دارند که وابسته به همکاری خود کودک است . یک سری آزمون های دیگر که معروف به آزمون های الکتروفیزیولوژیک می باشند، نیازی به همکاری و پاسخ دهی کودک ندارد.

آزمون های الکتروفیزیولوژیک شامل تست های OAE، ABR و ASSR می باشد که از دستگاه از طریق الکترودها امواج عصب شنوایی را دریافت و ثبت می کند. در این نوع تست ها فقط احتیاج است که کودک در وضعیت آرام باشد . ما به والدین توصیه می کنیم که فرزندتان خواب باشد چراکه میزان دقت و حساسیت ثبت امواج بیشتر خواهد شد.

اما دسته ی دیگری از آزمون های سنجش شنوایی وجود دارد که وابسته به همکاری کودک است. برای مشخص شدن دقیق آستانه ها در محدوده ی فرکانس های بم تا زیر انجام می شود.

بسته به سن کودک و میزان همکاری وی، راه های متفاوتی برای سنجش شنوایی وجود دارد.

شنوایی سنجی رفلکسی

شنوایی سنجی رفلکسی یک نوع شیوه ی سنجش شنوایی که از رفلکس های مشاهده کودک استفاده می شود. در این روش، صداهایی از طریق بلندگو ارائه می شود و متخصص شنوایی بادقت به واکنش های کودک نگاه می کند تا هرگونه رفتار رفلکسی از کودک را در قبال صدا و سطح شدتی آن بررسی نماید.

شنوایی سنجی به صورت بازی کردن

از سنین دو سال به بالا کودکان می توانند به صورت فعال تری در آزمایش ها شرکت کنند. یک نوع دیگر شنوایی سنجی، به صورت بازی کردن است که به کودک گفته می شود با شنیدن صداها، اسباب بازی های کوچک مثل لوگوی بازی را به داخل سطل بیندازد یا پازلی را کامل کند.

بسته به سن و نوع همکاری کودک، صدا می تواند از طریق بلندگو یا هدفون ارائه گردد و سپس پاسخ های کودک ثبت می شود. لازم به ذکر است که انجام تست از طریق بلندگو مدت زمان کوتاه تری نسبت به هدفون نیاز دارد. اما به دلیل اینکه هردوگوش باهم صدا را می شنوند و جدا از هم آزمایش نمی شوند دقت بالاتری نسبت به ارائه صدا از طریق هدفون ندارد.

شنوایی سنجی کودکان در کلینیک شنوایی آوای امید

تیم تخصصی “آوای امید” با مدیریت دکتر زهرا شهیدی پور( دکترای تخصصی شنوایی شناسی و محقق و مدرس دانشگاه علوم پزشکی تهران )مفتخر است خدماتی نوین در زمینه ی بهبود سلامت شنیداری در کشور برای تمامی سنین نوزادان، کودکان و بزرگسالان ارائه دهد.

این مرکز شنوایی به پیشرفته ترین سیستم های انجام آزمون های فیزیولوژیک والکتروفیزیولوژیک مجهز شده است . در راستای فراهم سازی امکانات مورد نیاز جهت شنوایی سنجی کودکان و نوزادان توسعه یافته است. قابلیت های ویژه دستگاه های این کلینیک شنوایی سنجی باعث می شود تا بتوان آزمون های حساسی همچون ASSR ، ABR و OAE را انجام داد. هم چنین با داشتن بخش مخصوص شنوایی سنجی کودکان و نوزادان، محیطی را فراهم کرده ایم تا فرزند خود در محیطی آرام و بدور از استرس و تنش همکاری لازم را انجام داده و درنهایت با اطمینان تام سنجش شنوایی از او بعمل خواهد آمد.

در صورت مراجعه جهت شنوایی سنجی کودک و نوزاد خود به کلینیک شنوایی آوای امید با شماره تلفن 09194707047 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *