شنوایی سنجی, کودکان

مرکز شنوایی سنجی کودکان در تهران

lazy

اگر به دنبال یافتن مرکز شنوایی سنجی کودکان در تهران هستید ما در این مقاله انواع تست های شنوایی سنجی کودکان و مرکز انجام آن را به شما معرفی می کنیم. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تست های شنوایی سنجی به دلیل ماهیت خود در سنین مختلف به صورت متفاوت انجام می شوند. شنوایی سنجی کودکان یک کار تخصصی است که نیاز به ابزارها و تخصص خاصی دارد که در  همه مراکز شنوایی یافت نمی شود. شنوایی سنجی کودکان با روش های شنوایی سنجی معمولی که برای بزرگسالان استفاده می شود و حتی با روش شنوایی سنجی نوزادان نیز متفاوت است و نیاز به مهارت و تخصص و ابزارهای خاص خود دارد.

ABR 2024 05 21T160505.196

شنوایی سنجی کودکان

داشتن شنوایی طبیعی برای کودکان مهم است زیرا رشد مهارت های گفتاری و زبانی و آینده ی کودکان به شنیدن آنها وابسته است . به همین دلیل امروزه تست های غربالگری بدو تولد و چکاپ های سالیانه دوران کودکی اهمیت بسیاری پیدا کرده است. کودکی بازه سنی بزرگی دارد که از یک ماهگی و پس از طی دوران نوزادی آغاز می شود. 

یکی از مهمترین نگرانی های والدین در مورد تست های شنوایی سنجی اینست که ما روحیه کودک خود را می شناسیم و احساس می کنیم که کودک همکاری لازم را نخواهد داشت. والدین عزیز نگران نباشید در علم شنوایی شناسی به این دغدغه شما فکر شده است .

 

همانطور که توانمندی های یک کودک 2 ماهه با کودک 2 ساله و کودک 8 ساله متفاوت است تست های شنوایی سنجی متفاوتی نیز برای آنها طراحی شده است . بنابراین نه تنها شنوایی سنجی کودکان با بزرگسالان کمی متفاوت است  حتی در دوران کودکی نیز در سنین مختلف با توجه به توانمندی های کودک تست های شنوایی سنجی متفاوت خواهد بود.

یک سری تست هایی وجود دارند که وابسته به همکاری خود کودک است . یک سری آزمون های دیگر که معروف به آزمون های الکتروفیزیولوژیک می باشند، نیازی به همکاری و پاسخ دهی کودک ندارد  به این تست ها آزمون های الکتروفیزیولوژیک گفته می شود برای انجام این تست ها کودک باید خواب باشد.

ABR 2024 05 21T162159.803

آزمون های الکتروفیزیولوژیک شامل تست های OAE، ABR و ASSR می باشد که از دستگاه از طریق الکترودها امواج عصب شنوایی را دریافت و ثبت می کند. در این نوع تست ها فقط احتیاج است که کودک در وضعیت آرام باشد . ما به والدین توصیه می کنیم که فرزندتان خواب باشد چراکه میزان دقت و حساسیت ثبت امواج بیشتر خواهد شد.

اما دسته ی دیگری از آزمون های سنجش شنوایی وجود دارد که وابسته به همکاری کودک است. برای مشخص شدن دقیق آستانه ها در محدوده ی فرکانس های بم تا زیر انجام می شود.

بسته به سن کودک و میزان همکاری وی، راه های متفاوتی برای سنجش شنوایی وجود دارد. در مرکز آوای امید مرکز شنوایی سنجی کودکان در تهران ابزار ها و تخصص کافی برای انجام انواع تست های شنوایی سنجی کودکان وجود دارد.

ABR 2024 05 21T160808.256

 

انواع تست های شنوایی سنجی کودکان

برای کودکان به دلایل مختلفی ممکن است تست های شنوایی توصیه شود. و بنابراین تست های شنوایی سنجی کودکان بسته به نیاز نیز متفاوت است . کودکان معمولا به دلایل زیر نیاز به انجام تست شنوایی سنجی دارند:

 • شک به وجود مایع در گوش میانی
 • شک به وجود عفونت در گوش
 • بررسی سلامت پرده تمپان
 • بررسی وضعیت گوش برای عمل لوزه در کودکان
 • بررسی وضعیت گوش بعد از عفونت های ویروسی
 • شک به وجود کم شنوایی در کودک
 • عدم پاسخگویی مناسب به صداها
 • تاخیر در گفتار
 • اشتباه در بیان برخی کلمات
 • مشکلات گفتاری
 • اشتباه در نگارش کلمات در درس دیکته

تست های معمول شنوایی سنجی برای کودکان عبارتند از :

 • تست تمپانومتری (Tympanometry یا Impedance) 
 • ادیومتری (Audiometry  یا PTA )
 • تست آستانه بازشناسی گفتار (SRT ، SDS)
 • تست رفلکس اکوستیک (AR)
 • ABR یا تست عصب شنوایی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این تست مقاله تست ABR گوش در همین سایت را مطالعه کنید.
 • ASSR
 • OAE که برای غربالگری  دوره ای سلامت شنوایی نوزادان از بدو تولد تا 3 سالگی کاربرد دارد

ABR 2024 05 21T162650.251

همانطور که مطالعه کردید دلایل انجام تست شنوایی در کودکان متفاوت است  و بنابراین نوع تست نیز متفاوت خواهد بود مثلا اگر کودک به دلیل شک به وجود عفونت گوش برای انجام شنوایی سنجی مراجعه کرده است معمولا تست تمپانومتری ، ادیومتری توصیه می شود. ولی اگر کودک برای تاخیر گفتار مراجعه کرده باشد تست های ادیومتری و ABR معمولا گزینه های مناسبی هستند. در مرکز آوای امید  بهترین مرکز شنوایی سنجی در غرب تهران مجموعه کامل همه تست ها برای کودکان انجام می شود.

تست تمپانومتری در کودکان

در این تست وضعیت پرده گوش ، فضای گوش میانی و وجود یا عدم وجود مایع، عفونت و فشار منفی در گوش بررسی می شود . این تست در موارد شک به وجود عفونت گوش در کودکان استفاده می شود.

برای انجام این تست نیاز به همکاری خاصی از کودک وجود ندارد و کودک باید بنشیند و گریه نکند . کودکان کوچکتر برای انجام تست تمپانومتری کودکان در آغوش والدین می نشینند .

ادیومتری کودکان

دو نوع روش کلی برای شنوایی سنجی کودکان وجود دارد .  روش شنوایی سنجی رفتاری و روش شنوایی سنجی الکتروفیزیولوژیک.

در روش شنوایی سنجی کودکان به روش الکتروفیزیولوزیک نیاز به همکاری کودک نیست . تنها کودک باید خوابیده باشد . برای این منظور در این روش بسته به سن دقیق کودک ممکن است نیاز به مصرف داروی خواب آور برای کودک برای انجام تست باشد.

در روش شنوایی سنجی رفتاری اما کودک باید بیدار باشد و فعالانه به آنچه شنیده است پاسخ دهد و همکاری کند. در ادامه روش های شنوایی سنجی رفتاری و بعد روش شنوایی سنجی الکتروفیزیولوژیک  مخصوص کودکان توضیح داده می شود.

ABR 2024 05 21T162930.917

شنوایی سنجی رفتاری کودکان

در روش شنوایی سنجی رفتاری برای کودکان آزمونگر انتظار دارد که کودک در پاسخ به صدا رفتار خاصی را نشان دهد و آزمونگر متبحر با تجزیه و تحلیل رفتارهای کودک به سطح و میزان شنوایی کودک پی میبرد . معروفترین این تست ها ادیومتری رفتاری یا همان تست ای است که در اتاق ضد صدا انجام می شود و کودک پس از شنیدن صدا باید دست خود را بالا بیاورد. در ادامه به توضیح بیشتر انواع شنوایی سنجی های رفتاری در کودکان می پردازیم

شنوایی سنجی کودکان به روش  Play audiometry

از سنین دو سال به بالا کودکان می توانند به صورت فعال تری در آزمایش ها شرکت کنند. یک نوع دیگر شنوایی سنجی، به صورت بازی کردن است که به کودک گفته می شود با شنیدن صداها، اسباب بازی های کوچک مثل لوگوی بازی را به داخل سطل بیندازد یا پازلی را کامل کند.

بسته به سن و نوع همکاری کودک، صدا می تواند از طریق بلندگو یا هدفون ارائه گردد و سپس پاسخ های کودک ثبت می شود. لازم به ذکر است که انجام تست از طریق بلندگو مدت زمان کوتاه تری نسبت به هدفون نیاز دارد. اما به دلیل اینکه هردوگوش باهم صدا را می شنوند و جدا از هم آزمایش نمی شوند دقت بالاتری نسبت به ارائه صدا از طریق هدفون ندارد.

این نوع آزمون رفتاری برای ارزیابی شنوایی کودکان 2 و نیم تا 5 ساله انجام می شود. این آزمون مشابه ادیومتری تون خالص است تنها نحوه پاسخگویی کودک به آن متفاوت است.

انجام این تست برای کودکان جذابیتی زیادی دارد . در مرکز شنوایی آوای امید این تست با صبر و حوصله متخصصین این مرکز به بهترین صورت انجام می شود و خاطره خوبی برای کودک ایجاد می شود.

ABR 2024 05 21T163230.319

شنوایی سنجی کودکان به روش VRA

این روش یک روش ارزیابی شنوایی کودکان برای سنین 7 ماه تا 2 سال و نیم است. در این روش کودک روی پای والدین یا روی صندلی در کنار والدین می نشیند و اصوات با شدت و فرکانس مشخص از طریق بلندگو ، هدفون و یا بون ویبراتور برای او فرستاده می شود. چرخش سر و یا چشم کودک به سمت منبع صدا نشان دهنده شنیده شدن صدا توسط کودک در آن سطح و فرکانس خاص است. نتایج این آزمون به صورت آستانه شنوایی کودک به تفکیک برای فرکانس های مختلف ثبت می شود. با استفاده از این تست آستانه های شنوایی با دقت قابل قبولی ثبت می شوند.

 

شنوایی سنجی کودکان به روش ثبت پاسخ های رفلکسی

شنوایی سنجی رفلکسی یک نوع شیوه ی سنجش شنوایی که از رفلکس های مشاهده کودک استفاده می شود. در این روش، صداهایی از طریق بلندگو ارائه می شود و متخصص شنوایی بادقت به واکنش های کودک نگاه می کند تا هرگونه رفتار رفلکسی از کودک را در قبال صدا و سطح شدتی آن بررسی نماید. همانطور که مشخص است در این روش احتمال خطا وجود دارد و بنابراین این روش حذف شده و تست های الکتروفیزیولوژیک مانند ABR و OAE جایگزین آن شده است.

ABR 2024 05 21T161445.672

نکات مهم در شنوایی سنجی کودکان

نکته مهمی که در شنوایی سنجی کودکان باید به آن توجه کرد و در پروتکل های جهانی بر آن تاکید شده است اینست که برای به دست آوردن سطح دقیق شنوایی در هر فرکانس در کودک تنها یک آزمون کافی نیست و باید نتایج چندین ازمون در کنار هم قرار بگیرند و تفسیر شوند تا پاسخ درست حاصل شود.

بنابراین گاهی ممکن است برای اطمینان از میزان شنوایی نیاز به انجام تنها یک آزمون از لیست بالا باشد و گاهی نیاز است چندین آزمون برای یک کودک انجام شود. گاهی نیز باید از آزمون های الکتروفیزیولوژیک در کنار آزمون رفتاری استفاده شود تا دقیق ترین پاسخ حاصل شود.

تشخیص اینکه چه تعداد آزمون برای یک کودک و چه نوع ازمونی مورد نیاز است تنها به نظر شنوایی شناس بستگی دارد و در حین انجام تست ها مشخص می شود.

انجام تست شنوایی سنجی  با سمعک برای ارزیابی عملکرد سمعک در کودکان

یکی از انواع شنوایی سنجی در کودکان تست شنوایی با سمعک به منظور ارزیابی کارایی سمعک در کودکان است. کودکان مانند بزرگسالان قادر به بیان مشکلات سمعک و تنظیم نامناسب نیستند. بنابراین در پروسه تجویز سمعک برای کودکان تنها انتخاب و تنظیم اولیه کافی نیست و در این گروه مهمترین عامل برای موفقیت در استفاده از سمعک وجود ارزیابی های دوره ای سمعک است.

ABR 2024 05 21T163739.569

پس بخش عمده پروسه خرید سمعک برای کودکان تازه بعد از قرار گرفتن سمعک برروی گوش کودک آغاز می شود  که بدون این ارزیابی های دوره ای استفاده از سمعک به اندازه کافی مفید نخواهد بود .مرکز شنوایی سنجی و سمعک آوای امید مجهز به تجهیزات تست با سمعک و سیستم فری فیلد برای ارزیابی عملکرد کودک با سمعک است.

تست های مخصوص کودکان دچار مشکلات خاص شنوایی مانند ضعف املا و درک گفتار

اختلال پردازش شنوایی در گودکان 2 الی 5 درصد کودکان در سنسن مدرسه را درگیر می کند . اختلال در پردازش شنوایی مرکزی عبارت است از نقص در پردازش ادراکی محرکات شنوایی و فعالیت های نوروبیولوژیکی زمینه در آن پردازش ها. اختلال پردازش شنوایی احتمالا ناشی از بازنمایی عصبی ناهنجار اصوات گفتاری و غیر گفتاری در دستگاه عصبی مرکزی شنوایی است.

این اختلال یادگیری کودکان را در تمامی مراحل زندگی چه از لحاظ تحصیل در مدرسه و چه از لحاط تطبیق با جامعه دچار مشکل می کند. چرا که پردازش شنوایی پایه و اساس یادگیری زبان است و اختلال آن باعث ناهنجاریهایی در حوزه های زبان، خواندن،هجی کردن، حافظه، املا و درک مفاهیم می شود.

مرکز شنوایی و سمعک آوای امید مجهز به تست هایی برای ارزیابی این اختلالات می باشد و در صورت وجود چنین مشکلاتی مشاوره ، توانبخشی و درمان مبتنی بر هر فرد طراحی می شود.

ABR 2024 05 21T164300.517

شنوایی سنجی کودکان در کلینیک شنوایی آوای امید

تیم تخصصی “آوای امید” با مدیریت دکتر زهرا شهیدی پور( دکترای تخصصی شنوایی شناسی و محقق و مدرس دانشگاه علوم پزشکی تهران )مفتخر است خدماتی نوین در زمینه ی بهبود سلامت شنیداری در کشور برای تمامی سنین نوزادان، کودکان و بزرگسالان ارائه دهد.

این مرکز شنوایی به پیشرفته ترین سیستم های انجام آزمون های فیزیولوژیک والکتروفیزیولوژیک مجهز شده است . در راستای فراهم سازی امکانات مورد نیاز جهت شنوایی سنجی کودکان و نوزادان توسعه یافته است. قابلیت های ویژه دستگاه های این کلینیک شنوایی سنجی باعث می شود تا بتوان آزمون های حساسی همچون ASSR ، ABR و OAE را انجام داد. هم چنین با داشتن بخش مخصوص شنوایی سنجی کودکان و نوزادان، محیطی را فراهم کرده ایم تا فرزند خود در محیطی آرام و بدور از استرس و تنش همکاری لازم را انجام داده و درنهایت با اطمینان تام سنجش شنوایی از او بعمل خواهد آمد.

در صورت مراجعه جهت شنوایی سنجی کودک و نوزاد خود به کلینیک شنوایی آوای امید با شماره تلفن 09194707047 تماس حاصل فرمایید.

2 نظر در “مرکز شنوایی سنجی کودکان در تهران

 1. فضیلتی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  میخواستم بدونم شما تست با سمعک هم برای کودکان انجام میدید؟

  1. دکتر شهیدی پور گفت:

   با سلام
   بله یکی از خدماتی که در مرکز آوای امید انجام می شود ارزیابی کارایی سمعک با انجام تست فری فیلد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *